Pages Navigation Menu
reklama

O smogu raz jeszcze. Relacja ze spotkania „Czyste powietrze w Smolcu i okolicy”

O smogu raz jeszcze. Relacja ze spotkania „Czyste powietrze w Smolcu i okolicy”

Sezon grzewczy w pełni, a to chyba najlepszy czas, by rozmawiać o jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień. We wtorek 30 stycznia z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Smolca odbyło się kolejne już spotkanie w cyklu „Czyste powietrze w Smolcu i okolicy” realizowane w ramach programu zainicjowanego przez wiceprezes TPS, Kamilę Bartosik#Żyjmyzdrowiej. Około trzydziestu osób wysłuchało prelekcji poświęconych wpływowi zanieczyszczeń emitowanych głównie przez spalanie niskiej jakości paliw, palenie odpadów i niewłaściwą technikę spalania. Nie ulega wątpliwości, że ich wpływ jest bardzo poważny, jednoznacznie wynikało ze słów i zaprezentowanych przez dra Jonatana Nowakowskiego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badań. Szacuje się, że z powodu smogu we Wrocławiu umiera około 500 osób rocznie. To zatrważające dane.
Kolejny gość, Radosław Lesisz z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, opowiadał o swoich doświadczeniach w walce ze smogiem, wskazując na konieczność nowelizacji prawa, które w końcu skutecznie karałoby za zatruwanie powietrza. Przedstawił też i omówił wyniki z pyłomierza, który przez tydzień pracował w Smolcu na budynku straży pożarnej. Z wykresów urządzenia wynika, prawie codziennie przede wszystkim  popołudniu, normy dotyczące zapylenia powietrza były przekraczane. Warto dodać, że w dniach kiedy działał pyłomierz, przeszedł przez Polskę huragan, który pozytywnie wpłynął na wyniki pomiarów. Elżbieta Sznajder, kierownik Laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu i mieszkanka Mokronosu Górnego,  zaprezentowała wykład „Smog za oknem, w domu jestem bezpieczny? Wiem czym oddycham?” Na zakończenie spotkania, pani Jadwiga Wójcik – kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie wskazała na działania gminy dla poprawy czystości powietrza choćby przez dopłaty do wymiany starych pieców. Omówiono również potencjalny wpływ uchwały antysmogowej dla mieszkańców Dolnego Śląska.
TAS

 

 

 

2 komentarze

  1. Na tym spotkaniu powinni być wszyscy mieszkańcy Smolca, wtedy miałoby to jakikolwiek sens, co z tego że grupka świadomych ludzi porozmawia o tym że palenie śmieci w piecu wpływa na zachorowania na raka i że jest syf w powietrzu i nie ma czym oddychać.

    Po pierwsze ludzie nie wiedzą jak efektywnie palić po drugie kupują najtańszy syf aby tylko wszedł do pieca, nieważne czy butelka plastikowa czy karton po mleku…

     
  2. Zaprosilbym na to spotkanie panow z Ogrodowej 1 i Wierzbowej 5a, moze przestali by truc swoich sasiadow, bo pala chyba szlamem…

     

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *