Pages Navigation Menu
reklama

Dyskutowali o smogu, by oddychało się lepiej… wszystkim

Dyskutowali o smogu, by oddychało się lepiej… wszystkim

W poniedziałek 4 grudnia o godz. 17:30 zebrało się z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Smolca (pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest wiceprezes TPS, Kamila Kowalska-Bartosik) w świetlicy wiejskiej ok. 40 osób, by wspólnie zastanawiać się nad problemem smogu w Smolcu i okolicy. Problem nie jest nowy, ale z roku na rok się niestety nasila. Dzieje się tak za sprawą coraz większej liczby samochodów oraz paleniu w piecach stałopalnych opałem niskiej jakości oraz często również wszelkiej maści odpadami z plastikami włącznie. Dla niektórych jest to problem rozdmuchany medialnie, który w rzeczywistości nie stanowi uciążliwości ani zagrożenia dla naszego zdrowia, przedstawione badania naukowe i regularnie prowadzone pomiary nie pozostawiają jednak złudzeń. Na mapie Europy jesteśmy jako Polska czerwoną plamą, a to oznacza, że wartości zanieczyszczeń powietrza są u nas regularnie przekraczane i to o kilkaset procent. Nie pozostaje to oczywiście bez negatywnego wpływu na nasze zdrowie, o czym mówił laryngolog dr hab. n. med.Tomasz Zatoński. Są to nie tylko choroby układu oddechowego, ale również krążenia i w dłuższej perspektywie niestety także nowotworowe. Następnie Elżbieta Sznajder, kierownik Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, mieszkanka Mokronosu Górnego przedstawiła wyniki swoich wieloletnich badań, a żeby zobrazować zatrważające liczby mówiące o zatruciu powietrza we Wrocławiu, pokazała zebranym filtry z czujników , które są co dobę wymieniane. Ich widok nie pozostawił złudzeń, co do jakości wdychanego powietrza w okresie grzewczym. Od teorii spotkanie przeszło płynnie do praktyki, kiedy Artur Młyńczyk, mieszkaniec Smolca pokazywał, jak należy palić w piecach od góry, co sam też czyni tak, by opał spalał się w odpowiednio wysokiej temperaturze bez generowania ciemnego gryzącego dymu.
Po nich głos zabrali jeszcze Piotr Ner, doradca energetyczny przy Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Jadwiga Wójcik, szefowa gminnego Wydziału Ochrony Środowiska informując o programach i funduszach na modernizację kotłowni przez wymianę pieców oraz także o korzystnej dla powietrza metodzie spalania drewna w kominku „od góry” podobnie jak w piecach węglowych. W spotkaniu uczestniczył także, jak podkreślał jako mieszkaniec dostrzegający problem, burmistrz naszej gminy, Antoni Kopeć, nasz radny powiatowy Hieronim Kuryś, radni gminni Sebastian Kotlarz oraz Łukasz Zbroszczyk, sołtys Smolca Zatorze Krzysztof Bujak, sołtys Jaszkotla Marek Kuzdrowski, przedstawiciele OSP Smolec oraz przedstawicielka Starostwa Powiatowego we Wrocławiu. 

Na zakończenie organizatorzy rozdawali ulotki Straży Miejskiej informujące o przyczynach powstawiania smogu i sposobach zapobiegania oraz naklejki „dla trucicieli”, by w ten sposób zwracać im uwagę, że ich nawyki palenia w piecu nie są obojętne dla zdrowia ich samych oraz ich bliższych i dalszych sąsiadów. Widząc zainteresowanie oraz potrzebę tego typu edukacyjnych spotkań usłyszeliśmy zapewnienie o przygotowaniu kolejnego spotkania na początku przyszłego roku.

TAS

 

 

 

 

 

3 komentarze

  1. Kamilo, super! organizacja, przebieg, goscie… Gratulacje za determinacje w tym trudnym temacie!

     
  2. Proponuję zając się poziomem hałasu w naszej miejscowości, bo to jest problem. Samochody plus pociągi plus samoloty. Z samolotami nic się nie da zrobić, ale o ekrany przed torami to można byłoby się postarać.

     
  3. A czy aby nie jest hipokryzją debatowanie o tym, jak to nieodpowiedzialnie palimy w piecach a z drugiej strony wycinamy wielkie drzewa na ul.Ogrodowej,po to żeby zrobić miejsce dla samochodów.

     

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *