Pages Navigation Menu
reklama

Apel Burmistrza o udział w wyborach

Apel Burmistrza o udział w wyborach

Urzędujący Burmistrz, Antoni Kopeć, przyłącza  się do apelu smolec24 i wzywa do licznego udziału w wyborach samorządowych 16. listopada. Nieobecni nie mają bowiem głosu.  

Za kilkanaście dni – 16. listopada, każdy z nas mieszkańców miasta i gminy Kąty Wrocławskie będzie miał prawo, przywilej, ale i patriotyczny obowiązek dokonać oceny swoich przedstawicieli wybranych przed czterema laty. Oddając swój głos na konkretnych ludzi wiążemy z nimi określone nadzieje na rozwój otaczającej nas rzeczywistości. Wszyscy, nie z obywatelskiego obowiązku, ale z demokratycznego przywileju pójdziemy do lokali wyborczych, aby dokonać wyboru naszych przedstawicieli na kolejne 4 lata. Ważna to decyzja, bo Ci ludzie będą decydować o naszych losach przez najbliższe lata. To są inne wybory niż te do Sejmu, Senatu czy Parlamentu Europejskiego. W ich wyniku wybieramy ludzi, którzy decydować będą o podziale naszego gminnego, powiatowego, czy wojewódzkiego budżetu. W moim przekonaniu są to wybory, w których dobre bądź złe decyzje będziemy odczuwać każdego dnia. W codziennym życiu najbardziej dokuczają nam często drobne sprawy. To do rozwiązywania tych spraw mamy wybrać najlepszych z grona kandydatów, którzy zgłosili chęć zasiadania w naszym „lokalnym parlamencie”. Jest jeszcze jedna rzecz, która  odróżnia te wybory od wyborów ogólnopolskich. Ludzie, którzy znajdują się na listach wyborczych mieszkają wśród nas i pozostaną wśród nas po wyborach. To do nich będziemy mogli zwrócić się o pomoc. Ważny to wybór i należy z niego skorzystać.

Wśród potencjalnych radnych gminnych i powiatowych są różni ludzie. Są tacy, którzy pełnili te funkcje w przeszłości, ale są i tacy, którzy dopiero są na początku swojej samorządowej kariery. Są wśród nich tacy, którzy pomagają ludziom w każdej niemal sytuacji na co dzień, ale są i tacy, którzy dotychczas byli bierni, a ich aktywność ma związek z nadchodzącymi wyborami. Są też tacy, którzy kandydują, bo mają w tym osobisty interes lub kierują się potrzebą ich partyjnych mocodawców.  Jestem przekonany, że ludzie aktywni, odpowiedzialni i niezależni potrzebni są nam na najbliższe lata. Myślę też, że wybory to dzień, w którym można wielu ludziom poprzez oddanie na nich głosu powiedzieć zwykłe „dziękuję” za wszystko, co dla nas zrobili. Zdarza się często, że takich sytuacji mieliśmy wiele. Dzień 16 listopada to także okazja do wyrażenia swojego wotum zaufania dla tych, którym zawdzięczamy nowe miejsca pracy, nowe drogi, ładne szkoły, przedszkola dla dzieci, nowe oświetlenie, sprawniejsza komunikacja, szczególnie z nowych osiedli do Wrocławia. Zmienia się nasza „mała ojczyzna” i to, co mnie najbardziej  cieszy to fakt, że dzieje się to szybciej niż w innych gminach. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Nie możemy spocząć na laurach. Zdobyte przez lata doświadczenie  pozwala nam skutecznie pozyskiwać środki z zewnątrz, bez których wiele inwestycji nie byłoby możliwych. Czas biegnie szybko, nie pora na naukę, stracone szanse nigdy nie powrócą. Dzisiaj należymy do czołówki gmin Dolnego Śląska, obecni jesteśmy w ogólnopolskich rankingach, ale wszyscy zarówno ci, którzy mieszkają tu od dawna, jak również ci którzy związali swój los z naszą gminą w ostatnim okresie, będą w pełni dumni dopiero wówczas, gdy rozwój gospodarczy gminy wykorzystany zostanie dla poprawy warunków życia jej mieszkańców.

Czy tak się stanie zależy od Was. Chcę i pragnę, aby nikt z Was nie był obojętny i wybrał ludzi, którzy z podniesioną głową staną przed Wami, a nie przed politycznymi mocodawcami na górze, by rozliczyć się z podjętych zobowiązań. Jestem człowiekiem kompromisu, ale kompromisu pozwalającego ciągle tworzyć coś nowego. Nigdy nie zaakceptuję „układania się” dla zachowania czyichkolwiek wpływów. Nie należę do żadnej partii politycznej, szanuję poglądy innych i chcę budować w mojej gminie jedność. Chcę łagodzić nieporozumienia i nie dopuścić do politycznych awantur. Zrobię wszystko, aby tak jak do tej pory całą energię, cały ludzki potencjał, wykorzystać do dalszego rozwoju gminy. Jestem z tą gminą związany przez całe moje zawodowe życie. Chcę z mojego miasta z naszych wspólnych osiągnięć być dumnym. Chcę, aby gmina Katy Wrocławskie była w czołówce gmin nie tylko Dolnego Śląska, a ludzie tu mieszkający mogli być dumni z przynależności do tej, a nie innej wspólnoty samorządowej.

Antoni Kopeć
Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie

11 komentarzy

 1. Panie Antoni Kopec, niech Pan juz da spokoj. Juz nawet liczba kandydatow – na burmistrza i do Rady – dowodzi ze stracil Pan zaufanie. Nasze zaufanie. Czasem trzeba miec odwage aby odejsc. Pan jej po prostu nie ma. Ale nie chcemy Pana. Bo pisze Pan albo mowi jedno a robi drugie. Jak chocby z rzekomym poparciem budowy drogi pomiedzy Nowa Wsia Wroclawska a Zabrodziem, ktore wyrazal Pan ustnie ale jak przyszlo co do czego to odmowil Pan pisemnie wstawienia sie. A potem jeszcze lekcewazaco wypowiadal sie Pan o mieszkancach. Stracil Pan wiarygodnosc. Mieszkancy pamietaja i nie zapominaja. Ale Pan odejdzie w zapomnienie jeszcze w tym roku. Nareszcie.

 2. (1) Zgadzam się że, cyt. „Są też tacy, którzy kandydują, bo mają w tym osobisty interes.” Powiem więcej – na załatwienie niektórych spraw nie starcza nawet 4 kadencji. (2) Powstawanie nowych miejsc pracy, dróg, oświetlenia czy lepszej komunikacji to efekty pracy każdego lub niemal każdego wójta i prawie każdego burmistrza w Polsce. To są zbyt zwyczajne rzeczy aby się nimi chwalić. Natomiast jednym z bardziej miarodajnych mierników osiągnięć są nastroje społeczne czyli zadowolenie mieszkańców. W przypadku aktualnych władz gminy Kąty Wrocławskie zwraca jednak uwagę bezsporne, bardzo duże i wciąż narastające niezadowolenie wyborców. Oczywiście wygodniej jest chwalić samego siebie. Może się jednak w końcu okazać, że jest się jedyną osobą, która tych pochwał słucha lub która o tych pochwałach czyta… (3) Słowa dotyczące kompromisu czy bezstronności brzmią po prostu zabawnie, zważywszy na skrajną centralizację zarządzania gminą, kontrolowanie prac radnych w komisjach, w tym w szczególności komisji zajmującej się zagospodarowaniem przestrzennym czy brak zrównoważenia rozwoju poszczególnych wsi gminy, na rzecz tych miejscowości, które są wyraźnie i od bardzo wielu lat preferowane. Panie Burmistrzu, styl kierowania przez Pana gminą ukierunkowany był na kontynuację ale – proszę wybaczyć – raczej Pana zatrudnienia. No tak to wygląda, niestety. I trzeba to wreszcie nazwać po imieniu.

 3. Trochę smutna ta kampania, cisza,brak osobistej prezentacji, dopiero pojawiają się ulotki do tzw. segregacji np. KWW A. Kopcia Nasza… Na 28 stronach sukcesy kandydatów ze str. 14-15, tamże. Przecież to praca setek ludzi, pracowników, inicjatyw lokalnych pewnie i burmistrza jak chciał lub musiał. choćby ulice na osiedlu w Smolcu żeby lepiej wyglądało w ulotce to osobno drogi i na innej stronie oświetlenie a co, zrobiliśmy!!! z dofinansowaniem poszczególnych osób o czym ani słowa na str.21 i 22. Przypisana praca sobie.Do dziś nie spotkałem też oficjalnego rozliczenia całości budowy, 10% udziału mieszkańców inicjatywy ulic na osi Jabłoniowej. Dodam, że mieszkańcy ul. Żurawinowej wypięli się na udział i wpłatę własną i właśnie otrzymali w prezencie od Burmistrza ( nas wszystkich) nakładkę asfaltową, czyli znowu aktywni to frajerzy. WW ulotce burmistrz pisze prawdę prowadzenie biznesu zwanego „Gminą” to nie prywatna firma z odpowiedzialnością za niepotrzebne, czasem głupie decyzje. Klucze sukcesu itp to sprawdźcie w internecie regulaminy i ile to kosztuje. Polityka Panie Burmistrzu to brak kadencyjności, to trwanie, to przyspawanie do biurek, to nepotyzm, to „0” ekonomiczności i formalnie brak odpowiedzialności, to „0” rozliczeń przez wyborców.
  Gratuluję decyzji Panu Sławomirowi, może wyborcy zrozumieją jaka im się trafia okazja, facet znany, poukładany chony z własnej kasy a głównie lokalny z sukcesami i dorobkiem dokonanym na oczach „tych wyborców”. Może ten wpis będzie dla niektórych jak krople do oczu i wyjdą z domów 16.11.

  • Bros, co do Żurawinowej to jeśli nie wiesz jak było to nie pisz niesprawdzonych rzeczy na forum. Nie będę wracał do tego dlaczego nie braliśmy udziału w Waszej inicjatywie budowy drogi- dość powiedzieć, że żałowaliśmy że nie braliśmy w tym udziału. I na pewno nie o pieniądze tu chodziło. Obecna droga ( Prezent- jak piszesz) kosztowała nas mniej więcej tyle samo co Ciebie „widły” Jabłoniowej. A może trochę więcej…
   To tyle w kwestii „prezentu” od Kopcia.
   Pozdrawiam i życzę udanych wyborów na wyborach.

 4. Kolejnym strzałem w kolana dla p.Kopcia jest osoba p. M.Kowalczyka co taka osoba robi na liście wyborczej ?!

 5. Też mnie zainteresowały dane finansowe gminy Kąty Wrocławskie, szczególnie za rok 2013. Sięgnąłem do interesującej i bardzo szczegółowej porównywarki danych finansowych ze wszystkich samorządów w Polsce. I zwróciłem uwagę na następujące 4 fakty.

  (1) Okazuje się, że gmina Kąty Wrocławskie jest jedną z przodujących gmin w Polsce jeżeli chodzi o wydatki na… administrację publiczną. Spośród porównywalnych 602 gmin w Polsce aż 546 gmin wydało mniej na urząd gminy niż Kąty Wrocławskie i aż 562 gminy wydały mniej na radę gminy niż Kąty Wrocławskie. Z kolei w porównaniu do sąsiedniej, dużo bardziej zamożnej gminy Kobierzyce, gmina Kąty Wrocławskie na administrację wydała aż 33% więcej (pomimo tego, że gmina Kobierzyce ma dochód na jednego mieszkańca aż 6621 zł, natomiast gmina Kąty Wrocławskie jedynie 3701 zł).
  Interesujące jest również to, że gmina Kobierzyce wydała na transport i łączność (w tym głównie na drogi) 14% budżetu (na marginesie: jest w grupie 1,67% gmin, które wydają najwięcej w Polsce na drogi gminne!) a na administrację publiczną tylko 9%, natomiast gmina Kąty Wrocławskie odwrotnie – tylko 8% na transport i łączność (w tym głównie na drogi) za to aż 12% (tj. dokładnie: 8,23 mln zł) na administrację publiczną.

  http://sprawdzsamorzad.pl/dystrybucjawydatki.php?indx=02230430&rozdzial=75023&wydatek=376
  http://sprawdzsamorzad.pl/dystrybucjawydatki.php?indx=02230430&rozdzial=75022&wydatek=21

  (2) Z kolei jeśli chodzi np. o pomoc materialną dla uczniów, gmina Kąty Wrocławskie znajduje się w grupie najmniej wspierających gmin: aż 545 spośród porównywalnych 605 gmin wydaje na ten cel więcej. http://sprawdzsamorzad.pl/dystrybucjawydatki.php?indx=02230430&rozdzial=85415&wydatek=7

  Podobnie mało gmina Kąty Wrocławskie przeznacza na szeroko rozumianą pomoc społeczną (ośrodki pomocy społecznej, zasiłki, dodatki mieszkaniowe, świadczenia rodzinne itp.) http://sprawdzsamorzad.pl/szczegolyporownanie.php?indx=02230430&dzial=852

  (3) Gmina Kąty Wrocławskie niekorzystnie wyróżnia się również w zakresie środków pozyskanych z UE i innych programów zagranicznych, które stanowiły jedynie 1% jej budżetu.

  (4) Wreszcie, gmina Kąty Wrocławskie jest jedną z 4 gmin w Polsce, która wydała najwięcej na gospodarkę odpadami. Mnie na ten cel wydały aż 594 porównywalne gminy. Na ten cel przeznaczone zostało przez gminę Kąty Wrocławskie aż 4,56 mln zł. Wydatki na ten cel wzrosły na przestrzeni minionych 4 lat (2010-2013) o 5718%. Dla porównania, Kobierzyce wydały na ten sam cel jedynie 1,67 mln zł. http://sprawdzsamorzad.pl/dystrybucjawydatki.php?indx=02230430&rozdzial=90002&wydatek=216

 6. Czytajac te komentarze przynajmniej mozna wyczyc ze pozostali kandydaci sa aktywni wyborczo . No i dobrze , ale prosze nam nie wciskac ciemnoty ze kandydat wlasciciel firmy czy inny kadnytdat ze znanej partii beda w stanie pogodzic ze soba wszystkie strony ….tego sie nie uda zrobic . Zatem prosze przed glosowaniem na konkretnego kandydata zastanowic sie co soba reprezentuje i ile lat bedzie budowal zespol zgranych pracownikow . Przynajmniej jedna kadencje jesli nie wiecej . Kiedy dojdzie do poziomu aktualnego burmistrza , ciezko powiedziec . Pamietajmy ze gmina nie potrzebuje wojny polsko – polskiej a jedynie stateczny rozwoj.

  • Panie/Pani KTD . Od razu widać , że reprezentuje Pan/Pani opcję rządzących. Inni niedouczeni , niezorganizowani , uwikłani w partie polityczne i biznes tak naprawdę po co się pchają do władzy i robią zamach na miłościwie nam panującego. Co za niedorzeczność. A jeszcze ta kilkuletnia budowa zespołu ludzi . Tylko po co budować jak ten zespół jest !!!. Chce Pan/Pani powiedzieć , że wraz z odejściem Pana Burmistrza w ramach protestu wszyscy pracownicy Urzędu wypowiedzą umowę o pracę ?. Uważam , że nie , a wręcz przeciwnie nareszcie odetchną , bo z tego co wiem to lekko im nie jest.
   A co do poziomu Pana Burmistrza to przypomina mi się nie tak dawno dyskutowana sprawa Pani Premier Kopacz i Pana Prezesa Kaczyńskiego. No cóż , chyba faktycznie nie da się dorównać Panu Burmistrzowi . Tylko w czym ? .

  • Ciekawy tok rozumowania. Gdzie byśmy byli gdyby mroził nas strach przed nowym? Nadal rządzili by komuniści a w wielu dolnośląskich miejscowościach stacjonowała by „armia radziecka”.
   Bardzo ciekawy tok rozumowania, bardzo.

 7. Smolczanie z „Osiedla” obudźcie się, mieszkacie na wsi z własnego i kosztownego wyboru.Zachowajcie się jak inwestorzy i Wasze kilkaset tysięcy na mieszkania i domy to przedsięwzięcie, z którego macie czerpać korzyści, luksusowo i bezpiecznie żyć, wypoczywać, uczyć dzieci, wygodnie żyć i godnie starzeć. Nikt nic Wam nie da,każdy z nas powinien wykazać odrobinę dobrej woli i własnego wysiłku dla dobra ogółu. Na spotkaniu z Kandydatami na radnych przyszło kilkadziesiąt osób ze Smolca, z nowych osiedli prawie nikt.`
  1. Jesteśmy wsią Smolec, a jednak ciągle dzielimy się na stary i nowy. Nie po to wyprowadziliśmy się z miasta, by dążyć do przyłączenia Smolca do Wrocławia.Chcemy mieszkać na wsi, bo to nie ujma, a przywilej. Nie chcemy jednak, by nasza wieś była od miasta gorsza!
  2. Kto wreszcie załatwi komunikację zbiorową?
  3. Kto i kiedy zbuduje chodnik do Wrocławia?
  4. Kto dopilnuje bezpiecznej i przejezdnej, Bukowej , Chłopskiej, Głównej …?
  5. Kto zbuduje bezpieczne ścieżki rekreacyjne?
  6. Kto rozpocznie kolejne inwestycje dla mieszkańców po konsultacjach z nimi
  ( jak wjedziecie na osiedle z nowej Wiśniowej)?
  7.Czy znów zbudują nowe Biedronki bez chodnika, na niebezpiecznym zakręcie, „załatwiając” wiejski handel?
  8. Kto będzie prezentował nasze potrzeby, nowy aktywny i ekologiczny styl życia,jakże cenny dla mądrej „Gminy”?
  9. Kto przedstawi budżet obywatelski uwzględniający zarówno potrzeby „starego” Smolca i mieszkańców nowych osiedli?
  10. Kto sprawdzi ponoszone w Gminie koszty jej funkcjonowania?( śmieci, woda, ścieki, utworzone spółki, Rady Nadzorcze, Zarządy, …
  11. ….mógłbym jeszcze postawić setkę takich i bardziej szczegółowych pytań.
  Szanowni Sąsiedzi!
  Burmistrz to brzmi dumnie ale zauważcie, że „Burmistrz miasta i gminy’ Kąty Wrocłaswkie.
  Nie macie uwag, pytań wątpliwości, oczekiwań?
  Również od Ciebie i dla siebie.
  Drogi Sąsiedzie i od Twojej aktywności, zależy przyszłość naszej gminy, wsi, osiedla.

  • Muszę przyznać, że z zaciekawieniem obserwuję to co dzieje się na tej witrynie. Nie jestem mieszkańcem Smolca, a południowej części Gminy – dokładnie Kilianowa. W pełni popieram wpisy o tym, że czas Pana Burmistrza Kopcia nieubłaganie mija – w tym miejscu adekwatną piosenką byłby kawałek Perfectu – „Niepokonani” – cytat „Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść” dalszy ciąg już Pana nie dotyczy więc go nie będę przytaczał.Proszę sobie wyobrazić, że funkcjonujemy bez świetlicy wiejskiej, gdyż świetlica została przerobiona na mieszkania socjalne i o ile nie było pieniędzy na remont świetlicy tak na mieszkania znalazły się bardzo szybko. Nie mam nic przeciwko takim inwestycjom pod warunkiem, że dostalibyśmy lokal zastępczy. Swego czasu mieliśmy problemy z wodą pitną – tak proszę Państwa ujęcie zostało zamknięte, gdyż woda nie nadawała się do spożycia – a my jako mieszkańcy prawie rok czekaliśmy na wodę ” z kranu” i stało się to dopiero wtedy, gdy ukazał się reportaż we wrocławskich „Faktach” w TVP. Ja oraz moja rodzina zostaliśmy wtedy nazwani „Aferzystami” i to przez właśnie Pana Kopcia. W każdym razie obecnie patrzę na listę kandydatów do Rady Miejskiej i kogo widzę ? Pana Kowalczyka we własnej osobie – wow jeżeli to są ludzie z którymi Pan Burmistrz chce kontynuować pozytywne zmiany i obrana przed laty wizję rozwoju Gminy no to naprawdę jestem pełen podziwu – młodsze pokolenie określa to mianem „SZACUN” . Proszę Państwa to niepowtarzalna okazja – mamy wreszcie demokratyczne wybory a nie plebiscyt, więc skorzystajmy z naszego prawa i wybierzmy ludzi, którzy zapewnią tej Gminie właściwy kierunek rozwoju, gdyż na to jako mieszkańcy zasługujemy

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *