Pages Navigation Menu
reklama

Finał obchodów 700 – lecia Smolca już za nami!

Finał obchodów 700 – lecia Smolca już za nami!


Uroczystości niedzielne stanowiły centralną i wieńczącą część obchodów 700–lecia Smolca. O godz. 12:30 ks. Proboszcz Waldemar Kontek odprawił uroczystą Mszę Świętą za wszystkich parafian, celebrowaną również przez ks. Prałata Alfonsa Jurkiewicza. We mszy uczestniczyli zarówno parafianie, jak i zaproszeni goście, a oprawę muzyczną przygotował chór Smolec Cantans.

 

Po zakończeniu mszy świętej zgromadzeni udali się  wspólnie na ul. Główną, gdzie przed świetlicą wiejską wmurowana została tablica, upamiętniająca 700-letnią historię Smolca.

Krótkie, ale jakże głębokie w swej treści przemówienie, wygłosili: Radny Powiatowy Hieronim Kuryś i Radna Gminna Katarzyna Łapińska – Szymańska:

„Zgromadziliśmy się dzisiaj przy pamiątkowej tablicy aby wspólnie uczestniczyć w obchodach 700-lecia naszej miejscowości. Aby wiedzieć gdzie się idzie, trzeba wiedzieć skąd się przyszło. Dotyczy to rodziny, tożsamości i historii naszej małej ojczyzny. Smolec to miejsce wyjątkowe, z interesującą przeszłością i zapewne ciekawą przyszłością. Okolicznościowa tablica, którą za chwilę uroczyście odsłonimy będzie przypominać kolejnym pokoleniom dzisiejszy dzień i opowiadać jak piękną historią tworzymy właśnie tu – w Smolcu!”

Chór Smolec Cantans pod dyrekcją p. Marka Gierczaka odśpiewał Gaude Mater, a odsłonięcia tablicy dokonali: przewodniczącą Związku Emerytów i Rencistów – Pani Halina Wiśniowska, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Smolcu – Pani Henryka Rybak  i sołtys Sołectwa Smolec Centrum Pan Edward Wiśniewski.

Ksiądz Waldemar Kontek poświęcił tablicę, po czym zgromadzeni udali się do Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smolcu, gdzie miał miejsce dalszy ciąg uroczystości.

Obchody w sali widowiskowej szkoły otworzyła Prezes Towarzystwa Przyjaciół Smolca, a jednocześnie Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów 700-lecia, Joanna Dereń–Maciejewska wraz z gospodarzem miejsca – Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Smolcu – panią Renatą Kowalczyk. Krótkie przemówienia wygłosili nasi goście: Pani poseł Aldona Młyńczak, Starosta Powiatu Wrocławskiego pan Roman Potocki i Burmistrz Gminy Kąty Wrocławskie pan Antoni Kopeć. Podkreślali oni doniosłość tej rocznicy i pozytywne zmiany zachodzące w naszej miejscowości, a Prezes TPS odbierała pamiątkowe prezenty, które – jak szybko zdecydowała – znajdą swoje miejsce w projektowanym już budynku smoleckiej biblioteki. Szczególnym prezentem dla Smolca ma być odnowiona ul. Chłopska z chodnikiem, po którym – jak obiecuje pan Starosta – w listopadzie mamy już spacerować…

Mieszkańcy Smolca najbardziej jednak czekali na pokaz krótkometrażowego filmu, podsumowującego to wszystko, co kilka pokoleń smolczan wypracowało swoim zaangażowaniem i codziennym trudem. Film Tomasza Soróbki pod wymownym tytułem „Smolec wczoraj, dziś i …. jutro” spotkał się z gorącym aplauzem widzów i był jeszcze długo komentowany w kuluarach. Montowana do ostatniej chwili produkcja pokazała w kilku krótkich ujęciach wszystko to, co najważniejsze, co stworzyło i tworzy wizerunek naszej miejscowości. Film nakręcony z pomysłem, z elementami humoru, ale i zadumy; wyjątkowy prezent dla Smolca – na wyjątkową rocznicę…

Jak co roku, tak i tym razem, w trakcie obchodów Dni Smolca, a dokładnie w niedzielne popołudnie, Kapituła ogłosiła wyniki dorocznych nagród. Człowiekiem Roku 2015 uznano pana Dariusza Niewadzi, rodowitego smolczanina, mocno zaangażowanego w pomoc innym (resztę pozostawmy bez szczegółów, po pan Darek zapewne nie odmówi wywiadu smolec24…J). Człowiekiem zasłużonym dla Smolca została pośmiertnie pani Marianna Kowalska – sołtys Smolca w latach 1989 – 2007, a Organizacją Roku Ochotnicza Straż Pożarna ze Smolca. Wszystkim tegorocznym laureatom serdecznie gratulujemy!

Bukiety kwiatów otrzymały też najstarsze mieszkanki naszej miejscowości: panie Katarzyna Łukaszewicz, Zofia Woszczyk i Janina Maskiera – ich wieku po nich nie widać, więc nie zdradzamy!

Uroczystości zwieńczył wykład Sebastiana Kotlarza na temat historii Smolca. Mimo zmęczenia trzydniowymi obchodami nie obserwowaliśmy znużenia słuchaczy – tak to już jest, gdy opowiada pasjonat tematu, a słuchają ci, którym historia Smolca nie jest obojętna, a dodać trzeba, że wszystko jeszcze ubogacone slajdami. Mówca przedstawił również wydaną na tegoroczne obchody monografię Smolca, autorstwa swojego i pani Izabeli Różowiec, zawierającą informacje przekazane w trakcie wykładu, ale i wiele innych wartościowych treści i zdjęć. Książka, wsparta tekstami innych autorów, była rozprowadzana w trakcie sobotniego festynu, ale z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców uruchomiony zostanie dodatkowy punkt sprzedaży przy Klubie Książki SZAFA (biblioteka wiejska) w świetlicy wiejskiej w dniach 15, 22 i 29 czerwca (środy) w godzinach 18.30 – 20.00. Jest już dodrukowywana! Można ją też zamówić pisząc na kontakt@smolec24.pl lub pod numerem telefonu 601798808, koszt 50 zł. 

W naszych uroczystościach uczestniczyli też szczególni goście z Niemiec: pani Kristine Schröter, wdowa po Hartmucie Schröterze (1939-2015), byłym burmistrzu niemieckiego Smolca. Pani Kristine przybyła wraz z córkami Anją i Utą. Naszymi gośćmi byli również panowie Martin Treblin, wnuk pierwszego pastora Smolca oraz pan Fritz Schote, którego rodzina od prawie 200 lat związana jest ze Smolcem, gdyż osiedliła się tu już w 1838 r. 

Czterem osobom przygotowano pamiątkowe tablice z napisem:

„Nie mogę też sobie wyobrazić, że najwyższy stopień miłości do ojczyzny udokumentowany zostaje przez gubienie się w nienawiści do tych, którzy ją posiadają oraz przez oszczerstwo tych, którzy są za pojednaniem… Może najwyższym stopniem miłości jest jednak: kochać bez posiadania.” /Dzieciństwo w Prusach Wschodnich, Marion Dönhoff, 1988/.

Dwie tablice odebrali członkowie rodziny lub zostaną przekazane przez osoby trzecie wymienionym poniżej osobom:

  1. Hartmut Schröter – człowiek, który kochał Smolec i lubił jego mieszkańców, tych byłych i obecnych. Bardzo cieszył się z tego, że weźmie udział w obchodach. Zmarł w grudniu ubiegłego roku. Pamiątkę odebrała żona i córki.
  2. Gottfried Treblin – syn pierwszego pastora Smolca, w jego imieniu pamiątkę odebrał syn Martin.
  3. Adele Mallmann, z domu von Wallenberg – Pachaly – wielka przyjaciółka naszej społeczności.
  4. Günter Schmolz – to od niego dowiedzieliśmy się dwa lata temu, jak wielki jubileusz nas czeka, należą mu się szczególne wyrazy uznania za życzliwość i zaangażowanie na rzecz odkrywania nieznanych kart z historii Smolca.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że pani Adele Mallmann wraz z państwem Treblin i innymi byłymi niemieckimi smolczanami ufundowali w 2006 roku elektroniczny mechanizm zegara kościelnego. Dzięki wymienionym powyżej osobom posiadamy wiele cennych informacji i zdjęć, dotyczących naszej miejscowości.

Dla naszych niemieckich gości był to czas zadumy i wspomnień. Nie na wszystkie pytania o budynki i miejsca potrafiliśmy im odpowiedzieć, ale na szczęście nie brakuje w Smolcu pasjonatów lokalnej historii i z każdym rokiem wiemy więcej o miejscu, w którym żyjemy.

Dziękujemy też Państwu Bednarz za gościnność i życzliwość względem naszych niemieckich gości.

Na zakończenie można było podziwiać przepiękną wystawę starych zdjęć Smolca, należącą obecnie do Tomasza Soróbki, a zaproszeni goście spotkali się jeszcze na małym poczęstunku, luźnych rozmowach i wymianie wrażeń… Część z tych wrażeń Kasia Pytlos – członek Zarządu i sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Smolca, próbuje zamknąć w specjalnie przygotowanej na obchody kronice. Będzie co oglądać za kolejne 700 lat…

 

 

 

No Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. 700-lecie SMOLCA- przeżyjmy to jeszcze raz… | Smolec 24 – Poznaj Smolec z lepszej strony - […] niedzielę wypełniły uroczystości oficjalne, o których też szczegółowo informowaliśmy >TUTAJ<, a sobota przebiegała pod hasłem IV Enervit Smoleckiej (za)Dyszki, czyli…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *