Pages Navigation Menu
reklama

Odbiór drogi powiatowej (ul. Głównej) po dłuuugim remoncie w końcu za nami

Odbiór drogi powiatowej (ul. Głównej) po dłuuugim remoncie w końcu za nami

We wtorek 22 maja 2018 r. odbył się odbiór drogi powiatowej łączącej Smolec z Krzeptowem czyli ul. Głównej na odcinku od Europejskiej Akademii Dziecka do skrzyżowania Krzeptów /Kębłowice.  W odbiorze wzięli udział przedstawiciele inwestora czyli Starostwa Powiatowego w osobach Tadeusza Wojciechowskiego, inspektora z powiatowego Wydziału Dróg i Transportu oraz naszego radnego powiatowego Hieronima Kurysia, gminę Kąty Wrocławskie jako stronę współfinansującą inwestycje reprezentował Stanisław Chojecki, kierownik gminnego Wydziału Dróg i Transportu oraz radny Sebastian Kotlarz. Obecni byli również przedstawiciele firmy wykonującej remont czyli Strabagu, inspektor nadzoru oraz mieszkańcy posesji przy remontowanej drodze, którzy również zgłaszali swoje uwagi i sugerowali poprawki, dotyczące głównie różnic w poziomie drogi i wjazdami na ich posesje.

Remont drogi miał zakończyć się pierwotnie w listopadzie ubiegłego roku, następnie w grudniu, finalnie wykroczył nawet lekko poza trzeci termin zakończenia prac czyli koniec kwietnia br. Ten przedłużający się remont był dosyć uciążliwy dla mieszkańców, w szczególności tych zamieszkałych bezpośrednio przy drodze, którzy przez długie miesiące z problemami docierali do swoich posesji. Przekierowanie ruchu na ul. Kościelną i Wierzbową było też sporym wyzwaniem zarówno dla kierowców, jak i pieszych, który nie mogli czuć się czasem bezpiecznie nawet na chodniku. Mimo ograniczenia ruchu dla pojazdów do 3,5 tony  i tak co jakiś czas widać było tiry i ciężarówki  ledwo mieszczące się na ul. Wierzbowej. O przyczyny takiego stanu rzeczy spytaliśmy naszego radnego z powiatu, Hieronima Kurysia. Poniżej zamieszczamy przesłaną odpowiedź:

Faktycznie termin zakończenia remontu został dwukrotnie przesunięty i prace trwały ostatecznie aż 8 miesięcy. Nie stało się tak jednak bez powodu. Muszę otwarcie przyznać, że sam dwukrotnie swoimi działaniami wstrzymywałem postęp prac. Dlaczego tak zrobiłem, choć wiedziałem, że mieszkańcy tracą cierpliwość i chcieliby w końcu korzystać z bezpiecznej drogi? Powód jest prosty. Miałem świadomość, że jak teraz nie zrobimy tej drogi najlepiej jak to możliwe i w jak najszerszym zakresie, to na kolejny remont przyjdzie nam czekać kilkanaście lat, a może i dłużej. Pierwotny budżet remontu miął się zamknąć kwotą ok. 1,4 mln ostatecznie prace kosztowały ok. 2,1 mln. A ten wzrost kosztów wziął się z powiększenia zakresu remontu. Wspominałem już o tym wcześniej, że nie zgadzałem się na proste położenie nowej nakładki na starą nawierzchnię na całej drodze, walczyłem o wymianę podbudowy w najbardziej zniszczonych i obciążonych miejscach, frezowanie asfaltu tam gdzie było to niezbędne. By droga służyła przez długie lata niezbędne jest sprawne odwodnienie, bezpieczeństwo przechodniów gwarantują chodniki, choćby te ułożone miejscami z betonowej kratki, przejścia dla pieszych, zatoki dla autobusów. To wszystko udało nam się zrealizować, przedłużenie remontu nie wynikało więc z opieszałości, tylko ze zwiększenia prac i częściowo technologii ich wykonania, by droga przez bardzo długie lata służyła naszym mieszkańcom i wszystkim, którzy przejeżdżają przez Smolec tranzytem. Wiem, że szybko się zapomina, jak ta czy inne drogi powiatowe na terenie naszej gminy i okolicznych gmin wyglądały. Przesyłam dlatego zdjęcia, by odświeżyć wspomnienia, ale także dlatego, byśmy umieli się cieszyć, z tego co mamy teraz. Jednocześnie dziękuję wszystkim mieszkańcom za ich cierpliwość, a władzom Powiatu oraz Gminy Kąty Wrocławskie za kolejny przykład dobrej współpracy, dzięki której mamy drogę nową, bezpieczną i estetyczną. Moja druga kadencja w Powiecie dobiega końca, a obydwie upłynęły głównie na walce o poprawę jakości dróg powiatowych, które należały w rzeczywistości do najgorszych w gminie. Teraz widzą Państwo efekty także moich starań i pracy. Które drogi powiatowe będą remontowane w najbliższej przyszłości dowiecie się Państwo z informacji zamieszczonych na mojej stronie internetowej http://kurys.net/2018/02/20/drogi-powiatowe-inwestycje-w-2018-r/

Z poważaniem Hieronim Kuryś

 

 

 

 

2 komentarze

  1. A jakie będą losy drogi nr 370 na odcinku Smolec Biedronka – Mokronos Górny???
    Droga jest w totalnej ruinie a jest bardzo ważna dla okolicznych mieszkańców!!!

     
    • Na ostatniej sesji Rady Miejskiej gościem był pan Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Pani radna Katarzyna Łapińska-Szymańska mówiła o fatalnym stanie tej drogi i potrzebie budowy chodnika. Mówiłem o tym, że taki chodnik połączyłby obie części miejscowości. Pan marszałek będzie mieć to na uwadze. O potrzebie budowy chodnika przy tej drodze mówiła również pani radna Danuta Drożdż.

       

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *