Pages Navigation Menu
reklama

Sprawa kradzieży przez tzw. „pomoc domową” rozwikłana

Sprawa kradzieży przez tzw. „pomoc domową” rozwikłana
Informujemy, że w ostatnim czasie na terenie Smolca i okolic doszło do kilku kradzieży domowych przez tzw. „pomoc domową”. Do zatrzymania sprawczyni przyczyniła się bardzo dobra współpraca Policji w Kątach Wrocławskich i mieszkańców Smolca. Anna.K świadcząca od wielu lat usługi jako pomoc domowa w Smolcu i okolicach, budowała swoją wiarygodność i zaufanie pracodawców, po czym wykorzystując pozostawienie jej bez należytego nadzoru, dokonywała kradzieży głównie kosztowności, pieniędzy i kosmetyków. Obecnie sprawa została zakończona i skierowana do Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej. Mienie zostało częściowo odzyskane, a na sprawczynię nałożono min. obowiązek zadośćuczynienia poszkodowanym.
          Biorąc pow uwagę w/w sytuację oraz z pozyskanych od policji informacji wynika, że w przypadku chęci zatrudnienia „pomocy domowej”, która niejednokrotnie wykonuje swoją pracę  „sama” w naszym domu, warto zweryfikować jej przeszłość na najbliższym Komisariacie Policji, gdzie należy udać się wraz z nią. Warto także wiedzieć, iż Dzielnicowy danego terenu ma  obowiązek dokonać wylegitymowania takiej osoby i sprawdzenia w bazie osób poszukiwanych, zawsze w naszej obecności, w przypadku jakichkolwiek podejrzeń z naszej strony. W przypadku podejmowania współpracy z osobami, które miałyby zajmować się naszym domem czy dziećmi możemy poprosić je o przedstawienie dokumentu o niekaralności, który uzyskać mogą na swój wniosek z sądu wnosząc niewielką opłatę administracyjną. Taka częściowa kontrola stosowana jest już u wielu pracodawców, przed przyjęciem danej osoby do pracy. Kolejno informacje pozyskane od Dzielnicowego czy z pracowników Wydziału Kryminalnego właściwej jednostki policji /w naszym przypadku KP Kąty Wrocławskie/ pozwolą zweryfikować czy dana osoba nie jest obecnie w zainteresowaniu miejscowej Policji. Działania takie w większości przypadków spowodują, iż osoby, które popadały wcześniej w konflikt z prawem zakończą z nami współpracę już przed jej podjęciem, co pozwoli uniknąć kłopotów w przyszłości.
          Pomimo tego pamiętajmy, że najpewniej zabezpieczymy się sam,i stosując ograniczone zaufanie do osób którym powierzamy choćby  nawet czasową „opiekę” nad naszym domem. Należy pamiętać, iż domniemany sprawca nie tylko może dokonać kradzieży naszych rzeczy, lecz także może wykorzystać nasze dane osobowe lub przekazać wszelkie informacje na temat rodziny osobom trzecim. Zatrudniając „pomoc domową” należałoby tym samym dla naszego bezpieczeństwa zaopatrzyć się w niedrogi obecne sprzęt monitorujący pomieszczenie, umieszczony np. w ramce od zdjęcia czy zegarku, nie rzucający się w oczy, a pozwalający nam na monitorowanie zachowania „pomocy domowej” podczas naszej nieobecności. Warto wskazać, że nagrań takich nie możemy nigdzie upubliczniać i nikomu ich przekazywać czy pokazywać i mogą one służyć tylko do naszego użytku. Wyjątkiem są jedynie organy ścigania, np: Policja i wyjątek ten stosujemy tylko w przypadku ujawnienia popełnienia przestępstwa.  Dobierajmy pomoc rozsądnie.

 

  Serdeczne podziękowania dla Zespołu Kryminalnego Policjantów z Komisariatu Policji w Kątach Wrocławskich, którzy przyczynili się do ujęcia sprawczyni.

Mieszkańcy Smolca

 
 
 
 

2 komentarze

  1. szkoda tylko, że jest na wolności i podczas kiermaszu szkolnego byla dopuszczona do zbierania pieniędzy. Poza tym to nie jedna Anna K. w Smolcu, która ludzie obrażają zaufaniem i jest na bakier z prawem…

     
    • A skąd organizatorzy kiermaszu w szkole mieli niby wiedzieć o całej sprawie? Mają prosić rodziców chętnych do pomocy o okazywanie zaświadczeń o niekaralności?

       

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *