Pages Navigation Menu
reklama

Smolec dzisiaj. A jaki będzie za kolejnych 10 lat?

Smolec dzisiaj. A jaki będzie za kolejnych 10 lat?

Smolec dzisiaj. A jaki będzie za kolejnych 10 lat?

Kiedy 10 lat temu wprowadzaliśmy się na Leśne, to za dębem (tak, tym dębem), rozpościerało się sporej wielkości bajoro obrośnięte sitem i tatarakiem. Od wczesnej wiosny dobiegało stamtąd kumkanie żab, a dzikie kaczki wysiadywały swoje potomstwo. Dzisiaj stoją tam bloki mieszkalne Osady Dębowej.

Tegoroczna jesienno–wiosenna zima, sprzyja budowlańcom. Widać to po placach budów Leśnego. Nie tak dawno zadawałem sobie, ale nie tylko sobie pytanie, co jest w planach zagospodarowania przestrzennego na terenach pomiędzy ulicami Bukową a Śliwkową. Wiedzieliśmy tylko tyle, że będzie tam kontynuowana rozbudowa Skandynawskiego, ale nie było nam wiadomo, jak daleko będzie ono sięgać.
Dzisiaj to widać po wznoszonych nowych budynkach.
Systematycznie rozrasta się Osada Dębowa. Na najdłuższym chyba, jak dotąd, trzecim bloku mieszkalnym montowana jest właśnie więźba dachowa.
A tuż za nim wyrastają już mury nowej sportowej inwestycji Leśnego – hali kortów tenisowych z całym towarzyszącym zapleczem.
Domyślamy się, że będą z tego miejsca korzystać nie tylko mieszkańcy Smolca, ale i Wrocławia. Sprzyjać temu będzie obok położona ul. Chłopska – ciąg komunikacyjny Smolec – Wrocław. A jeżeli spełnią się obietnice władz gminy Kąty Wrocławskie, to być może w niedalekiej przyszłości przyszli fani tenisa, i nasi mieszkańcy również, będą mogli korzystać z przystanku kolejowego ,,Mokronos’’. Zgodnie z planami ma on powstać obok przejazdu kolejowego, w przedłużeniu ul. Granitowej. Mamy również nadzieje, że będzie tam można dojść suchą nogą, bo obecny jej stan optymizmem raczej nie napawa. Wierzymy również, że z chwilą ukończenia inwestycji na Dębowym, fachowcy wezmą się również i za ul. Granitową.
Również systematycznie rozrasta się Osiedle Rodzinne. Za trzema pierwszymi szeregami, już w dużej części zamieszkałymi, wyrosły kolejne trzy.
Między Rodzinnym a Dębowym jest duża wolna przestrzeń, która zgodnie z planem zagospodarowana przestrzennego przewidziana jest pod zabudowę domów jednorodzinnych. Czy tak się stanie, pokaże czas. Gdy te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane, to wówczas Smolec liczący około 8 tys.  mieszkańców, stałby się jedną z największych wsi w Polsce. Bo jak dotąd prym wiedzie wieś Kozy w woj. śląskim, która liczy sobie 12.529 mieszkańców.
Ale na tym Smolec się chyba nie zatrzyma, bo jego rozrost może trwać dalej.
Po prawej stronie ul. Chłopskiej, patrząc spod dębu w stronę Wrocławia, leżą odłogiem wytyczone kiedyś działki budowlane. Każda z nich jest uzbrojona, między innymi, w skrzynkę energetyczną. Teraz ich nie widać, bo giną w chaszczach sięgających głowy dorosłego człowieka. Czy kiedyś pojawią się tam budowlańcy, tego też nie wiemy. Kiedy to jednak nastąpi, Smolec przylgnie bezpośrednio do granicy Wrocławia. Czy tylko przylgnie?

7 komentarzy

 1. Tylko odpowiedniej drogi wyjazdowej z naszej „sypialni” brak. Dziś korek na Gagarina w kierunku Wrocka był już kwadrans przed 7.00! Czy są jakieś plany w tym zakresie? Ktoś może wie ?

 2. W kontekście korka, to kiedyś w końcu mają zrobić rakietową i połączenie do Granicznej. Kiedy? Za te 10 lat – bardzo prawdopodobne.
  A ja proponuję tutaj sobie podywagować, co kto chciałby w Smolcu za te 10 lat mieć…
  Mi w Smolcu brakuje centrum. Jakiegoś miejsca, gdzie skupiałoby się życie, gdzie w soboty można by pójść na zakupy do kilku sklepów różnych branż, wstąpić na kawę do kawiarenki/cukierenki, mieć w zasięgu kilku minut piechotą różne usługi, miejsca kulturalne itp.
  Nie to, że w tej chwili nie ma, ale wszystko jest rozproszone. Większość miasteczek skupia się wokół Rynku, a Smolec jest bardzo niezorganizowany. Powstawanie tkanki usługowej wynika z operatywności mieszkańców i zazwyczaj w nieskładnych miejscach. Wybranie się (piechotą) do piekarni i warzywniaka, to godzinne dreptanie, gdy w miejscowościach typu Kąty Wr., Strzelin – wszystko jest praktycznie w zasięgu 15 min. Jeśli nie z domu, to z jednego punktu.
  Mam nadzieję, że za 10 lat infrastruktura dogoni potrzeby.

  • Jesteśmy i pozostaniemy sypialnią :(

 3. http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35754,19638594,wojewodztwo-budujemy-kolej-aglomeracyjna.html
  Hurra! Przystanek w Mokronosie pewny. Ulga dla nowego Smolca! Tylko kiedy? Ktos wie?

 4. Budowa Osady Debowej wkrotce znajdzie swoj epilog w sadzie i prokuraturze.Omega Buildings to jedna wielka kpina.Cud,ze budynki jeszcze stoja..Cena rowna sie jakosc….

 5. piękna reklama Panie sołtysie…piękna!!!juz teraz wiem dlaczego nie interweniował Pan w sprawie Ul. Granitowej u dewelopera Omegabuildings…

 6. smolec gora!!!! że💜💜💜💜💜 walic wroclaw tylkosmolec!!!1!1!1

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *