Pages Navigation Menu
reklama

Chłopcy, bagnet na broń!

Chłopcy, bagnet na broń!

W niedzielę 31 marca, kilkuosobową grupą związaną z Towarzystwem Przyjaciół Smolca, gościliśmy u Pana Zdzisława Wojtasiaka, emerytowanego pułkownika Wojska Polskiego – sapera, byłego wykładowcy Wrocławskiej Akademii Wojskowej, który zaprosił nas na pokaz kolekcji broni białej.  Słowo „pokaz” jest tu jak najbardziej na miejscu, gdyż nie tylko można było dotknąć wartościowych eksponatów, ale i posłuchać ciekawostek o jej pochodzeniu i wykorzystaniu. Oczywiście, nie mogło zabraknąć młodego pokolenia TPS, bo którego chłopca nie interesują noże, bagnety czy sztylety?

Trzeb przyznać, że Pan Zdzisław dysponuje ogromną wiedzą w tym temacie. Niektórzy z nas znają go zapewne jako autora jednego z rozdziałów wydanej na 700-lecie książki ”Smolec wczoraj i dziś 1316 – 2016”, rozdziału pt. „Bitwa o Smolec”, inni z racji tego, że był pierwszym mieszkańcem Osiedla Leśnego – wybudował swój dom w szczerym polu, jak sam mówi, zaraz po zebraniu kukurydzy :)  (tę historię możecie odtworzyć z filmu „Smolec wczoraj, dziś i jutro” >TUTAJ<, stworzonym również z okazji 700-lecia naszej miejscowości).   Jednym słowem – to nasza chodząca lokalna historia!

Swoje zbiory gromadził doraźnie przez 30 lat, część zasiliła budżet domowy,  znajdując innych właścicieli. Dużym powodzeniem widzów cieszyła się lanca z 14 pułku Ułanów Jazłowieckich z Podolskiej Brygady Kawalerii WP z 1939 rok oraz… noże sprężynowe. Zachwyt wzbudził też nóż Kama, pochodzenia perskiego, szczególnie popularny w Gruzji , jak też w innych krajach Kaukazu. Broń ta przeznaczona była przede wszystkim do cięcia, a dopiero w drugiej kolejności do kłucia. Pięknie ozdobiony rzucał się w oczy.

Chłopcy otrzymali też zadanie domowe – ustalenie dlaczego jeden z noży ma każdy 25 ząb szerszy, do czego służył i kto go zaprojektował (firma). Na razie zagadka nie została rozwiązana. Może czytelnicy nam pomogą?

 A miłe spotkanie, na którym nie zabrakło też słodkości p. Jadwigi Wojtasiak, zakończył trening rzucania nożem. Chłopcy nie mieli szans z Panem Zdzisławem… no cóż , trening czyni mistrza!

Na koniec realizujemy jeszcze prośbę naszego gospodarza:  „ Za pośrednictwem Pani Redaktor chciałbym podziękować kolekcjonerom, którzy udostępnili na dzisiejszy pokaz swoje zbiory broni białej, wzbogacając całość o ciekawe egzemplarze noży, sztyletów oraz bagnetów. Zdzisław Wojtasiak”.

ENF

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *