Pages Navigation Menu
reklama

Ścieżka biegowa już otwarta – brawa dla Towarzystwa Przyjaciół Smolca

Ścieżka biegowa już otwarta – brawa dla Towarzystwa Przyjaciół Smolca

Kilka hektarów lasu leżącego pomiędzy smoleckim osiedlem przy ul. Śliwkowej a Krzeptowem, od dawna był i jest wykorzystywany przez złaknionych przyrody i względnie świeżego powietrza mieszkańców obydwóch miejscowości.

Walory tego miejsca postanowili również wykorzystać działacze Towarzystwa Przyjaciół Smolca, organizując i wytyczając tam ścieżkę biegową.

Którędy ona przebiega i jakich niespodzianek należy się w tamtym miejscu spodziewać, informuje o tym duża tablica informacyjna, umiejscowiona w okolicy mostka – przy wlocie w ul. Parkową.

Zawiera ona szereg informacji dla osób, które zamierzają z tej wyjątkowej trasy biegowej skorzystać.

Organizatorzy i wykonawcy tej ścieżki nie zapomnieli również zamieścić tam informacji dla właścicieli psów o tym, aby spacerując tamtędy ze swoimi pieskami, swoje czworonogi trzymali na smyczy.

Mam nadzieję, że właściciele piesków dostosują się do tego zastrzeżenia, bo z tym bywa rożnie.

Kiedy kilka tygodni temu spacerując tamtędy z wnukami, zwróciłem uwagę jednemu panu, aby hasającego po ścieżce dużego psa, który jednocześnie obwąchiwał nasze łydki,  wziął na smycz, w odpowiedzi usłyszałem, że on nikomu krzywdy nie zrobi, bo jest już…po kolacji.

Komentarz tutaj jest chyba zbyteczny.

Wracając do ścieżki jeszcze:   W skład infrastruktury ścieżki wchodzą: interaktywna tablica informacyjna, 14 znaków kierunkowych z dystansem oraz pomost komunikacyjny. Dodatkowo przy wyjściach z lasu na ul. Chabrową i Głogową  w Smolcu oraz ul. Lawendową w Krzeptowie zainstalowano czyściołki do obuwia. Ścieżka w formie zamkniętej pętli o długości 2220 m przebiega na terenie lasu. Jej położenie w całości w cieniu chroni od słońca w upalne dni, a miękka nawierzchnia jest przyjazna dla stawów biegaczy.
Filmowe demonstracje poszczególnych ćwiczeń można obejrzeć na ekranie telefonu zbliżając go do tagów NFC umieszczonych na tablicy. Po rozpoznaniu tagu, na telefonie odtworzony zostanie film z ćwiczeniem. (informacja od autorów ścieżki).

CED

 

 

 

4 komentarze

  1. Dziękujemy!

  2. Ścieżkę wydeptali ludzie z psami lata temu, niech towarzystwo wybiega sobie teraz samo. I dwa pomyślcie o zwierzętach bo zabetonowano już Smolec i nie ma gdzie wyjść z psem, a to żałosne bo to przecież wieś

    • Towarzystwo Przyjaciół Smolca wspólnie z Sokołem Smolec od dwóch lat porządkuje ścieżkę przed Marszem po Zdrowie i biega po całej ścieżce regularnie. Za zabudowę Smolca odpowiadają deweloperzy i włodarze Gminy. Za zwierzęta hodowlane odpowiadają ich właściciele. Za nieczystości po tych zwierzętach, których jest cała masa w lesie, również dla przypomnienia odpowiadają właściciele.

  3. Nikt nikomu nie zabrania spacerów tamtędy z psem. Jeden warunek. Czworonoga należy trzymać na smyczy. Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości co do smyczy, to zacytują art. 166 Kodeksu Wykroczeń:,,Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny, albo karze nagany.”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *