Pages Navigation Menu
reklama

Zapraszamy do dyskusji przedwyborczej: KOMUNIKACJA ZBIOROWA W SMOLCU I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCIACH

Zapraszamy do dyskusji przedwyborczej: KOMUNIKACJA ZBIOROWA W SMOLCU I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCIACH

TEMAT NR 1 KOMUNIKACJA ZBIOROWA W SMOLCU I OKOLICZNYCH MIEJSCOWOŚCIACH

W tym miejscu zapraszamy naszych kandydatów na burmistrza i radnych do dyskusji na temat komunikacji autobusowej, PKP, umowy z firmą Trako i zleconej oceny, biletów aglomeracyjnych itp…

 1. Czy istniejące rozwiązania są zadawalające?

 2. Czy możemy je poprawić? Jak?

 3. Jeśli możliwe są lepsze rozwiązania to dlaczego nie zostały do tej pory wprowadzone w życie?

 4. Co zależy od nas (władz gminy), na co nie mamy wpływu?

 5. Finansowanie komunikacji zbiorowej – jakie jest najkorzystniejsze dla naszego budżetu? Jak powinno wyglądać? Itd…

Regulamin serwisu wyborczego www.smolec24

 1. W dyskusji mogą brać udział wszyscy zainteresowani (zaleca się występowanie pod własnym imieniem i nazwiskiem), w tym Redakcja smolec24 i członkowie poszczególnych sztabów wyborczych, przy czym wypowiedzi w dyskusji nie mogą przekroczyć 1800 znaków.

 2. Tematy główne do dyskusji wskazują: Redakcja www.smolec24 (2) i każdy ze sztabów wyborczych po jednym – powinny one dotyczyć spraw ważnych dla większej grupy społecznej, nie zaś spraw indywidualnych.

 3. Wypowiedzi nie mogą zawierać treści obraźliwych i wulgaryzmów.

 4. Przedstawiane informacje muszą mieć poparcie w ogólnodostępnych lub posiadanych przez komentującego źródłach (może zaistnieć sytuacja, w której poprosimy o ich wskazanie) lub wynikać z wiedzy uzyskanej bezpośrednio (udział w zdarzeniu);  jeśli wiedza jest jedynie zasłyszana, musi to jasno wynikać z wypowiedzi  – w takim wypadku zalecamy skierowanie pytania bezpośrednio do zainteresowanego (czy prawdą jest, że ….), by nie wprowadzać w błąd innych czytelników, co to pewności zaistnienia zdarzenia.

 5. Osoby zadające pytanie jasno zaznaczają, czy jest ono skierowane do wszystkich sztabów (radnych, kandydatów na burmistrzów), czy do jednego konkretnego.

 6. Redakcja smolec24 zastrzega sobie możliwość zakwalifikowania pytania (oficjalnie na stronie) do tzw. pytań bez odpowiedzi, jeśli zostało ono omówione już w dyskusji (powtarza się), a zadający pytanie, nie doprecyzuje go, tak by wymagało ono ponownej reakcji sztabów wyborczych. Posty nie dotyczące tematu Redakcja będzie również kwalifikować jako pozostające bez odpowiedzi pbo.

 

 

11 komentarzy

 1. Jako sołtysa Mokronosu Górnego interesuje mnie najbardziej, że burmistrz Antoni Kopeć planuje utworzyć wraz z MKP we Wrocławiu połączenie autobusowe łączące Muchobór, Smolec, Mokronosy, Oporów i z powrotem. Kolejnym ważnym dla nas aspektem będzie budowa przystanku PKP w Mokronosie Gornym w przyszłym roku wraz z parkingiem, stojakami na rowery, wyasfaltowaniem drogi dojazdowej od strony Mokronosu oraz drogi od strony Smolca. Zadziała to tak jak już w Smolcu – na parkingu pozostawiane będą samochody i rowery, dalej koleją do Wrocławia, a potem komunikacja miejska. Z powrotem to samo. O wiele szybciej niż samochodem. Osobiści skorzystam, bo za 2-3 lata syn będzie mógł samodzielnie dojeżdżać na zajęcia pozalekcyjne, a w dalszej perspektywie do szkoły średniej i (mam nadzieję) na studia. Na pewno też wobec radykalnej poprawy komunikacji wzrosną ceny mieszkań w Smolcu i działek w Mokronosie.
  Czy to się uda ? Burmistrz Antoni Kopeć jest skuteczny i zdeterminowany więc na pewno tak.

   
 2. Szanowni Państwo. Bardzo dobrze że rozpoczynamy od komunikacji zbiorowej dla Smolca I okolic,bo to jeden z najważniejszych tenatów, jeśli nie najważniejszy do rozwiązania,I to szybko.Dlaczego nie został do tej pory rozwiązany? Proszę sobie przypomnieć jak wyglądała ul Chłopska jeszcze rok temu(widać po str.Wrocławia)W tych warunkach komunikacja busowa była rozwiązaniem doraznym do czasu stworzenia warunków drogowych dla uruchomienia linii MPK, której zafunkcjonowanie jest absolutną koniecznością.Łącznik jest elementem który ten plan pomoże zrealizować.Proszę mi zaufać,mieszkam wśród Was I moje dzieci które uczyły się bądz uczą się jeszcze doświadczały tych trudności każdego dnia.Nie lubię puszczać populistycznych haseł ,ale uruchomienie komunikacji MPK już w 2008r było poprostu niemożliwe!! Pytam się po czym? Po tej wąskiej drodze, która była jeszcze potem poszerzana? Mam plan, który jeśli mi to będzie dane zrealizuję.On uwzględnia nie tylko Smolec ,ale inne też miejscowości,również z wykorzystaniem PKP.Jest jedna jeszcze istotna sprawa. Gminy Długołęka,Siechnice przeznaczają na dofinansowanie komunikacji po 3mln/rocznie.My 1mln. Mam zgodę rady miejskiej(przegłosowaną we wrześniu na mój wniosek)aby na ten cel przeznaczać co najmniej 2,5 mln Myślę że jest to absolutne minimum, które znacznie poprawi sytuację.W moich planach są dwie linie podmiejskie.Jedna- Smolec-Nowy Dwór. Druga. Krzeptów-Oporów przez Smolec i Mokronosy.Pisze sołtys Mokronosu Górnego że komunikacja jeszcze zwiększy zainteresowanie potencjalnych nowych mieszkańców.I ma rację.Przetarg na parking przy nowym peronie jest ogłoszony ,I razem z nowym przystankiem oraz nową ul Granitową, mocno porawi sytuację Proszę jeszcze tylko o troche cierpliwości.Ja tu mieszkam I chcę aby wszystkim żyło nam się tutaj lepiej Pozdrawiam.

   
  • a co na to opozycja? chetnie usłysze…bo informowano mnie, że już w 2009 można było mieć MPK, ale z winy władz gminy mamy TRAKO…

    
  • Brawo. Konsekwentnie i do przodu. Krzyczeć i zrobić banery w photoshopie każdy potrafi. Skoro jest tak źle to gdzie byli przez ostatnie 4 lata 3 radni ze Smolca plus Ł. Zbroszczyk ? Na Marsie ? Gdzie są ich projekty uchwał RM ? Nagle wszyscy zaczęli lamentować w roku wyborczym ? Kolejny projekt wyborczy sprowadzający się do PR przed wyborami, a pod opakowaniem całkowita amatorka …

    
  • Pan Burmistrz Antoni Kopeć wspólnie z większością sprzyjających mu radnych (radni ze Smolca z tego co wiem są w opozycji) nic nie zrobił przez ostatnie dwie kadencje z tematem komunikacji. To już któraś kampania, w której Pan mówi, że mieszkańcy mają Panu zaufać. Przez 8 lat dzieci dorosły, nadal nie ma infrastruktury, za to pod Pańskie dyktando została zmieniona zabudowa w Smolcu, zrobił Pan ze Smolca rękami deweloperów sypialnię Wrocławia, zamknięte betonowe getto, bez terenów zielonych, rekreacyjnych, bez miejsc dla osób starszych i dzieci. Może my mieszkańcy powinniśmy dorosnąć do zmiany burmistrza!

    
 3. Panie Antoni,
  fajnie to wszystko brzmi, tylko dla mnie i mieszkańców z „dłuższym stażem”, to co Pan pisze o komunikacji, to puste słowa. Tzn., rozwiązania możliwe do realizacji, ale przez kogoś, kto potrafi myśleć szerzej i chce to robić oraz maj większe doświadczenie. Jak oglądam Pana wywiad z 2011 roku dla telewizji i słyszę co już jest czy zaraz będzie i zestawiam z tym to co teraz Pan proponuje, to ręce mi opadają. Powiedział Pan o podpisaniu porozumienia o komunikacji z Wrocławiem. Minęło 7 lat i mamy efekt – WIELKIE NIC. Proszę Pana, tu trzeba działać, a Pan tego nie potrafi. Trzeba dawać ludziom szansę i dostawał ją przez 20Lat. Niestety, nie umiał jej wykorzystać. Z tej wieloletniej perspektywy Pana bycia Burmistrzem (bo nazwanie tego sprawnym zarządzaniem jest daleko idącym nadużyciem), do dla mieszkańców Gminy stracone bezpowrotnie lata. Jest mi z tego powodu przykro, że dałam się wcześniej zwieść Pana obietnicom. Cóż, Panie Antoni, moim zdaniem Pana czas dobiegł końca. Może Pana 20 letnie „doświadczenie” zaowocuje w nowym biznesie, który przyniesie rozgłos (i podatki) naszej Gminie. Może wróżenie ze szklanej kuli lub fusów. W mojej opinii doświadczenie już jest.
  A na zakończenie, żeby podeprzeć swój komentarz dowodami, link do wywiadu Panem Antonim
  https://youtu.be/a1AOlczZIVI?t=270

  Pozdrawiam

   
 4. Jeśli chodzi o transport to sytuacja jest konsekwencją planów zagospodarowania terenów Smolca z przeszłości przez Urząd Gminy.Zmiana na zabudowę wielorodzinną spowodowała przyrost mieszkańców w postępie „geometrycznym’.Obecne działania tylko utrzymają istniejącą sytuację,gdyż nie jest tajemnicą,że jeśli plany developerów zostaną spełnione to w Smolcu i sąsiednich wioskach przybędzie 6000 tyś.mieszkańców.Łącznik Rakietowa-Żwirki,nowa stacja PKP,MPK(miejmy świadomość,że też będzie stało w korku),może tylko utrzymać constans istniejącej sytuacji.I jeszcze jedna odpowiedż na pytanie ,gdzie byli 3 radni ze Smolca. Odpowiedż
  -doprowadzili do inwestycji chodnika na ul.Chłopskiej
  -sprawili ,że nowa szkoła powstanie w Krzeptowie,a nie przy cmentarzu
  -wywalczyli razem z developerem stacje kolejową w Mokronosie
  -rozpoczęli rozmowy o połączeniu Rakietowej z Żwirki i Wigury
  -głośno krytykowali brak MPK w Smolcu
  -zgłaszali inwestycje oświetleniowe i drogowe

  A pamiętać musimy,że mieli tylko 3 głosy na 21.(brak większości arytmetycznej w głosowaniach)

   
 5. Jeśli chodzi o komunikację autobusową to sytuacja wygląda następująco, że płacimy dwa razy za usługę, z której nie do końca jesteśmy zadowoleni. Raz płacimy za pośrednictwem gminy, a drugi raz płacimy bezpośrednio kierowcy autobusu przy zakupie biletu.

  Na dzisiaj najlepiej dojeżdża się do Wrocławia pociągiem Kolei Dolnośląskich, gdzie jadąc na jednym bilecie jesteśmy w stanie przesiąść się np. na Grabiszynie lub Dworcu Głównym w autobus lub tramwaj MPK.

  Zgadzam się z Panem Radnym Sobko, że korki przy wyjeździe ze Smolca są m.in. efektem uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Plan uchwaliła Rada Miejska (może i Pan Sobko) uwzględniając plan rozwoju Smolca. Zadaniem obecnych i przyszłych radnych jest znaleźć rozwiązanie problemu.

  Uważam, że oprócz mającego powstać przystanku kolejowego w Mokronosie, następnym posunięciem powinno być stworzenie linii MPK w relacji Smolec – Pętla Klecina, prowadząc ją przez oba Mokronosy, Cesarzowice i Zabrodzie (lub alternatywnie przez Mokronos Górny – Zybiszów – Jaszkotle – Cesarzowice – Zabrodzie – Auchan aż do pętli Klecina). Autobus nie musi jechać do FAT-u, bo tam mamy możliwość dojechać pociągiem.

   
 6. A Małkowice? Od lat jesteśmy skazani na co rusz topniejące kursy firmy (kiedyś) Kruk a teraz Just Car. Parę lat temu usłyszałam, że ludzie mają samochody to po co im transport autobusowy. Teraz przeczytałam, że mieszkanka Krzeptowa dzwoniła do ratusza w Kątach Wrocławskich i usłyszała, że ludzie w Krzeptowie są bogaci, mają po dwa auta, więc na co im transport busami? No skandal! A Wrocław wciąż się zastanawia jak zlikwidować korki. Przecież to właśnie auta z podwrocławskich osiedli tworzą rano i późnym popołudniem korki na wylotówkach. Nie mają więc gminy i Wrocław wspólnego celu? Czegoś nie rozumiem.

   
 7. Koncepcje na rozwiązanie problemów jest stanowczo za dużo- niektóre zmieniają się co 4 miesiące. Była taka mówiąca o braniu przykładu ze Środy śląskiej gdzie jeżdża jakies nieproporcionalne mikrobusy. Wcześniej bylo pewne zbudowanie łącznika zgodnie z pomysłem dewelopera- ile to lat musielismy czekać aby niedawno usłyszeć ze to jednak jest zly pomysł. Jaką mamy pewność że świeżo zaproponowany przed wyborami łacznik za 3 lata nie okaże się nieopłacalny?

   
 8. Życie na granicy gmin. To nasza codzienność w Smolcu. Do Wrocławia wjeżdżamy ulica osiedlowa najeżoną progami spowalniającymi. Gdyby Wrocław wybudował parkingi Park&Ride to parkowaliby na nich wyborcy z gmin ościennych a nie wyborcy Gminy Wrocław. My się po prostu nie opłacamy gminie Wrocław i tego żadne wybory nie zmienią.

   

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *