Pages Navigation Menu
reklama

Krótko na temat:  Smolecki GOKiS skończył roczek!

Krótko na temat:  Smolecki GOKiS skończył roczek!

Spotykaliśmy się w ostanich dniach w naszym smoleckim „Domu Kultury” z paniami: Agnieszką Bujoczek i Magdaleną Rajkowską. Rok temu, 24 marca 2018, miało miejsce oficjalne otwarcie biblioteki gminnej, powstałej na bazie Klubu Książki Szafa Towarzystwa Przyjaciół Smolca, w dobudowanym przez gminę pomieszczeniu /https://smolec24.pl/oficjalne-otwarcie-biblioteki-gminnego-osrodka-kultury-filia-smolec/. Mimo, że wypożyczenia ruszyły z początkiem maja, bo wszystkie książki przekazane przez TPS  trzeba było odpowiednio skatalogować i obłożyć (zgodnie z obowiązującymi przepisami), to od początku roku trwały tu już intensywne prace również w zakresie kulturalnym. Jak to wszystko się rozwijało i  co udało się przez ten rok osiągnąć – o to pytamy nasze panie, pracujące w smoleckiej placówce.

E.N.-F.:  Pani Agnieszko, gdy trwały prace przy zbiorze bibliotecznym, Pani ruszała już z pierwszymi projektami kulturalnymi, co to było?

A.B. : Pierwszą imprezą, z jaką wystartowaliśmy był 26. Finał WOŚP. Następnie miał  miejsce koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Muzyki Polskiej MOKOSZA, a w marcu, z okazji Dnia Kobiet, gościliśmy znany i lubiany „Kabaret z Konopi”. 

E.N.-F.:  Czy w ogóle, a jeśli tak to kiedy, mieszkańcy nowego Smolca zauważyli istnienie biblioteki?  Ilu mamy obecnie czytelników i czego głównie poszukują?

M.R: Sukcesywnie przybywa nam czytelników, zarówno z nowego jak i ze starego Smolca, a także z ościennych miejscowości. Na dzień dzisiejszy mamy 209 zapisanych osób, ale zdarza się, że przyjeżdżają też do nas czytelnicy z biblioteki głównej w Kątach Wrocławskich. Karta umożliwia korzystanie ze zbiorów obu bibliotek. Szczególnie w ostatnich miesiącach odnotowaliśmy znaczny wzrost czytelników. Myślę, że wpływ na to miało pojawienie się na fb profilu GOKiS filia Smolec, gdzie systematycznie zamieszczane są informacje o nowościach książkowych oraz wszystkich wydarzeniach i imprezach organizowanych w bibliotece.

E.N.-F.: Jakie imprezy kulturalne miały miejsce w naszej filii w ubiegłym roku i co cieszyło się największą popularnością?

A.B.: W ubiegłym roku, oprócz wspomnianych już imprez, w styczniu odbyły się półkolonie zimowe, a w sierpniu letnie. W październiku gościliśmy wystawę „Ojcowie Niepodległości”. Następnie zaprosiliśmy do Smolca Kabaret „Słoiczek po Cukrze”. W grudniu odbyło się spotkanie mikołajkowe dla dzieci. Myślę, że wszystkie te imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale półkolonie z GOKiS, bardzo zróżnicowane programowo, to był prawdziwy strzał w dziesiątkę. Już dziś pojawiają się liczne pytania o kolejną ich letnią edycję. Odpowiadamy: tak, w sierpniu przez 4 tygodnie będą trwały wakacyjne zajęcia dla dzieci. 

E.N.-F.:  Widzę, że została zabudowana regałami już cała prawa strona sali i półki są pełne. Skąd nowe książki?

M.R.: Od początku 2019r. zakupione zostało: 124 książki dla dorosłych oraz 98 książek dla dzieci i młodzieży, więc jesteśmy na bieżąco z nowościami wydawniczymi. Mamy bardzo duży zbiór lektur szkolnych, również tych z nowej podstawy programowej. Swój udział w powiększaniu księgozbioru mają też nasi czytelnicy, bardzo często dostajemy od nich książki.

E.N.-F.:  Proszę przypomnieć naszym mieszkańcom w jakich godzinach otwarta jest smolecka biblioteka.

M.R.:   Biblioteka jest otwarta codziennie. W poniedziałki i piątki pracujemy od 8 do 14. Natomiast we wtorki, środy i czwartki od 13 do 19. Informacje dotyczące księgozbioru można też uzyskać pod nr tel. 71 311 83 22 lub pisząc na biblioteka.smolec@gokiskwr.pl. Warto dodać, że wejście do nas znajduje się przy ul. Głównej 47, z boku, z lewej strony budynku świetlicy wiejskiej, trzeba przejść przez podwórko.

E.N.-F.: Ten rok zaczęły Panie z przytupem, najpierw duża impreza przy okazji WOŚP, a zaraz potem półkolonie dla smoleckich dzieci. Co jeszcze czeka nas w roku 2019?

A.B.: W styczniu rozpoczęliśmy cykl koncertów wyjazdowych do Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Za nami trzy niezwykle udane koncerty, 12 kwietnia jedziemy na kolejny „Siedem pieśni ostatnich dni”, następnie w maju na „Śpiącą Królewnę”. Wyjazdy te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Od lutego, w każdy czwartek odbywają się w bibliotece warsztaty czytelnicze dla dzieci. W marcu hucznie, z kubańską energią, świętowaliśmy Dzień Kobiet. Bardzo ciekawym wydarzeniem kulturalnym była wycieczka na zamek Czocha. „Zbrodnia i zamek”- fascynujące warsztaty detektywistyczne, gra kryminalna prowadzona przez Leszka Talko i spotkanie z Markiem Krajewskim. Niedawno, przy współpracy z radami sołeckimi, odbyły się w bibliotece warsztaty ceramiczne, na których wykonaliśmy piękne naczynia gliniane. W tym tygodniu mamy zaplanowane „Rodzinne Warsztaty Zdobienia Pisanek” oraz pierwsze spotkanie autorskie. Będziemy gościć wrocławską pisarkę, Agnieszkę Lingas- Łoniewską. W sobotę, 6 kwietnia, w świetlicy wiejskiej organizujemy Pierwsze Smoleckie Wietrzenie Szaf. Serdecznie zapraszamy!

 E.N.-F.: Smolec24 życzy Paniom dużo sił i zapału, ciekawych pomysłów i tradycyjnie stu lat! Czyli jeszcze jakieś 99… :) Co wtedy będzie stało na tych półkach? Na pewno nie papierowe książki!

Z Agnieszką Bujoczek, animatorem kultury, i Magdaleną Rajkowską, odpowiedzialną za smolecką bibliotekę, rozmawiała Edyta Niemczynowska – Frąckiewicz.

2 komentarze

  1. Biblioteka i Filia GOKiS w Smolcu to strzał w dziesiątkę. Pani Agnieszka i Pani Magda to wyjątkowe osoby z polotem i wiedzą na temat książek i zasobów biblioteki. Do tego Pani Agnieszka ma wyjątkowy talent do organizowania animacji i wydarzeń kulturalnych. Bardzo nam brakowało takiego miejsca i takich osób w Smolcu.

  2. Brawo GOKIS Smolec. Czekamy na zwiekszenie budzetu dla osrodka w Smolcu , najlepiej przynajmniej 1/2 budzetu tego co jest w Katach. Budzet ma byc blisko mieszkancow a nie tylko w stolicy (do ktorej daleko a i tak nie ma nawet porzadnej drogi). Liczymy ze niedługo oferta Gokis Smolec bedzie podobna do tej w Katach

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *