Pages Navigation Menu
reklama

Ordery Serca Matkom Wsi

Ordery Serca Matkom Wsi

Order Serca Matkom Wsi funkcjonuje od kilkunastu lat w świadomości mieszkańców obszarów wiejskich. Wymyślili go działacze Kół Gospodyń Wiejskich i organizacji rolniczych, by uhonorować postawy oddanego macierzyństwa i zasługi w pracy społecznej dla dobra wsi i gminy. Istotnymi elementami uzasadnienia wniosku o przyznanie tego orderu jest więc liczba dzieci, status przykładnej matki, podtrzymywanie tradycji ludowych, działalność na rzecz społeczności wiejskiej i jej przeobrażanie, upowszechnianie cnót obywatelskich. Czy tylko niedościgniony ideał? Otóż nie – takie  kobiety żyją wśród nas!

W niedzielę 21.września 2014 r. Ordery Serca Matkom Wsi uroczyście otrzymały dwie mieszkanki Smolca – panie Franciszka Popiel oraz Aniela Stasik. Ceremonia wręczenia miała miejsce w czasie mszy świętej o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Smolcu, a zakończyła się poczęstunkiem w świetlicy wiejskiej. Czas umiliły występami dzieci ze Smoleckiej Kuźni i zachwycający strojami i umiejętnościami Zespół Tańca Ludowego „Hanka”. W miłej atmosferze i przy suto zastawionym stole cieszyliśmy się tym szczególnym wyróżnieniem mieszkanek naszej miejscowości.

Jak dowiedział się smolec24, Koło Gospodyń Wiejskich w Smolcu zostało założone w 1946 i skupia członkinie z trzech smoleckich pokoleń. Prowadzi je dzielnie od wielu lat pani Henryka Rybak. To ona jest siłą napędową większości inicjatyw i twarzą stowarzyszenia, choć skromnie zawsze wskazuje na pozostałe członkinie, bez których nie byłoby przecież KGW. Wraz z innymi paniami postanowiły uhonorować swoje długoletnie działaczki i przygotować z tej okazji uroczystość nadania ,,Orderu Serca Matkom Wsi”.

 

A kim są nasze laureatki? Jak wskazała w uzasadnieniu w trakcie uroczystości Pani Henryka Rybak:

Pani Aniela Stasik urodziła się w 1930 r. roku w okolicach Lwowa, gdzie mieszkała do 1946 roku, kiedy to wraz z rodzicami i rodzeństwem musiała emigrować na tzw. ziemie odzyskane. W maju 1946 roku rodzina osiedliła się w Smolcu. Wspólnie z mężem założyli i prowadzili własne gospodarstwo. W latach 1948-1974 Pani Aniela urodziła siedmioro dzieci: trzech synów i cztery córki. Doczekała się dziewięciorga wnuków i ośmiorga prawnuków. Pracując zawodowo, przez długie lata również pracowała społecznie. Od 1956 roku jest członkinią Koła Gospodyń Wiejskich w Smolcu. Obecnie jest już na emeryturze. Przez koleżanki określana jest jako osoba pracowita, sumienna i uczciwa, która przykładnie wychowała swoje potomstwo i w zgodnym  małżeństwie przeżyła wiele lat (mąż zmarł w 2008 roku).
Pani Franciszka Popiel urodziła się w Saczynie woj. rzeszowskim w roku 1951, w rodzinie chłopskiej, wielodzietnej. Rodzice umożliwili córce kształcenie się i w 1974 roku ukończyła Wydział Ogrodniczy na Akademii Rolniczej w Lublinie. W 1976r, wyszła za mąż i zamieszkała razem z mężem w Smolcu, gdzie zajęli się uprawą ziemi, choć pan Czesław z wykształcenia jest prawnikiem. Pani Franciszka stworzyła przykładną i stabilna rodzinę. W latach 1978 – 1999 urodziła sześcioro dzieci: trzy córki i trzech synów. Czworo dzieci założyło swoje rodziny, wszystkie córki posiadają wyższe wykształcenie, jeden z synów prowadzi własną firmę, kolejny studiuje na Politechnice Wrocławskiej, a najmłodszy jest uczniem gimnazjum.

20140921_143339_3

Do wieku emerytalnego Pani Franciszka i Pan Czesław prowadzili gospodarstwo rolne, obecnie oboje są na emeryturze i cieszą się licznym gronem wnuków. Pani Franciszka jest osobą sumienną, ciepłą, pracowitą i uczynną. Od wielu lat udziela się w Kole Gospodyń Wiejskich i nie tylko…

Redakcja smolec24 gratuluje serdecznie odznaczonym Paniom, dziękując im za przykład życia rodzinnego i społecznego, tak cenny i rzadki w dzisiejszych czasach. Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *