Pages Navigation Menu
reklama

Smolecki akcent na II Forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Wrocławskiego

Smolecki akcent na II Forum Kobiet Przedsiębiorczych Powiatu Wrocławskiego

W przeddzień Dnia Kobiet, 7 marca, Starostwo Powiatu Wrocławskiego zorganizowało II Forum Kobiet Przedsiębiorczych. Na spotkanie przybyło ponad 200 pań reprezentujących biznes naszego powiatu. Smolec reprezentowała Dorota Mroczkowska, właścicielka manufaktury draży czekoladowych Doti.

Kilkugodzinne spotkanie obfitowało w wydarzenia.

Starosta Powiatu Wrocławskiego – Roman Potocki – witając przybyłe panie przypomniał, że mijające w 2018 roku sto lat niepodległości naszego kraju to również sto lat praw wyborczych, jakie Polki otrzymały jako jedne z pierwszych na świecie. Ryszard Jaroń – Przewodniczący Rady Powiatu – dodał, że Francuzki otrzymały te prawa w 1944 roku, zaś mieszkanki w pełni europejskiego księstwa Lichtenstein dopiero 34 lata temu, w 1984 roku. Trudno nam sobie to dzisiaj wyobrazić, ale do dnia dzisiejszego to jedno z podstawowych praw każdego człowieka nie wszędzie jest respektowane, zaś mieszkanki Arabi Saudyjskiej mogą korzystać z niego dopiero od trzech lat.

Niejako nie zgadzając się  na wiele lat dyskryminacji płci Jerzy Michalak, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego zaczął swoje wystąpienie od słów: „Kobiety, jesteście lepsze!”. I w dalszej części zaprosił do udziału w akcji „Wyzwanie Stu”  (www.wyzwanie100.pl) zachęcając badań i profilaktyki onkologicznej.

W kolejnych częściach Monika Włodarczyk przypomniała rolę kobiet w światowej i polskiej gospodarce, zaś dr Aleksander Binsztok z Uniwersytetu Ekonomicznego poprowadził motywujący wykład „Siła jest Kobietą! 4 filary twojej osobistej skuteczności”.

Jednym z bardziej wciągających elementów był panel dyskusyjny kobiet wyróżniających się swoją osobowością, a pochodzących z różnych dziedzin życia społecznego, prowadzony przez Monikę Włodarczyk. Panie dyskutowały zarówno o roli kobiet w biznesie i odnajdowaniu się w często mocno zmaskulinizowanym środowisku, trudnościach z tego wynikających, choćby ‘szklanym suficie’ czy połączeniu wielu ról społecznych. Również o tym, jak tworzyły się początki ich kariery, choćby: jak z niewielkim kapitałem zaryzykować i – mimo codziennych trudności – pracować nad codziennym sukcesem (Dorota Mroczkowska, właścicielka smoleckiej manufaktury Doti). Że można połączyć życie rodzinne z rozwijaniem dużego biznesu (Patricia Pawłowska – właściciel firmy kosmetycznej Clarena i jednocześnie mama dla szóstki dzieci). Praca zawodowa nie oznacza, że powinniśmy rezygnować z czynienia dobra wokół siebie (Iwona Dyszkiewicz – jak sama o sobie mówi ‘osoba od zadań specjalnych’ zarówno w biznesie jak i sektorze publicznym, mama zarówno swoich jak i adoptowanych dzieci).

Jedną z wielu pozytywnych myśli, jaką można było wynieść ze spotkania, były słowa Henry’ego Forda: „Jeśli myślisz, że możesz, to możesz. Jeśli myślisz że nie możesz, to nie możesz. Zawsze masz rację!” Zatem, smolczanie, wszystko przed nami! :)

JDM

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *