Chłopcy, bagnet na broń!
W niedzielę 31 marca, kilkuosobową grupą związaną z Towarzystwem Przyjaciół Smolca, gościliśmy u Pana Zdzisława Wojtasiaka, emerytowanego pułkownika Wojska Polskiego – sapera, byłego wykładowcy Wrocławskiej Akademii Wojskowej, który zaprosił nas na pokaz kolekcji broni białej. Słowo „pokaz” jest tu jak najbardziej na miejscu, gdyż nie tylko można było dotknąć wartościowych eksponatów, ale i posłuchać ciekawostek o jej pochodzeniu i wykorzystaniu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć młodego pokolenia TPS, bo którego chłopca nie interesują noże, bagnety czy sztylety?
Trzeb przyznać, że Pan Zdzisław dysponuje ogromną wiedzą w tym temacie. Niektórzy z nas znają go zapewne jako autora jednego z rozdziałów wydanej na 700-lecie książki ”Smolec wczoraj i dziś 1316 – 2016”, rozdziału pt. „Bitwa o Smolec”, inni z racji tego, że był pierwszym mieszkańcem Osiedla Leśnego – wybudował swój dom w szczerym polu, jak sam mówi, zaraz po zebraniu kukurydzy 🙂 (tę historię możecie odtworzyć z filmu „Smolec wczoraj, dziś i jutro” >TUTAJ<, stworzonym również z okazji 700-lecia naszej miejscowości). Jednym słowem – to nasza chodząca lokalna historia!
Swoje zbiory gromadził doraźnie przez 30 lat, część zasiliła budżet domowy, znajdując innych właścicieli. Dużym powodzeniem widzów cieszyła się lanca z 14 pułku Ułanów Jazłowieckich z Podolskiej Brygady Kawalerii WP z 1939 rok oraz… noże sprężynowe. Zachwyt wzbudził też nóż Kama, pochodzenia perskiego, szczególnie popularny w Gruzji , jak też w innych krajach Kaukazu. Broń ta przeznaczona była przede wszystkim do cięcia, a dopiero w drugiej kolejności do kłucia. Pięknie ozdobiony rzucał się w oczy.
Chłopcy otrzymali też zadanie domowe – ustalenie dlaczego jeden z noży ma każdy 25 ząb szerszy, do czego służył i kto go zaprojektował (firma). Na razie zagadka nie została rozwiązana. Może czytelnicy nam pomogą?
A miłe spotkanie, na którym nie zabrakło też słodkości p. Jadwigi Wojtasiak, zakończył trening rzucania nożem. Chłopcy nie mieli szans z Panem Zdzisławem… no cóż , trening czyni mistrza!
Na koniec realizujemy jeszcze prośbę naszego gospodarza: „ Za pośrednictwem Pani Redaktor chciałbym podziękować kolekcjonerom, którzy udostępnili na dzisiejszy pokaz swoje zbiory broni białej, wzbogacając całość o ciekawe egzemplarze noży, sztyletów oraz bagnetów. Zdzisław Wojtasiak”.
ENF
-
-
Miłosz trzyma w dłoni „Lewak” – duży sztylet wykształcony w Europie Zachodniej w okresie renesansu, używany do końca XVIII w. Szczególnie popularny w Hiszpanii i Włoszech; stanowił bron uzupełniającą, trzymaną w lewej ręce (stąd nazwa) obok rapieru lub szpady.
-
-
Miłosz prezentuje niemiecki (Prusy) bagnet pierścieniowy francuski, model 1866, do karabinu piechoty „1866 Chasspot”, wyprodukowany w Fabryce Cesarskiej Saint Etienne w 1868 roku.
-
-
Michał z lancą
-
-
Janek z lancą
-
-
Janek i Michał prezentują broń plebejską (Janek trzyma kosę, a Michał dużą Kamę – broń japońskich oddziałów Ninja)
-
-
Miłosz podejmuje próbę walki bronią plebejską, pochodzącą z Nowej Zelandii
-
-
zadanie domowe – może nasi czytelnicy pomogą rozwiązać?
-
-
literatura – niezbędnik kolekcjonera
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-