Pages Navigation Menu
reklama

700-lecie Smolca – przeżyjmy to jeszcze raz…

700-lecie Smolca – przeżyjmy to jeszcze raz…

700 lat minęło od dnia, w którym Jaśko ze Smolca pojawił się jako świadek w dokumencie księcia wrocławskiego Henryka VI Dobrego, wystawionym 4. stycznia 1316 r. W nim to książę przyznaje wrocławskim klaryskom prawo do wybudowania młyna w Maślicach. To najstarszy dokument, w jakim pojawiają się ślady istnienia Smolca. Nie sposób było nie uczcić hucznie tak doniosłej rocznicy, stąd już od czerwca 2015 trwały przygotowania do obchodów 700-lecia. Komitet obchodów stworzyła i jego pracami kierowała przez cały rok Joanna Dereń–Maciejewska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Smolca. Do komitetu przystąpiły trzy smoleckie sołectwa i większość działających tu organizacji i instytucji. Patronat honorowy objęli: Starosta Powiatu Wrocławskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie.

W ramach rocznicowych obchodów został zorganizowany konkurs na hasło Smolca na bazie którego, przy wsparciu Gminy Kąty Wrocławskie, przygotowano logo. 7 maja 2016 roku uroczyście został odsłonięty kamień upamiętniający 700 lat istnienia naszej miejscowości. Zespół Szkolno–Przedszkolny w Smolcu zorganizował konkurs wiedzy o historii Smolca i konkursy literackie, które pokazały zainteresowanie najmłodszych miejscem, w którym uczą się i dorastają.

Finał obchodów przypadł na 10.–12. czerwca b.r. Piątek był dniem uczniowskich zmagań w smoleckich klubach sportowych, o których możesz poczytać>TUTAJ<, niedzielę wypełniły uroczystości oficjalne, o których też szczegółowo informowaliśmy >TUTAJ<, a sobota przebiegała pod hasłem IV Enervit Smoleckiej (za)Dyszki, czyli biegu na dystansie 10 km ulicami Smolca i Krzeptowa. Koordynatorem  tegorocznego biegu był Łukasz Maciejewski. Smolecka (za)Dyszka z każdym rokiem zyskuje nowych uczestników i sympatyków. Przy jej organizacji pracuje wiele osób, często zupełnie nie związanych prywatnie z bieganiem, bo jest to święto całego Smolca. Cieszy przede wszystkim fakt, że corocznie wzrasta liczba lokalnych biegaczy (w tym roku blisko 100 osób ze Smolca i Krzeptowa) gdyż w zamierzeniu organizatorów ma to być impreza przede wszystkim dla mieszkańców. Dzięki licznym sponsorom (ich listę można znaleźć na >TUTAJ<)  przygotowany został bardzo atrakcyjny pakiet startowy, a na mecie nie zabrakło strażacko-wędkarskiej grochówki i Bee Power czyli miodowego napoju z Pasieki Smoleckiej. O bezpieczeństwo na trasie zadbali oprócz Policji nasi strażacy z OSP Smolec i wielu wolontariuszy, a profesjonalne zamknięcie i  oznaczenia trasy  wykonała smolecka firma Malcom. Gościem specjalnym IV Enervit (za)Dyszki był  wybitny polski maratończyk, reprezentant Polski, trener i autor poradników o bieganiu Jerzy Skarżyński, z którym można było nie tylko porozmawiać czy wziąć autograf, ale również odbyć trening w niedzielny poranek.

START IV ENERVIT SMOLECKIEJ (ZA)DYSZKI                     META IV ENERVIT SMOLECKIEJ (ZA)DYSZKI

 

W kategorii open zwyciężył Jacek Sobas z Kędzierzyna-Koźle z czasem 00:34:32 netto. Wśród kobiet najlepsza okazała się Anna Więcek z Wrocławia, która ukończyła bieg z czasem 00:40:42 netto. Specjalne nagrody przyznane zostały w kategorii Smolec/Krzeptów. Tu zwyciężył Dariusz Mazurkiewicz, na drugim miejscu uplasował się Jakub Nienartowicz, a na trzecim pomysłodawca i twórca smoleckiej (za)Dyszki Tomasz Soróbka (również pomysłodawca i realizator projektu posadowienia kamienia pamiątkowego, autor filmu o Smolcu, wydawca i współtwórca monografii Smolca). W kategorii kobiet Smolec/Krzeptów zwyciężyła Katarzyna Krym, II miejsce zajęła Kinga Łampika, a III Katarzyna Dżusajew. W ramach IV Enervit (za)Dyszki odbyły się – już tradycyjnie – biegi dla najmłodszych. Przedszkolaków (i młodsze dzieci) po medale poprowadzili przedstawiciele „Maluchów i Spółki”, starsze wystartowały w dwóch kategoriach: klasy 0-3 na dystansie 300 m, klasy 4-6 na dystansie 800 m, pod opieką wolontariuszy z klubu biegowego Night Runners..

Biegaczom, ich rodzinom i wielu zgromadzonym mieszkańcom czas wypełniały liczne atrakcje: dmuchany zamek i kule bumper ball, konkursy i zabawy przygotowane przez Nadleśnictwo Miękinia, Bractwo Rycerskie, firmę Stiga i MathRiders. Wystąpił chór Smolec Cantans, Chór Sołtysów Dyszkant, cheerleaderki ze smoleckiej szkoły, a na koniec gwiazda wieczoru – zespół ABBA Show. Pokaz sztucznych ogni zakończył oficjalny program dnia, ale zabawa trwała jeszcze długo potem, do późnych godzin nocnych. Do dziś smolczanie wspominają smak pierogów, zapiekanek i słodkości, przygotowanych własnoręcznie przez nasze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a na stoisku grillowym kunsztem kulinarnym wykazywał się nawet nasz smolecki radny.

Na stoiskach można było zakupić ręcznie wykonana biżuterię, wyroby miodowe, książki dla biegaczy autorstwa Jerzego Skarżyńskiego, ale przede wszystkim specjalnie na ten dzień przygotowaną monografię Smolca, autorstwa Izabeli Różowiec i Sebastina Kotlarza, który osobiście podpisywał książkę, uzupełnianą specjalną pieczęcią obchodów 700-lecia. A na stoisku pani Sołtysowej z Smolca Zatorze można było otworzyć serce na potrzeby drugiego człowieka…

 

 

 

3 komentarze

  1. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich dziękujemy za pyszne zapiekanki!

     
  2. Jeśli chodzi o oprawę muzyczną to takiej chały i lipy nie było dawno. Wszyscy liczyli że na prawdę będzie zabawa… co poniektórzy myśleli że jak taka piękna rocznica to i 3 dni się będą bawić. Niestety artyści za 5 groszy i muzyka w sam raz do lania po mordach. Powrót do czasów PRL.

     
  3. Temptos, zatem zapraszamy do zorganizowania oprawy muzycznej w przyszłym roku. Proszę o kontakt: TPS.smolec@gmail.com

     

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *