Pages Navigation Menu
reklama

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w smoleckiej szkole

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w smoleckiej szkole

Kto nie widział niech żałuje, gdyż nie była to zwykła akademia szkolna. We wtorek  14 listopada 2017 r.  w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Smolcu uczniowie godnie uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Grupa Teatralna  Szekspir wysiada” i chór „Biedronki” zaprosiły nas wszystkich do podróży w przeszłość, do czasów, „gdy Polski nie było na mapach Europy, ale żyła w sercach Polaków, zawsze gotowych, by za nią walczyć i ginąć”, jak pięknie zapowiedziały prezenterki i zaprosiły do tego, by „podczas chwil refleksji i zadumy oddać im cześć i zadbać, by pamięć o historii naszego narodu nie umarła, bo miłość do ojczyzny to nie tylko pusty slogan, to dar, który należy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom”.

I tak właśnie było. Momentami uroczyście, gdy przed oczami widzów przewijały się karty dumnej historii, by po chwili znaleźć się w domu Kamila (aktor Paweł Piskorz, chwalony już przez nas wcześniej za rolę policjanta w ubiegłorocznych „Jasełkach”), młodego chłopaka, wielbiciela komputerów i nowoczesnych technologii, który od swojego dziadka (w tę rolę wcielił się Jan Frąckiewicz) uczy się historii swojej ojczyzny, by ostatecznie kwestiom do tej pory dla niego nieistotnym, nadać zasłużoną im rangę. Obok zadumy była też spora garść dobrego humoru i pięknych pieśni w wydaniu „Biedronek”, ale i tańca z barwami narodowymi w wykonaniu grupy drugoklasistów.

Profesjonalna gra aktorska głównych bohaterów Kamila i jego dziadka, ale też rodziców chłopca (Dominiki i Maksa), wiarygodnie sprzeczających się na scenie na wzór wielu współczesnych rodziców, baśniowe muzy, patriotyczne pieśni i wiersze, a w tle obrazy z kart naszej historii – to wszystko zestawione w przepiękną całość przez reżysera  – polonistkę smoleckiej szkoły panią Katarzynę Trzepizur. Wiele godzin ciężkiej pracy przyniosło niesamowity efekt, ale podejście pani Kasi do wykonywanego zawodu i jej wyjątkowy kontakt z młodzieżą znany jest i doceniany nieustannie przez kolejne pokolenia uczniów, które wychodzą spod jej ręki, co skutkuje choćby wysokimi notowaniami tego nauczyciela w rankingu Gazety Wrocławskiej „Nauczyciel na medal”.

Poza głównodowodzącą całą akademią podziękowania należą się również p. Dyrektor Renacie Kowalczyk, prowadzącej chór Biedronki, p. Natalii Hoffman – Hulak, p. Dominice Kwit, p. Wioletcie Orzech oraz p. Iwonie Dudzik.

Na uroczystości gościli: Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie Antoni Kopeć, Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych Marek Osiński, delegacja X Wrocławskiego Pułku Dowodzenia: kpt. Tomasz Szymański, mł. chor. Piotr Wróbel, st. szer. Radosław Dziadyk, księża smoleckiej parafii: ks. proboszcz Waldemar Kontek i ks. Wikariusz Grzegorz Pazdro, sołtys Smolca Centrum Edward Wiśniewski, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Henryka Rybak, Przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Halina Wiśniowska, emerytowani nauczyciele: Czesława Bujak, Bożena Kij, Anna Katarzyna Jankowska i Grażyna Gibała. Przybyła też spora grupa rodziców. I wszyscy chyba byli zgodni co do tego, że poza dobra zabawą była to piękna lekcja wychowawcza dla naszych smoleckich dzieci i nie tylko…

ENF

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *