Pages Navigation Menu
reklama

Czujnik powietrza w Smolcu już działa!

Czujnik powietrza w Smolcu już działa!

Od środy 7 marca można śledzić pomiary sensora Airly (czyjnik jakości powietrza), zamontowanego przy zbiegu ulic Kościelnej i Wierzbowej, w pobliżu szkoły i przedszkola. To pierwszy sensor Airly na terenie gminy Kąty Wrocławskie. Odczyty z czujników stanu powietrza można wybierać na mapie online pod adresem: https://map.airly.eu/pl/. Tu należy odnaleźć odpowiednią lokalizację, dla porównania można przyjrzeć się również odczytom z wrocławskich czujników lub z innych miejscowości. Na naszej głównej stronie po prawej znajduje się ponadto bezpośredni bieżący odczyt z czujnika, podobny widget pojawi się wkrótce również na stronie smoleckazadyszka.pl. Warto też zainstalować sobie na smartfonie aplikację Airly >TUTAJ<, aby móc na bieżąco śledzić odczyty.
Innego rodzaju czujnik, ale wskazujący te same parametry, znajduje się również w sąsiednim Krzeptowie >TUTAJ<

 

Czujnik w Smolcu znalazł się dzięki samym mieszkańcom i Towarzystwu Przyjaciół Smolca. Nasza lokalizacja została zgłoszona do konkursu „Wiem czym oddycham”, organizowanego przez firmę Aviva, a dzięki aktywnemu udziałowi mieszkańców Smolca w głosowaniu, udało się wygrać urządzenie, które monitoruje stan powietrza. Przez najbliższe dwa lata, bo tyle czasu przewiduje umowa z Avivą, będzie można obserwować jakość powietrza w Smolcu.

Urządzenie Airly nie pokaże nam wartości i rodzajów pyłów, tak, jak robią to profesjonalne stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, choćby ta przy ulicy Wiśniowej we Wrocławiu, ale z pewnością zaalarmuje nas, kiedy będzie zbyt niebezpiecznie dla zdrowia, aby móc wychodzić z domu.

Ukłony należą się wszystkim, którzy głosowali na lokalizację Smolca w konkursie, Towarzystwu Przyjaciół Smolca za przeprocesowanie umowy i warunków formalnych, księdzu proboszczowi Waldemarowi Kontkowi za zgodę na montaż czujnika na terenie Parafii Smolec oraz osobom, które pomogły w montażu.

Czujnik jakości powietrza w Smolcu to krok w budowaniu świadomości na temat tego czym oddychamy w Smolcu i okolicy.

KB

 

4 komentarze

 1. Nie jest pierwszy w gminie tego typu.

  http://looko2.com/tracker.php?lan=&search=A020A6036861

   
  • Dziękujemy za informacje. Jest to pierwszy czujnik Airly w gminie.

    
 2. Ciekawa sprawa, wypadamy wieczorem gorzej niż Wrocław.Norma przekroczona o 280proc , ciekawe co gmina i cały powiat z tym zrobi.

   
 3. może to pierwszy krok żeby oduczyć debili palenia śmieciami.

   

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *