Pages Navigation Menu
reklama

Leśne rośnie jak na drożdżach, ale…

Leśne rośnie jak na drożdżach, ale…

Osiedle Leśne systematycznie się rozbudowuje. To widać nie tylko z ul. Chłopskiej, ale i Granitowej. Rośnie w oczach Osada Sportowa. Wykonawca Osiedla Rodzinnego, bezpośrednio przylegającego do Chłopskiej, jest w trakcie stawiania ostatniego chyba już szeregu domów. Wyrastają jak grzyby po deszczu bloki Osiedla pod Lasem – tuż za kortami tenisowymi przy ul. Śliwkowej.

Wkrótce do nowych domów i mieszkań wprowadzą się ich właściciele wraz z rodzinami. Liczba mieszkańców rośnie w tempie niemal geometrycznym, ale zarazem rosną ich potrzeby.

Co nam starym i nowym mieszkańcom Leśnego najbardziej doskwiera? Wiele  razy w tym miejscu już o tym pisaliśmy, ale warto chyba przypomnieć raz jeszcze. Po pierwsze brakuje szkoły z przedszkolem, bo w obecnej od dawna jest już za ciasno.

Szkoła pod lotniczym patronem?
 

Z informacji, które przeczytaliśmy na profilu naszej radnej Katarzyny Łapińskiej-Szymańskiej, wynika, że pierwsze plany obejmowały budowę szkoły na działce gminnej w okolicach smoleckiego stawu. Potem szukano lokalizacji przy ul. Chłopskiej. Ostatecznie przekonano ówczesne władze gminy do tego, aby lokalizację tak dużego budynku szkoły umieścić przy ul. Wiśniowej.

Kolejnym krokiem było odrolnienie działki oraz jej wykup od prywatnych właścicieli. Następnie władze gminy ogłosiły konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Krzeptowie (działka nr 101/75 o powierzchni około 2,5 ha.) Po obradach Sądu Konkursowego, wygrała bardzo ciekawa i przemyślana koncepcja, nawiązująca do elementów pobliskiego lotniska Wrocław – Strachowice, z dużym głównym holem, jako centrum organizacyjnym szkoły.

Placówka przewidziana jest na 600 uczniów w 24 oddziałach plus 50 dzieci w oddziałach zerówki, oraz 150 dzieci w 6 oddziałach przedszkolnych. Całość powinna być oddana do użytku w 2021 roku.

 • Wspólnie z członkami komisji – pisze Łapińska-Szymańska – wprowadziliśmy do istniejących już założeń wiele ciekawych pomysłów – jak na przykład  taras widokowy z lornetami, salę multimedialną do wykładów z fizyki, aerodynamiki i spotkań z ludźmi związanymi z lotnictwem. Ponadto ogólnodostępny dla wszystkich plac zabaw i otwarte dla mieszkańców boisko sportowe. Dodatkowo obiekt będzie posiadał bieżnię lekkoatletyczną i być może zmieści się na jego terenie  nieduża górka na zimowe saneczkowanie. Moim skromnym marzeniem jest – dodaje – aby szkoła w przyszłości miała lotniczego patrona, ale to już decyzja dyrekcji i uczniów.

Kolejny pilny problem do załatwienia, to uruchomienie linii autobusowych   obsługiwanych przez wrocławskie MPK. Bo tylko ten przewoźnik uwzględnia, między innymi pojemne autobusy, większą ich częstotliwość – szczególnie w dni wolne oraz ulgi biletowe dla młodzieży szkolnej, akademickiej i emerytów. W następnej kolejności należy wymienić brak dużego sklepu osiedlowego, np. Dino, Lidl lub Biedronka. Brakuje nam jeszcze posterunku policji i placówki pocztowej.

O innej ważnej sprawie, na rozwiązanie której czekają nie tylko właściciele samochodów, czyli o łączniku między ulicami Żwirki i Wigury a Rakietową, napiszemy wkrótce.

Zapewne nasi mieszkańcy zgłoszą jeszcze inne potrzeby, o czym zapewne napiszemy i przekażemy pod rozwagę nowym władzom gminy w Kątach Wrocławskich.

CED

4 komentarze

 1. Czy nr działki 101/75 na której ma być wybudowany budynek szkolno -przedszkolny jest prawidłowy? Sprawdzałam na mapie geoportalu i jest to działka o znacznie mniejsza niż 2,5 ha…w zabudowie domów jednorodzinnych…

   
  • Działka 101/8 (2,44 ha)

    
 2. A czy projekt nowej szkoły w formie makiety zostanie wystawiony do publicznego obejrzenia.A czego brakuje na pewno z mojego punktu widzenia basenu czy w starej czy też w nowo budowanej szkole albo przy Omedze,dowóz dzieci w godzinach popołudniowych na Nowy Dwór to koszmar,a czy radni myśleli aby wybudować stację paliw w Smolcu.Dino przy nowej szkole to dobry pomysł,a policja miała być w budynku dworca PKP.

   
 3. Szkoła super, łącznik z ulicą Gagarina super, autobus super, ale za chwilę będziemy mieszkać na Leśnym jak na Kozanowie, ostatnio dowiedziałem się, że w okolicach ul. Granitowej,Chłopskiej ma powstać ok.30 budynków wielomieszkaniowych i kościół. Miało ich być max.12, tak zeznawał rok temu nasz radny i sołtys,Maskra,nie super.:(((

   

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *