Pages Navigation Menu
reklama

Interpelacja dotycząca przebudowy przepompowni ścieków

Interpelacja dotycząca przebudowy przepompowni ścieków

O proteście mieszkańców  przeciwko budowie przepompowni ścieków przy ulicy Kościelnej w Smolcu pisaliśmy TUTAJ. 30 listopada radni Katarzyna Łapińska-Szymańska, Sebastian Kotlarz i Piotr Sobko na sesji Rady Miejskiej złożyli interpelację w tej sprawie do Burmistrza Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie o następującej treści:

Szanowny Panie Burmistrzu,

Niektórzy mieszkańcy ulicy Starowiejskiej otrzymali zawiadomienia ze strony Starostwa Powiatowego zawierające informację, iż “od dnia 23 października 2017 r., na wniosek Pani Ewy Merwart występującej z upoważnienia Inwestora tj.: Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich prowadzone jest postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji pozwolenia na budowę przepompowni ścieków z obiektami, placem manewrowym i sieciami międzyobiektowymi: kanalizacją sanitarną, siecią wodociągową, rurociągiem środków chemicznych i kablami elektroenergetycznymi/sterowniczymi – Etap I, w ramach zadania pt.: “Budowa sieci tranzytowej wraz z przepompownią ścieków przetłaczającą ścieki z miejscowości Smolec, ul. Kościelna do oczyszczalni ścieków w Jurczycach’’. Inwestycja obejmuje działkę 571/1, AM-3, obręb Smolec, gmina Kąty Wrocławskie. Inwestycja ta budzi sprzeciw mieszkańców Smolca, którzy obawiają się odoru, który będzie wydostawać się poza obręb tego obiektu oraz zanieczyszczenia gleb i wód gruntowych oraz emisji szkodliwych dla zdrowia gazów. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu zabudowę mieszkaniową. 24 sierpnia br Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie uchwalenia wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Zakładu Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Kątach Wrocławskich, na lata 2017-2019. Jest tam zadanie pt “Budowa sieci tranzytowej wraz z przepompownią ścieków z miejscowości Smolec do oczyszczalni ścieków”. Nie ma tam mowy o modernizacji (a właściwie rozbudowie) przepompowni przy ulicy Kościelnej w Smolcu. Nie ma tam również mowy o tym, że taka inwestycja ma powstać na terenie Smolca! Zwracamy się z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

    1. Czy istnieje możliwość wybudowania przepompowni ścieków poza miejscowością Smolec?

    2. Czy zaistniała sytuacja jest powiązana (i ewentualnie w jaki sposób) z powstaniem nowego boiska sportowego na tych terenach?

    3. Dlaczego nie było wcześniejszych konsultacji społecznych z mieszkańcami?

    4. Czy zostały sporządzone jakiekolwiek ekspertyzy dotyczące wpływu tej inwestycji na otaczające ją środowisko?

    5. Ile jest jeszcze etapów tej inwestycji i co niosą ze sobą?

    6. Czy Gmina ma świadomość roszczeń jakie mogą wyniknąć od zainteresowanych stron w wyniku obniżenia wartości sąsiadujących działek?

Apelujemy o zorganizowanie spotkania władz Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. z zainteresowanymi.

Z wyrazami szacunku

Katarzyna Łapińska-Szymańska

Sebastian Kotlarz

Piotr Sobko

13 grudnia nadeszła odpowiedź:

W odpowiedzi na interpelację złożoną przez radnych dotyczącą budowy przepompowni ścieków wraz z obiekatami, placem manewrowym i sieciami międzyobiektowymi: kanalizacją sanitarną, siecią wodociągową i rurociągiem środków chemicznych i kablami elektronergetycznymi/sterowniczymi Etap I, w ramach zadania pt. „Budowa sieci tranzytowej wraz z przepompownią ścieków przetłaczającą ścieki z miejscowości Smolec, ul. Kościelna do oczyszczalni ścieków w Jurczycach’’ przekazuję w załączeniu informację Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich – inwestora powyższej inwestycji.

Poniżej zamieszczamy odpowiedź Burmistrza, informację Prezesa Zakładu Gospodarki Komunalnej oraz załączniki graficzne:

 

4 komentarze

 1. Nie dotyczy to niektórych mieszkańców ale WSZYSTKICH!!!tylko czemu akurat przy jedynym ogólnodostępnym boisku oraz planowanym orliku? O tym już nikt nie pomyślał ? Jakie dziecko będzie chciało tam chodzi grać w piłkę czy się bawić ? I tak jest mało miejsce w smolcu żeby wyjść gdzieś z dziećmi a teraz ostatnie miejsce chcecie obrzydzić odorem ? Może coś zrobić z myślą o mieszkańcach a nie tylko gdzie kasę zaoszczędzić. Skoro to takie nieszkodliwe to może sobie za płotem państwo to wybudują? Naprawdę teraz jest to problem bo rozkopią drogi ? Jakoś drogę do Krzeptowa rozkopali dawno i nikogo nie obchodzi co się tam dzieje i czy komuś to przeszkadza ? Głupie gadanie i wytłumaczenia. Szkoda że już nikt nie patrzy NAPRAWDE na dobro mieszkańców . Mam nadzieję że wkoncu kogoś sumienie ruszy i stanie w naszej obronie.

 2. Wiecie co – już mnie wkurzają te wasze rozterki. Mieszkam na Słonecznej – kanalize mam podłączoną do jakiegoś ustrojstwa, które w kółko się psuje. Jeśli ta cała budowa miałaby poprawić odprowadzneie ścieków z mojego domu – to czemu nie. Oczywiście trzeba przypilnować, żeby spełnione były wszystkie normy, ale nie róbcie sobie jaj, że to taka tragedia, chyba że wolicie utononąć w szambie co się coraz częściej zdarza – przynajmniej u nas. Jak dzwonie do Kątów to w kółko słyszę, żę urządzenia są za małe-to jak za małe to niech zbudują większe i już. Z tego co Wiem na starym Smolcu przecież jest jest już przepompownia – trzeba ją rozbudować i tyle. A wszystkim narzekającym życzę Wesołych Świąt i oby znów nie było problemu z syczeniem ze studzienek.

  • Mogą i wkurzać, nikt nie pisze, że przepompownia jest niepotrzebna. Wszystkim chodzi tylko i jedynie o lokalizację. Gdyby to pod Twoim domem zaplanowano budowę przepompowni ścieków z obiektami, placem manewrowym i sieciami międzyobiektowymi: kanalizacją sanitarną, siecią wodociągową, rurociągiem środków chemicznych i kablami elektroenergetycznymi/sterowniczymi pewnie byłbyś pierwszy do protestowania. Modernizajcja modernizacją, ale budowa placu manewrowego i sieci międzyobietowej nie była w planach. W okolicy są dużo bardziej fortunne miejsca, choćby przy cmentarzu. Ale prościej jest rozbudować obiekt tuż przy boisku gdzie w okresie letnim na codzień trenuje ponad 250 dzieciaków, gdzie większość imprez sportowo-kulturalnych, bo można zniszczyć życie mieszkańcom. Powiedzmy to wyraźnie, takie działania zmierzają do zniwelowania życia kulturalnego w Smolcu i spowodowania, że będzie tylko sypialnia Wrocławia. Bo kto przyjdzie na Smolecką Zadyszkę, chyba tylko ludzie, którzy uwielbiają się zdyszeć, ale smrodem z kanalizacji…

 3. Wiadomo, komuś kto mieszka daleko na rękę byle by jemu dobrze było co z tego że ludzie nie będą mogli prania wywiesić ,grilla zrobić ani okien w domu otworzyć. Ja będę miał dobrze i nic innego mnie nie obchodzi. Jak to mówią do celu po trupach nie? Nikt nie mówi że mają nie budować ale czemu akurat tutaj ? To może jedną na słonecznej wybudować i tam niech część ludzi się podłączy.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Spotkanie w sprawie rozbudowy przepompowni ścieków przy ul. Kościelnej 15 stycznia godz. 17. | Smolec 24 - Poznaj Smolec z lepszej strony - […] ścieków położonej przy ul. Kościelnej. Informowaliśmy już wcześniej o tym temacie >TUTAJ<. Obecni będą przedstawiciele […]
 2. Gorąca relacja ze spotkania z przedstawicielami ZGK | Smolec 24 - Poznaj Smolec z lepszej strony - […] Chciałabym, aby ten opis był bezstronną relacją osoby, która poszła na spotkanie zainteresowana tematem, ale nie będącą bezpośrednim adresatem.…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *