Pages Navigation Menu
reklama

Oficjalne otwarcie Biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury Filia Smolec

Oficjalne otwarcie Biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury Filia Smolec

W sobotę 24 marca 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie smoleckiej filii biblioteki Gminnego Ośrodka Kultury. Przecięcia wstęgi przy uroczystych akordach smoleckiej Orkiestry Dętej oraz śpiewie Chóru Smolec Cantans dokonali burmistrz Antoni Kopeć, dyrektor GOKiS Maria Mach, prezes Towarzystwa Przyjaciół Smolca Joanna Dereń-Maciejewska,  Edyta Niemczynowska-Frąckiewicz. Następnie goście udali się do oddanej do użytku w ubiegłym roku sali bibliotecznej, która już wkrótce po zakończeniu katalogowania książek rozpocznie wypożyczenia swoich zbiorów. Po odczytaniu specjalnej modlitwy oraz poświęceniu sali przez księdza proboszcza Waldemara Kontka, głos zabrał gospodarz naszej gminy oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kątach Wrocławskich, Maria Mach. Przekazując kwiaty i podziękowania na ręce obecnej prezes TPS, Joanny Dereń-Maciejewskiej, burmistrz powiedział, że ma świadomość, że potrzeby wielotysięcznej społeczności w zakresie kultury są znacznie większe, ale otwarcie tej filii biblioteki to dobry początek do dalszego rozwoju. Wyraził też wdzięczność wszystkim osobom, które przed siedmiu laty stworzyły Klub Książki SZAFA, jako zalążek aktualnej biblioteki i z ogromną determinacją gromadziły zbiory, katalogowały książki i społecznie dyżurowały, by udostępniać je mieszkańcom Smolca. Dyrektor Maria Mach zapewniła, że dzięki sąsiedztwu z dużą salą świetlicy wiejskiej działalność filii biblioteki GOKiS nie będzie ograniczała się tylko do wypożyczania książek, ale będą mogły odbywać się przedstawienia, koncerty, spotkania autorskie, konkursy plastyczne czy czytelnicze. Filie będą prowadzić smolczanki Dorota Liberka oraz Agnieszka Bujoczek, które bardzo aktywnie przygotowywały otwarcie biblioteki. 
Warto przytoczyć tutaj osoby, od których się to wszystko zaczęło w czerwcu 2010 r. KK SZAFA był pierwszym projektem Towarzystwa Przyjaciół Smolca, a pierwsze książki przekazywali Ewa Górska, Olga Baszczak i Sebastian Kotlarz. Przez kolejne lata cotygodniowe dyżury pełnili : Ewa Górska, Edyta Niemczynowska, Olga Baszczak i Sebastian Kotlarz. Na chwilę dołączyły do nich Paulina Działo i Zdzisława Fryś – Modzelewska, a w listopadzie 2011 na kilka lat – Wioletta Walo-Huk, a jeszcze później Ewa Bujak, Katarzyna Pytlos, i Aleksandra Walczak. Działania SZAFY wspierał od samego początku ówczesny sołtys, a obecny radny Powiatu Wrocławskiego Hieronim Kuryś.  Więcej na temat historii SZAFY przeczytacie >TUTAJ< Dwa lata temu nasza radna Katarzyna Łapińska-Szymańska wyszła z inicjatywą, by do świetlicy wiejskiej dobudować pomieszczenie, które stanie się biblioteką i zalążkiem GOKiS w Smolcu. Dzięki przychylności i wsparciu Gminy pomysł ten udało się szybko wcielić w życie i dziś możemy świętować otwarcie filii GOKiS w naszej miejscowości. Nie zabrakło również kwiatów, kosza słodyczy i podziękowań dla Edyty Niemczynowskiej-Frąckiewicz, która w ostatnich latach z ogromnym zaangażowaniem zajmowała się rozwojem KK SZAFA i stała się twarzą tego projektu. Na uroczystym otwarciu filii obecni byli również przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Wojciechowski, smoleccy i okoliczni radni, radny powiatowy i sołtysi oraz przedstawiciele smoleckich organizacji pozarządowych. Gości poczęstowano pysznym tortem i lampką szampana. Na deser zaproszono wszystkich na występ Zespołu Muzyki Polskiej MOKOSZA.

TAS

 

   

 

4 komentarze

  1. Proszę o adres biblioteki. Czy mozna już wypozyczć kasiążki?

    • Biblioteka znajduje się w budynku świetlicy wiejskiej przy ul. Głównej 47 w Smolcu, wejście z boku, od strony Pietrzykowic. Wypożyczanie książek ruszy za ok. 2 tyg. po zakończeniu katalogowania książek i uruchomieniu systemu.

  2. Jakie są godziny otwarcia biblioteki? Nie mogę znaleźć tej informacji na stronie…

Trackbacks/Pingbacks

  1. Krótko na temat:  Smolecki GOKiS skończył roczek! | Smolec 24 - Poznaj Smolec z lepszej strony - […] Klubu Książki Szafa Towarzystwa Przyjaciół Smolca, w dobudowanym przez gminę pomieszczeniu /https://smolec24.pl/oficjalne-otwarcie-biblioteki-gminnego-osrodka-kultury-filia-smolec/. Mimo, że wypożyczenia ruszyły z początkiem maja,…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *