Pages Navigation Menu
reklama

Towarzystwo Przyjaciół Smolca – 7 lat minęło….

Towarzystwo Przyjaciół Smolca – 7 lat minęło….

11 czerwca Towarzystwo Przyjaciół Smolca obchodzi swoje 7. urodziny, tego dnia bowiem zostało zarejestrowane i ten dzień został uchwałą zarządu uznany za święto TPS. Pierwsze publiczne wystąpienie – zaprezentowanie lokalnej społeczności – miało miejsce 19.06.2010 na szkolnym Pikniku Rodzinnym  (zbieranie podpisów w sprawie utworzenia domu kultury i  biblioteki), a już w czerwcu 2010 roku TPS po raz pierwszy zaprezentował się na dniach Smolca, na których od tamtego czasu jest corocznie obecny.
Początkowo organizowano stoisko informacyjne, konkursy plastyczne dla dzieci i cieszące się ogromnym zainteresowaniem KOŁO FORTUNY, a od 2013  roku tradycją TPS-ową Dni Smolca jest też bieg na 10 km czyli Smolecka za(Dyszka) – przedsięwzięcie o ogromnym rozmachu, do organizacji którego włącza się obecnie większość działających w Smolcu organizacji. Na skutek sukcesu za(Dyszki) w ramach TPS działa też, powołany do życia w sierpniu 2014, Klub Biegacza Zadyszka, organizujący dla mieszkańców wspólne bieganie, promujący kulturę fizyczną i kierujący obecnie organizacją przygotowań corocznego biegu ulicami naszej miejscowości.
Dzięki staraniom zarządu TPS w latach 2010-2011 powstał przy szkole smoleckiej ogólnodostępny plac zabaw, przeniesiony w 2015 roku na ul. Lipową. Fundusze na ten cel zebrały zostały w trakcie Pikniku Artystycznego, który był pierwszą publiczną imprezą Towarzystwa o takim rozmachu, który nie tylko pozwolił zgromadzić środki finansowe na ogrodzenie placu zabaw, ale też pokazał mieszkańcom bogactwo artystyczne naszego regionu, prezentując dzieła lokalnych rękodzielników, malarzy i rzeźbiarzy.
Rozwój kulturalny to jednak przede wszystkim działający od 2010 roku projekt Klub Książki SZAFA, pełniący funkcję biblioteki wiejskiej. Zorganizowany początkowo z darów kilku osób zbiór biblioteczny liczy dziś prawie 2300 zewidencjonowanych i opieczętowanych pozycji książkowych i skupia ok. 80 zarejestrowanych klubowiczów. Ale o KK Szafa wkrótce osobno więcej bo czekają nas bardzo ważne zmiany w tym temacie…
Od 2011 roku jedną z podstawowych form działalności stowarzyszenia są warsztaty rękodzielnicze, prezentujące naszym mieszkańcom różne techniki zdobienia, materiały, wzornictwo, a wszystko to odbywa się zwyczajowo przy kawie, herbacie i słodkościach.
Poza cyklicznymi projektami, wymienionymi powyżej, które co jakiś czas powracają, TPS organizował też w 2012 roku kursy pierwszej pomocy, podczas których cenną wiedzę przekazali nam dwaj ratownicy medyczni, a w 2014 roku  świetlicy wiejskiej prowadzony był kurs języka angielskiego dla początkujących pt. „Angielski w Podróży”.
Zgodnie z zapisami statutu, TPS dba również o szerzenie wiedzy historycznej o naszej miejscowości i okolicy. W ramach dni Smolca prezentowany był film o historii naszego kościoła i parafii, dzieło dwóch członków TPS. We wrześniu 2012 r. zaproszono z wykładem na temat historii Smolca dra G. Pisarskiego, organizowany był „spacer z przewodnikiem” ulicami naszej miejscowości. W 2012 roku odbyła się też wycieczka do zabytkowego kościoła w Sośnicy, połączona z wykładem ks. Koguta. TPS zachęcał też mieszkańców do przyjrzenia się pięknym miejscom naszego Smolca, organizując konkursy fotograficzne… a w 2015 roku Prezes TPS Joanna Dereń-Maciejewska podjęła niemały trud organizacji obchodów 700 – lecia Smolca, skupiając wokół TPS działające u nas stowarzyszenia i organizacje i instytucje. Bez wątpienie był to sukces. Z dużym rozmachem zorganizowane uroczystości były w naszej miejscowości najważniejszym wydarzeniem 2016 r. Współpraca wielu miejscowych organizacji, sołectw, radnych i gminy – pod przewodnictwem TPS – pokazała na ile nas stać i co możemy wspólnie osiągnąć, gdy bierzemy swoje sprawy w swoje ręce. Po 700-leciu został nam obelisk, tablica pamiątkowa, film i książka o Smolcu i wiele ciepłych wspomnień…
Towarzystwo Przyjaciół Smolca skupia obecnie ponad trzydziestu członków. Przez te lata  proponowało im zarówno wspólne działania na rzecz naszej miejscowości, jak i spotkania integracyjne, było „ święto ziemniaka” przy ognisku nad stawem, był wyjazd studyjny do prężnie działających stowarzyszeń na Dolnym Śląsku, były wycieczki rowerowe…
Siedem lat funkcjonowania stowarzyszenia to może niewiele w 700 letniej historii Smolca, ale w rozwoju kulturalnym naszej miejscowości to krok milowy. Patrząc wstecz trudno uwierzyć dziś, że jeszcze tak niedawno TPS nie było…

Jako członek – założyciel TPS ja dziś świętuję! A życzenia? No cóż, od lat najważniejszym jest, by ciągle pojawiały się w TPS nowe, chętne do pracy ręce, bo osoby w zarządach się zmieniają, ale TPS jest wciąż obecny na naszej scenie, a wręcz coraz mocniej obecny! Oby pani Prezes Joannie Dereń-Maciejewskiej nie zabrakło sił! Gratulujemy!!!

ENF

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *