Pages Navigation Menu
reklama

Dyskusja przedwyborcza cd. KULTURA I EDUKACJA W SMOLCU I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCIACH

Dyskusja przedwyborcza cd. KULTURA I EDUKACJA W SMOLCU I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCIACH

TEMAT NR 2 KULTURA I EDUKACJA W SMOLCU I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCIACH

W tym miejscu zapraszamy naszych kandydatów na burmistrza i radnych do dyskusji na temat funkcjonowania Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu, infrastruktury szkolnej i przedszkolnej, żłobków, realizacji zadań gminy z zakresu wpierania działalności kulturalnej (przy czym nie odnosimy się do spraw od nas niezależnych, jak programy nauczania czy system szkolnictwa).

 1. Czy Gminny Ośrodek Kulturu i Sportu realizuje właściwie swoje zadania, jako gminnego propagatora kultury i sportu, czy prezentuje ofertę dla mieszkańców Smolca, Mokronosu, Zabrodzia, Cesarzowic?

 2. Czy władze GOKiS są dostępne i są wsparciem dla lokalnych działaczy społecznych, realizujących te zadania we własnym zakresie?

 3. Czy realizowane inwestycje (budowa szkoły, przedszkola) na naszym terenie spełniły pokładane w nich oczekiwania, czy były to inwestycje trafne, czy przyjęto najlepsze możliwie rozwiązania…itd.

Regulamin serwisu wyborczego www.smolec24

 1. W dyskusji mogą brać udział wszyscy zainteresowani (zaleca się występowanie pod własnym imieniem i nazwiskiem), w tym Redakcja smolec24 i członkowie poszczególnych sztabów wyborczych, przy czym wypowiedzi w dyskusji nie mogą przekroczyć 1800 znaków.

 2. Tematy główne do dyskusji wskazują: Redakcja WWW.smolec24 (2) i każdy ze sztabów wyborczych po jednym – powinny one dotyczyć spraw ważnych dla większej grupy społecznej, nie zaś spraw indywidualnych.

 3. Wypowiedzi nie mogą zawierać treści obraźliwych i wulgaryzmów.

 4. Przedstawiane informacje muszą mieć poparcie w ogólnodostępnych lub posiadanych przez komentującego źródłach (może zaistnieć sytuacja, w której poprosimy o ich wskazanie) lub wynikać z wiedzy uzyskanej bezpośrednio (udział w zdarzeniu);  jeśli wiedza jest jedynie zasłyszana, musi to jasno wynikać z wypowiedzi  – w takim wypadku zalecamy skierowanie pytania bezpośrednio do zainteresowanego (czy prawdą jest, że ….), by nie wprowadzać w błąd innych czytelników, co to pewności zaistnienia zdarzenia.

 5. Osoby zadające pytanie jasno zaznaczają, czy jest ono skierowane do wszystkich sztabów (radnych, kandydatów na burmistrzów), czy do jednego konkretnego.

 6. Redakcja smolec24 zastrzega sobie możliwość zakwalifikowania pytania (oficjalnie na stronie) do tzw. pytań bez odpowiedzi, jeśli zostało ono omówione już w dyskusji (powtarza się), a zadający pytanie, nie doprecyzuje go, tak by wymagało ono ponownej reakcji sztabów wyborczych. Posty nie dotyczące tematu Redakcja będzie również kwalifikować jako pozostające bez odpowiedzi pbo.

9 komentarzy

 1. Chciałabym zapytać naszych kandydatów na radnych i burmistrzów czy brak reakcji oznacza, że wszystko w temacie jest ok? Czy mamy przez to rozumieć, że GOKiS działa dobrze, a życie kulturalne w gminie kwitnie?
  Mam pewne wątpliwości i to sporo… Na budżet GOKiS-u składają sie chyba też podatki naszej części gminy, tymczasem – w mojej ocenie nie istniejemy dla tej instytucji. Po siedmiu latach „walki” powołaliśmy w końcu filię biblioteki – jest śliczna, i za nią jesteśmy bardzo wdzięczni decydentom ostatniej kadencji, ale… no właśnie, mieliśmy nadzieję, że coś przy niej będzie się działo – dwie imprezy na rok to trochę mało, może na ostatniej widownia nie dopisała ale to już pytanie o inne kwestie, jak choćby skuteczność reklamy. Nie bez znaczenia jest też fakt, ze musimy się przyzwyczaić do posiadania „domu Kultury” , choćby w namiastce (nie przyzwyczaimy się, gdy będą to dwa – trzy wydarzenia rocznie), wiedzieć gdzie szukać informacji o wydarzeniach itp. Sala nie musi być własnością GOKiS-u by można było tu coś organizować, w mojej ocenie wręcz nie powinna, bo sołtys powinien mieć klucze do niej i pełny dostęp na stałe. Jest natomiast fundusz sołecki, są dotacje celowe, można chyba powoli dostosować ją do wymogów wykonawców, jeżeli to jest problem. Nie bardzo było wiadomo we wrześniu co zrobić z funduszem, a dziś słyszę, że teatrów nie ma, bo sala nie spełnia wymagań. A może super pomysł kącika kawiarenkowego u nas by się sprzedał ? Może jednak trzeba wesprzeć panią Agnieszkę. Trochę trudu i pieniędzy ta sala kosztowała, niech nie będzie to trud stracony. Mamy jedną panią, która choćby nie wiem jak była rozgarnięta, nie ogarnie wszystkiego sama, nie wspominając , że jednocześnie cały czas doprowadza bibliotekę do stanu wymaganego, bo przecież w dniu otwarcia nie wszystko było gotowe. Nie ma kandydatów do pracy to może trzeba przemyślec kwestie wynagradzania pracowników?
  Czy któryś z obecnych radnych bądź kandydatów na radnych czy burmistrzów podziela moje zdanie bądź może mi wykazać, że mam zbyt wygórowane oczekiwania, bo być może się mylę, być może ten stan wynika z jakiś kwestii, o których nie mam pojęcia jako zwykły mieszkaniec Smolca.

   
 2. Smolec dysponuje dużym obiektem, w którym z powodzeniem realizowane są inicjatywy takie jak biblioteka, orkiestra, zajęcia dla dzieci. Brakuje mi czegoś większego. Lokalna scena teatralna, może kino ? W tej dużej sali można by zainstalować (w jej części) np.łatwe w montażu i demontażu fotele kinowe, a z przodu scenę i ekran kinowy. Można by robić przeglądy teatrów amatorskich (i nie tylko), wyświetlać niszowe filmy, jakieś koncerty punkrockowe … :-). W ogóle byłoby fajnie w sobotę wieczorem „sprzedać” dzieci sąsiadom i spędzić z żoną romantyczny wieczór, a po filmie/przedstawieniu/koncercie jakaś knajpka w okolicy tak, żeby można było wrócić na nogach do domu. A co do edukacji to szkoła w Smolcu – stary budynek – pęka w szwach. Mam nadzieję, że kolejna szkoła między Smolcem a Krzeptowem szybko powstanie …

   
 3. Niestety na chwilę obecną nie możemy mówić o filii GOKiS w Smolcu, lecz raczej o filii biblioteki GOKiS, a to z uwagi tylko i wyłącznie na brak lokalu lub brak odpowiedniej dostępności do istniejącej sali świetlicy wiejskiej( brak wolnych terminów). Dopóki nie będzie udostępnionego budynku po PKP do dyspozycji GOKiS oraz przejęcia przez GOKiS lub doprowadzenia do standardów teatralnych sceny świetlicy wiejskiej ( oświetlenie, nagłośnienie, większe wymiary sceny) to ciężko mówić, że GOKiS ma filię. Żaden z prawdziwego zdarzenia teatr lub kabaret nie chce przyjechać do Smolca z uwagi na brak technicznych wymogów sceny. Pomimo tych lokalowo-technicznych braków, GOKiSowi udało się też „coś” dobrego zrobić. Wymieńmy w tym miejscu chociażby 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ( po raz pierwszy w Smolcu!), koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza, półkolonię zimową” Ferie z GOKiS”, kabaret z Konopi na Dzień Kobiet, cały sierpień półkolonii „ Lato w Smolcu”- w ramach której odbyły się: – 4 wycieczki: do Papugarnii we Wrocławiu, do Krzeptowej Doliny, do Adrenaliny Park w Sokolnikach, do Konikowa we Wrocławiu,- dwukrotnie kino sferyczne w kopule,- dwukrotnie występ Teatru na walizkach,- występ iluzjonisty, – warsztaty rękodzieła, aktorskie oraz taneczne,- zajęcia tenisowe,- piknik z dmuchawcami przy ruinach zamku. We wrześniu odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Zespołu Muzyki Polskiej Mokosza. Na miesiąc listopad mamy zaplanowany kabaret (szczegóły i sprzedaż biletów już wkrótce), a na początek grudnia- Mikołajki dla dzieci.

  A więc, śmiało stwierdzam, że na dzień dzisiejszy w Smolcu funkcjonuje filia biblioteki GOKiS, do której bardzo serdecznie zapraszam. Jest nas tak dużo, a w bibliotece wciąż za mało… Przybywajcie i czytajcie razem z nami:-)

   
 4. To mam drugie pytanie do radnych mijającej kadencji i włodarzy gminy: dlaczego nie wybudowano od razu szkoły na nowym osiedlu w Smolcu/Krzeptowie, tylko w starej częsci wsi, by po pierwsze od razu nie była za mała (dwie zmaiany sa od momentu uruchomienia), a po drugie nie trzeba było masowo dowozić dzieci z osiedla? Czy nie przyjęliśmy łatwiejszego rozwiązania, by jedynie odsunać problem o dwa – trzy lata, a i tak trzeba teraz nową szkołę budować… przy takim podejściu wiecznie czegoś brakuje…cały czas coś jest nie tak… Co było powodem takiej, a nie innej decyzji? Przeciez sa plany zagospodarowania, wiadomo chyba było jak będzie rosła liczba mieszkańców i w której części naszej miejscowości.

   
 5. 1. Mamy filię biblioteki GOKiS w Smolcu, o działalności której pisała już Agnieszka Bujoczek. Filia GOKiS będzie mogła powstać po ewentualnym udostępnieniu Gminie budynku stacji PKP. Innym problemem jest to, że np. na koncertach Mokoszy (bardzo ciekawych!) pojawia się bardzo niewiele osób. Oferta GOKiS powinna być rozszerzona na wszystkie miejscowości w gminie. Łukasz Zbroszczyk, kandydat Aktywnego Samorządu na stanowisko burmistrza, mówił m.in. o plenerowym kinie letnim oraz o lokalnych animatorach kultury i trenerach sportowych. Fundacja Smolec uruchamia w tym momencie Uniwersytet Naszego Wieku – pierwsze wykłady już miały miejsce. Marzy nam się wykreowanie wydarzenia artystycznego, które byłoby marką gminy. I tutaj włożę łyżkę dziegciu: od 2 lat Marek Gierczak, chór „Smolec Cantans” i parafia organizują cykl koncertów charytatywnych „Smolec Organum”. Fantastyczni artyści występują „pro publico bono” i …. frekwencja pozostawia sporo do życzenia. Nie rozumiem tego. Doceniajmy działalność tych, których mamy tutaj.
  2. Myślę, że na to pytanie powinny odpowiedzieć podmioty współpracujące z GOKiS. Ja swoje projekty kulturalne organizuję poprzez organizacje, których jestem członkiem. W Skałce działał kiedyś Klub Ludzi Twórczych i Aktywnych, jednostka zewnętrzna GOKiS. Warto byłoby wysłuchać ich opinii.
  3. Obecna szkoła jest za mała z powodu bardzo dynamicznego demograficznego rozwoju Smolca.

   
 6. Co do zadanych dwóch pytań. Filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Smolcu istnieje od czasu otwarcia biblioteki. Oczywiście na razie w zakresie czytelnictwa z kilkoma wydarzeniami kulturalnymi wymienionymi przez Panią Agnieszkę. W 2019 roku tych wydarzeń, warsztatów, spotkań będzie więcej. Już w listopadzie mam zamiar zorganizować właśnie w naszej bibliotece autorskie spotkanie z pisarzem.
  Jeżeli chodzi o to, że nie wybudowano większej szkoły na ulicy Kościelnej. Działka na której stoi obecnie szkoła jest za małą, przy ostatniej rozbudowie zgłaszaliśmy kwestię zmniejszenia wielkości sali widowiskowej oraz przeznaczenia pomieszczenia przy jednej ze świetlic do przygotowania i wydania ciepłych posiłków. Niestety planowanie i analiza danych demograficznych naszych (Komisji Oświaty, Kultury i Sportu) i dyrektora ZOJO mocno się różniła. Budowa nowej szkoły (z oddziałami przedszkolnymi) w Krzeptowie ze względu na dużą liczbę dzieci z roczników 2014,2015,2016,2017, dwuzmianowość i ograniczenia lokalowe na Kościelnej oraz przybywanie nowych mieszkańców do Krzeptowa i Smolca jest nieunikniona. Założenia projektowe przewidują miejsce dla 650 uczniów i 150 przedszkolaków. Projektowanie 2019, budowa 2020/2021.

   
 7. Pan A. Kopeć rządzi gminą ponad 20 lat !!! To, że w sprawach szkolnych decyzje są krótkowzroczne widać od kilkunastu lat.
  Juz 12 lat temu lobbowałem w naszej gminie na rzecz budowy nowej szkoły w Smolcu widząc rodzący się wzrost liczby dzieci z Nowego Smolca. Odpowiedź jaką wtedy uzyskałem była kuriozalna: gmina nie będzie budować w Smolcu i w pobliżu ŻADNEJ nowej szkoły, gdyż zbliża się niż demograficzny i gmina będzie miała puste mury do utrzymania! Kiedy wspominałem, że wzrost liczby mieszkańców i dzieci szkolnych nie musi zależeć od przyrostu naturalnego, ale również wskutek napływu mieszkańców z zewnątrz (migracja), to powiedziano mi , że to „wróżenie z fusów”. To było ok. 2006 roku.
  Tyle tylko, ze w 2003 roku ogłoszono, że pojemność gminy wynosi ok 70 tysięcy mieszkańców (a wtedy gmina liczyła może ok. 18 tys). A to znaczy, że dzisiejsze problemy były do przewidzenia. Nie tylko przez burmistrza, ale również przez radnych, zwłaszcza tych, którzy „radzili” przez więcej niż 1 kadencję ! Czyli, wiedzieli co robili, gdy sprawę bagatelizowali.

  Gminie oraz Smolcowi potrzebni są ludzie, którzy potrafią myśleć strategicznie i działać taktycznie.
  Oprócz działaczy, przed którymi chylę czoła za ich poświęcenie, potrzebujemy również ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenie rynkowe. Potrzebujemy ekspertów.

  Na marginesie ciekawe, jaki ukryty problem czeka nas w zw. ze szkołą w Krzeptowie? W Kątach przy szkole wybudowano basenik o dług. 18.9 m, w którym pomieści się część klasy, a pozostała część będzie mogła w tym czasie skorzystać z sauny. Brawo. W Gniechowicach nowa szkoła jest niefunkcjonalna. Jaka niespodzianka nam wyrośnie w Krzeptowie to się okaże.

   
 8. Jeśli chodzi o rozbudowę szkoły to radni obecnej kadencji nie mieli żadnego wpływu na jej rozbudowę,bo projekt był zaakceptowany przez radnych wcześniejszej kadencji.Nie zrozumiałe jest ,że sala widowiskowa nie została zaadoptowana do gier zespołowych.(chociaż siatkówki)Duży błąd ograniczający funkcjonalność tej inwestycji o wysokości 11 metrów.Delfinek też jest ograniczony jeśli chodzi o jego funkcjonalność.Mimo dużego sprzeciwu z mojej strony został zbudowany w formie,która będzie trudna do jego pełnego wykorzystania,a koszt utrzymania 1,8 miliona złotych rocznie.Dlatego wszyscy radni ze Smolca mocno określali wytyczne,które muszą być spełnione przy projektowaniu nowej szkoły.Szkoła na 650 uczniów i 150 przedszkolaków, sala gimnastyczna o minimalnych wymiarach 26X16 oraz boisko do ogólnego wykorzystania.Pamiętajmy ,że według włodarzy Gminy pierwsza lokalizacja miała być przy cmentarzu i tylko dzięki mocnemu protestowi radnych szkoła będzie przy ulicy Wiśniowej.

   
 9. Zwracam uwagę, tuż za granicą naszej gminy leży Wrocław gdzie jest ogrom ofert kulturalnych. Sorry ale nie będę jeździł do Kątów Wrocławskich do filharmonii, do teatru czy do klubu na koncert. Nie udawajmy, ze tego Wrocławia nie ma tylko niech Gmina Kątecka podejmie współpracę z Wrocławiem. Pozdrawiam.

   

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *