Pages Navigation Menu
reklama

KLUBU KSIĄŻKI SZAFA dziękuje za 7 wspólnych lat!

KLUBU KSIĄŻKI SZAFA dziękuje za 7 wspólnych lat!

KK SZAFA to pierwszy i sztandarowy pomysł Towarzystwa Przyjaciół Smolca, przy którym pracowaliśmy od czerwca 2010 r. Corocznie składaliśmy w tej sprawie wnioski budżetowe, gdyż nasi mieszkańcy poprali ten projekt składając w 2010 r. prawie 500 podpisów pod petycją w tej sprawie. Wymarzona biblioteka miała być nie tylko wypożyczalnią, ale przede wszystkim centrum kulturalnym naszej miejscowości. Tym bardziej, że w ościennych gminach funkcjonowało w tamtym czasie po kilka filii czy punktów bibliotecznych. Zawsze oferowaliśmy wszechstronną pomoc przy organizacji i funkcjonowaniu ewentualnej biblioteki smoleckiej.

W międzyczasie, z uwagi na brak zainteresowania tym pomysłem ze strony decydentów, uruchomiliśmy KLUB KSIĄŻKI SZAFA, który miał być namiastką takiej biblioteki. Projektem tym kierowałam od początku osobiście (taka akurat rola w zarządzie TPS mi przypadła :)), ale pierwsze kroki były wypracowywane wspólnie. Książki do zbioru ofiarowali też inni członkowie zarządu (po kilkadziesiąt sztuk): EWA GÓRSKA, OLGA BASZCZAK, SEBASTIAN KOTLARZ, wszyscy bardzo mocno od początku zaangażowani w tę inicjatywę. Uzyskaliśmy aprobatę ówczesnego sołtysa Hieronima Kurysia, który przygarnął nas, mimo szczupłości miejsca, do świetlicy wiejskiej. Potem swoje domowe biblioteczki przeglądali też inni członkowie TPS i przynosili nam różne ciekawe pozycje, aż poznał nas Smolec i z pomocą przyszli nasi mieszkańcy, którzy przez te 7 lat nieustannie wzbogacali nasz księgozbiór. Szybko potem powstał regulamin i projekt kart bibliotecznych, przyjęte uchwałą nr 23/2011 z dnia 30.06.2011, niedługo później powstała ewidencja elektroniczna. W początkowym okresie pieczętowania i wpisywania książek do ewidencji komputerowej wspomagały mnie członkinie TPS: Sylwia Paduch i Zdzisława Fryś–Modzelewska.

Pierwsze wypożyczenia miały miejsce w dniu 18.05.2011 roku. A potem już poszło… Środowe dyżury sprawowali wymieni członkowie zarządu: Ewa Górska, Edyta Niemczynowska, Olga Baszczak i Sebastian Kotlarz.  Na chwilę dołączyły do nich: Paulina Działo i Zdzisława Fryś – Modzelewska, a w listopadzie 2011 na kilka lat – Wioletta Walo-Huk. Z czasem w gronie obsługujących SZAFĘ powitaliśmy panie Ewę Bujak (2013) i Katarzynę Pytlos (2014), a w kwietniu 2016r. p. Aleksandrę Walczak. Wkrótce cotygodniowa obsługa interesantów została już w rękach p. Ewy Bujak, wspieranej przez p. Aleksandrę Walczak – obie dotrwały z naszym zbiorem do jego zamknięcia w dniu 10.02.2018 roku.  Zważywszy na tempo, w jakim wszyscy dziś żyjemy, warto docenić, że większość tych osób przez kilka lat poświęcała swój czas, by czekać na Państwa w każdy środowy wieczór, a potem również w czwartkowe południa. Na początku często w pustej sali, ale pod wpływem ulotek wrzucanych do skrzynek pocztowych i rozdawanych przy każdej okazji, informacji na Dniach Smolca, rozwieszanych cyklicznie plakatów, w końcu dzięki stronie internetowej – pierwotnie TPS-u, potem już www.smolec24, czy ostatecznie dzięki tablicy informacyjnej na ścianie świetlicy (tu ukłon w stronę państwa Ewy i Krzysztofa Bujaków :) – było nas coraz więcej!

Przez te wszystkie lata TPS starał się o nadanie Klubowi statusu biblioteki. Początkowo bezskutecznie, a gdy pojawiła się wola wsparcia naszych działań ze strony Pana Burmistrza to gmina nie dysponowała już żadnym nadającym się do tego lokalem na terenie naszej miejscowości. Po zmianie w składzie Zarządu TPS obecna prezes Joanna Dereń – Maciejewska czynnie wspierała ten projekt, traktując go jako priorytetowy, podejmując kolejne bezpośrednie rozmowy  w tej sprawie. Wiosną 2016 roku doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli TPS z przedstawicielami GOKiS, w siedzibie KK SZAFA. Spotkanie to odbyło się dzięki zaangażowaniu i pośrednictwu radnej smoleckiej Katarzyny Łapińskiej – Szymańskiej, której wkład w etap finalny naszych długoletnich działań w tym temacie był niezwykle znaczący, za co dziś składamy ogromne podziękowania. Przez wiele miesięcy była naszym głosem w gminie, a następnie czynnie uczestniczyła we wszystkich spotkaniach i uzgodnieniach w Kąteckim Ratuszu.

Dziękujemy pozostałym radnych i sołtysom smoleckim za poparcie tej inicjatywy i konstruktywną dyskusję. Dziękujemy Panom Burmistrzom: Antoniemu Kopciowi i Mieczysławowi Repsowi oraz pani Agnieszce Litwin za to, że nie były to czcze rozmowy i że słowa dotrzymaliJ, a co równie ważne: że efekt tych rozmów jest naprawdę imponujący!

Wspólne dyskusje stworzonej grupy roboczej i cenne podpowiedzi p. Aleksandry Walczak na etapie projektowania przez pana Cezariusza Fryca, pozwoliły ostatecznie wypracować kształt nowej smoleckiej biblioteki, mającej funkcjonować jednocześnie (na co od początku kładliśmy duży nacisk) również jako „filia” domu kultury. Władze gminy zabezpieczyły fundusze i latem 2017 r. wykonano dobudówkę, która została odebrana we wrześniu tego samego roku.

Na przełomie stycznia i lutego 2018r. TPS przekazał oddziałowi GOKiS w Smolcu posiadany księgozbiór wraz ze spisem członków KLUBU KK SZAFA i spisem książek wypożyczonych. Łącznie przekazano 1912 pozycji do zbioru czynnego oraz ponad 430 książek do udostępniania w formule bookcrossingu (egzemplarze w złym stanie technicznym, jak też o niskiej wartości literackiej oraz egzemplarze podwójne). 23.02.2018 podpisano protokół przekazania.

Projekt KK SZAFA działał od maja 2011 r. do końca lutego 2018 r. Od początku swojego istnienia spełniał funkcję biblioteki wiejskiej. Zorganizowany z darów kilku osób zbiór biblioteczny, powiększany był systematycznie przez naszych mieszkańców, którym pragniemy gorąco podziękować za zainteresowanie i czasem kartonami zwożone książki ze swoich domowych księgozbiorów. Takich osób dobrego serca było naprawdę wiele!

Dziękujemy naszym Klubowiczom: 92 zapisanym osobom – i choć część z nich znajdowała nas tylko w potrzebie chwili, w ramach sporadycznych odwiedzin, szukając np. potrzebnej „na już” lektury, to było też wielu stałych czytelników, dla których chciało się przychodzić do świetlicy: Agnieszka W.  – 104 wypożyczenia w ciągu 3,5 roku, p. Halina W. przez ponad dwa lata 76 książek, pan Władysław G. – przez niecałe dwa lata – 65 i pani Joanna O., która już opuściła naszą miejscowość – przez 4 lata 98 książek! Dla takich czytelników warto było…

Dzięki pracy społecznej członków TPS zbiór ten przez prawie 7 lat udostępniany był mieszkańcom w każdy środowy wieczór, a potem również w czwartkowe południa. Przez cały okres funkcjonowania dokonano 1178 wypożyczeń. Organizowane były przy nim warsztaty, spotkania autorskie i inne imprezy kulturalne, w tym „Noc bibliotek”. Od stycznia nowa sala GOKiS funkcjonuje już na potrzeby mieszkańców, w okresie ferii zimowych odbywały się tam półkolonie dla dzieci  i finał WOŚP, a  11 marca spektakl kabaretowy.

Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcali swój czas i oferowali swoje ręce do pracy. Wielu tu nie wymieniliśmy, ale oczywistym jest, że ktoś te nasze szafy zamawiał, kupował, transportował, ktoś je skręcał, ktoś inny kupował i montował zamki w drzwiach… Takich osób było sporo.  Dzięki wielu ludziom dobrej woli kolejne Zarządy TPS mogły „wychodzić” to co kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Dziś staje się to naszym udziałem. Warto mieć marzenia, bo się spełniają…

Edyta Niemczynowska-Frąckiewicz

Kierująca Projektem Klub Książki SZAFA
Towarzystwa Przyjaciół Smolca

 

 

3 komentarze

  1. Ogromny szacunek należy się wszystkim zaangażowanym w Klub Książki Szafa za piękne 7 lat pracy.

     
  2. To ja dziękuję Wam.

     
  3. Wspaniała inicjatywa i projekt. Tylu ludzi skorzystało z działalności Klubu Szafa. Dziękuję za poświęcony czas, zaangażowanie i duży wkład w rozwój czytelnictwa.

     

Trackbacks/Pingbacks

  1. Oficjalne otwarcie Biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury Filia Smolec | Smolec 24 - Poznaj Smolec z lepszej strony - […] Ewa Bujak, Katarzyna Pytlos, i Aleksandra Walczak. Więcej na temat historii SZAFY przeczytacie >TUTAJ< Dwa lata temu nasza radna…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *