Pages Navigation Menu
reklama

Zakończyło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taize

Zakończyło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taize

W dniach 28 grudnia do 1 stycznia 2020 r. przybyło do Wrocławia ok. 10 tys. młodych ludzi z różnych zakątków Europy oraz Polski, by wziąć udział w Europejskim Spotkaniu Młodych Taize. W Smolcu i okolicznych miejscowościach zamieszkało ok. 150 pielgrzymów. Byliśmy podczas ich przyjęcia w sobotę 28 grudnia w naszej świetlicy, widzieliśmy ich podróżujących autobusami do Wrocławia, spotykaliśmy ich na ulicach Smolca oraz podczas zabawy sylwestrowej. Uśmiechnięci, zadowoleni i bardzo wdzięczni, że zostali tak gorąco i  serdecznie przyjęci przez polskie rodziny, że otrzymali dużo więcej niż wymagał organizator czyli 2 m2 podłogi na karimatę, proste śniadanie i  dostęp do łazienki, że polski rodziny dbały o nich na każdym kroku. Jak się dowiedzieliśmy mieli często do dyspozycji osobny pokój, spali na materacach, a czasem nawet w łóżkach gospodarzy, rodziny goszcząc podwoziły ich na msze i spotkania, bawiły się wspólnie podczas Sylwestra, podjęły uroczystym obiadem pierwszego stycznia, odprowadziły na autobus. W Smolcu powstał już kilka tygodni wcześniej „komitet organizacyjny” składający się z kilku wolontariuszy z Jackiem Konopko i Sebastianem Kraszewskim na czele, który organizował i koordynował w profesjonalny sposób i w najdrobniejszych szczegółach pobyt młodych ludzi w Smolcu , co w brew pozorom nie był łatwe choćby pod względem logistycznym.
Pielgrzymi oprócz udziału we wspólnych modlitwach uczestniczyli również podczas kilku spotkań w życiu lokalnej społeczności. Były pełne emocji i wzruszeń odwiedziny dzieci w Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Jaszkotlu, „warsztaty” w kuźni i w szkole, pomoc Smoleckiej Grupie Charytatywnej czy spotkanie w parafialnej kawiarence Siloe. W Sylwestra dzięki uprzejmości Omega Sport, odbyło się wielkie święto narodów, gdzie po wspólnej modlitwie o pokój, każda narodowość prezentował coś charakterystycznego dla swojej kultury, pieśń czy taniec. Sylwestrową zabawę wsparł również Bank Żywności organizując poczęstunek (przekąski i napoje) dla wszystkich jej uczestników, a nasza Gmina Kąty Wrocławskie ufundowała owoce. 
Sądząc po licznych wpisach w mediach społecznościowych, również rodziny goszczące bardzo pozytywnie odebrały pobyt młodych ludzi w Smolcu i okolicy i ze smutkiem się z nimi rozstały, od jednej z nich usłyszeliśmy „Niestety, ale wszystko co dobre, szybko się kończy”.

TAS

Na pierwszy ogień poszli Włosi…

Opublikowany przez Siloe Smolec Środa, 1 stycznia 2020

 

A teraz Słoweńcy…

Opublikowany przez Siloe Smolec Środa, 1 stycznia 2020

POLONEZA czas zacząć…

A potem postanowiliśmy nauczyć naszych gości poloneza… chyba sie udało…?Sebastian Kotlarz, dziękujemy za nagranie:)

Opublikowany przez Siloe Smolec Środa, 1 stycznia 2020

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *