Pages Navigation Menu
reklama

Smolec ma już swoje hasło, teraz kolej na logo

Smolec ma już swoje hasło, teraz kolej na logo

Smolec z polotem

W ramach przygotowań do obchodów 700-lecia Smolca, które zaplanowano na czerwiec przyszłego roku, wyłoniono hasło promocyjne miejscowości.  Konkurs na hasło ogłosiło Towarzystwo Przyjaciół Smolca na stronach naszego portalu. Wywołało to wybuch kreatywności mieszkańców, którzy zgłosili ponad 100 haseł, a niektórzy składali nawet po kilkanaście pomysłów. W dniu 2 listopada 2015 roku Komisja Konkursowa w składzie: Halina Wiśniowska, Henryka Rybak, Renata Kowalczyk, Hieronim Kuryś,  Antonina Urbanowicz, Olga Baszczak oraz Dorota Mroczkowska podjęła decyzję o wyborze hasła promującego Smolec w brzmieniu: „Smolec z polotem.
Pomysłodawczynią  hasła jest mieszkanka Smolca, pani Katarzyna Holaczuk. Jak już pisaliśmy wcześniej komisja starała się unikać sformułowań oczywistych i mało oryginalnych typu „ miejsce” czy „dom”. Zdecydowano również, że hasło ma być jak najkrótsze i ma składać się z dwóch wyrazów. Na szybko przeprowadzono analizę mocnych i słabych stron naszej miejscowości. Mamy sporo osiągnięć, ale jeszcze więcej do zrobienia w najbliższych latach. W związku z tym zrezygnowano z haseł nieodpowiadających prawdzie, w rodzaju, że Smolec jest najlepszym miejscem do zamieszkania. Członkowie komisji wzięli pod uwagę, że Smolec zmienił się nie do poznania, bo z podwrocławskiej wsi przekształcił się w sypialnię i zaplecze Wrocławia. Przed miejscowością stoją liczne wyzwania związane z budową infrastruktury i integracją mieszkańców. Tak, aby żyło nam się łatwiej, lepiej i życzliwej. Komisja uznała, że wśród wielu haseł nawiązujących do zmiany i do przyszłości – „ Smolec z polotem” ma najwięcej pozytywnych konotacji. W słowniku synonimów językowych hasło „z polotem” ma następujący opis: błyskotliwie, bystro, do rzeczy, inteligentnie, pomysłowo, przenikliwie, sprytnie, twórczo, z wyobraźnią, oryginalnie, po nowatorsku. Trudno znaleźć lepsze motto dla rozwoju naszej miejscowości. Tym bardziej, że określenie „z polotem” nawiązuje w pewien sposób do lotniska i pojawiających na horyzoncie samolotów, a także do otaczających nas pól uprawnych.
Fundatorem głównej nagrody w wysokości 1000 zł jest Manufaktura DOTI ze Smolca. Nagrodę pieniężną zwyciężczyni konkursu, pani Katarzynie Holaczuk wręczyła pani Dorota Mroczkowska właścicielka Manufaktury Doti ze Smolca.  W tak ważnej dla Smolca chwili brali udział Prezes TPS Joanna Dereń Maciejewska oraz redaktor naczelny naszego portalu Tomasz Soróbka. Wszyscy wymienieni zostali upamiętnieni na okolicznościowym zdjęciu. Portal Smolec24 ufundował ponadto pani Katarzynie piękny zegar w stylu retro, by odmierzał jej w Smolcu tylko szczęśliwe chwile.

nagroda-Doti-lowres

Obecnie trwają prace nad wykonaniem logotypu, który stałby się symbolem Smolca i  jednocześnie przyszłorocznych obchodów. Ze względu na brak czasu TPS będzie musiał zrezygnować z trybu konkursowego i dokona wyboru ofert. Grafików zainteresowanych udziałem prosimy o śledzenie informacji o składaniu ofert na naszym portalu. Na logotyp „ Smolec z polotem”  czeka już okolicznościowy smolecki kalendarz na Obchody 700- lecia. W obu tych działaniach Komitet Organizacyjny otrzymuje wsparcie z Urzędu Miasta i Gminy w Kątach Wrocławskich.

Po uroczystości przekazania nagród, udało nam się porozmawiać chwilę z panią Katarzyną Holaczuk:

SM24: Jak dowiedziała się Pani o konkursie i co skłoniło Panią do udziału?

KH: O konkursie dowiedziałam od kolegi, on z kolei z Waszego portalu. Postanowiłam spróbować swoich sił. No i się udało! Wygrać to naprawdę miłe uczucie. Konkurencja była silna, rywali wielu. Nie liczyłam wcale na zwycięstwo.

SM24: Co było inspiracją do utworzenia zwycięskiego hasła i w jakiej sytuacji ono powstało?

 KH: Przede wszystkim muszę powiedzieć, że postrzegam mieszkańców Smolca jako osoby kreatywne, zaradne, pracowite i życzliwe. Mieszkam tu ponad 5 lat. Widzę zmiany jakie zachodzą w naszej miejscowości. Podoba mi się, że mieszkańcy dbają o zdrowie. Codziennie widzę smolczan biegających czy uprawiających nordic walking. Wiele słyszy się o sukcesach sportowych naszej młodzieży. To naprawdę cieszy! Należy wspomnieć, że nieodłącznym elementem krajobrazu Smolca są przelatujące samoloty… Szukałam właściwego słowa, które odda moje odczucia i postrzeżenia. Skojarzenia przyszły same – kreatywność, energia, pole, pilot i samolot. Po prostu POLOT!
SM24: Czy ma już Pani plany, na co przeznaczy Pan nagrodę? Czy będzie to coś dla siebie, czy może prezent dla innych?
KH: Zbliżają się święta. Wygrana zapewne zasili rodzinny budżet świąteczny.
SM24: Raz jeszcze gratulujemy i kreatywnego pomysłu, jak i wygranej. Dziękujemy za rozmowę.
Tomasz Soróbka

No Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. 700-lecie SMOLCA- przeżyjmy to jeszcze raz… | Smolec 24 – Poznaj Smolec z lepszej strony - […] ramach rocznicowych obchodów został zorganizowany konkurs na hasło Smolca na bazie którego, przy wsparciu Gminy Kąty Wrocławskie, przygotowano logo.…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *