Pages Navigation Menu
reklama

Smolec się budzi

Smolec się budzi

Tak, Smolec się budzi, a przede wszystkim budzi się tożsamość mieszkańców naszej wielotysięcznej miejscowości.

Kto był na spotkaniu przy kortach tenisowych przy ul. Śliwkowej, przekonał się o tym na własne oczy. Spotkanie, na które zaprosili nas nasi smoleccy radni gminni: Katarzyna Szymańska – Łapińska, Sebastian Kotlarz, Piotr Sobko i radny powiatowy Hieronim Kuryś.
Zebranie, które odbyło się w ubiegły piątek (8 maja 2015r.) miało charakter konsultacyjny i miało zapoznać mieszkańców z planowanym utworzeniem na terenie Smolca, kilku samodzielnych sołectw – dwóch albo trzech.
Niewielka salka klubu tenisowego zapełniła się do ostatniego możliwego miejsca, nawet stojącego.
Honory gospodarza pełnił radny Piotr Sobko, właściciel kortów tenisowych, który przedstawił zebranym dwa projekty, przygotowane przez Sebastiana Kotlarza – wiceprzewodniczącego Rady Gminy. Pierwszy z nich zakładał utworzenie dwóch sołectw: Smolec i Smolec Osiedle, a drugi: Smolec Zatorze, Smolec Centrum i Smolec Osiedle Leśne.
Propozycja druga, trzy sołectwa, uzyskała największe uznanie i została przyjęta z entuzjazmem, popartym rzęsistymi brawami.
Systematycznie rozrastający się Smolec ma coraz większe potrzeby, które, co wyraźnie widać, nie są chyba w smak władzom gminnym i powiatowym, bo to się wiąże z większymi wydatkami z obydwu budżetów. Tak, to prawda, ale na ten budżet łożymy my, mieszkańcy Smolca, i nasz wkład to zapewne lwia część budżetu.

Nasze pilne potrzeby

Potrzeby mieszkańców Smolca są ogólnie znane i niejednokrotnie w tym miejscu wymieniane, ale powtórzymy je raz jeszcze.
Brakuje nam, a przede wszystkim mieszkańcom Osiedla Leśnego, porządnego chodnika wzdłuż ulicy Chłopskiej, którym bezpiecznie dostaniemy się do: obydwu Żabek, apteki, sklepów – mięsnego i warzywnego, Dino, Biedronki, poczty, przychodni lekarskiej, szkoły, przedszkoli i kościoła parafialnego.
Wielu narzeka na brak w pobliżu miejsca do weekendowego odpoczynku. Jest takie – nad stawem przy końcu ul. Ogrodowej. Kiedyś był to zapuszczony zbiornik wodny, ale członkowie smoleckiego Koła Wędkarskiego nr 85 zadbali o to, aby nie służył tylko im. Wycięli przybrzeżne chaszcze, wyczyścili staw wywożąc z niego tony odpadów i nieczystości. Zbudowali wokół przejezdną drogę, wykonali miejsce na ognisko, ustawili kilka ławeczek.
Mogą z tego miejsca korzystać wszyscy. Przyszła wiosna, wszystko wokół się zazieleniło. Nic, tylko udać się tam spacerkiem, ale do takiego spaceru potrzebny jest chodnik.
Smolczanom brakuje z prawdziwego zdarzenia posterunku policji. Po co, chyba tego uzasadniać nikomu nie trzeba.
Mieszkańcy Leśnego potrzebują obiektu kulturalnego, w którym oprócz biblioteki będzie można organizować wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia kulturalno–rekreacyjne.
Mieszkańcy z ul. Wrzosowej oczekują zrealizowania obiecanego bezpośredniego wjazdu z osiedla w budowaną nową ul. Wiśniową.
Wymieniamy tu tylko niektóre pilne nasze potrzeby, bo jest ich zdecydowanie więcej.

Mamy dość

O wiele mniejsze miejscowości w naszym kraju posiadające statut miasta mają do dyspozycji cały urzędniczy aparat do zarządzania aglomeracją i zaspokajania potrzeb jego mieszkańców.
A wielotysięczny Smolec ma do dyspozycji jednego sołtysa. Nawet najbardziej zaangażowany i zdolny człowiek nie jest i nigdy nie będzie w stanie takiej miejscowości ogarnąć.
Mamy dość wieszania się naszych radnych u urzędniczych klamek gminy i starostwa, niczym ubogi krewny błagający o wsparcie.
A Smolec nie jest ubogim krewnym. Smolec jest krewnym bogatym, bogatym ilością mieszkańców, których podatki dość szerokim strumieniem spływają do gminnej kasy. Krewnym bogatym, ale jakby ubezwłasnowolnionym, o losach którego decydują ci, którzy mają większą władzę.
Skoro tak, to nie pozostaje nam nic innego jak po tę władzę sięgnąć. Mamy ku temu powody, możliwości, siłę i zdecydowanie.
Na początek niech to będą trzy sołectwa: Smolec Zatorze, Smolec Centrum, Smolec Osiedle Leśne. W tym miejscu należy podkreślić, że trzy sołectwa to trzy oddzielne sołeckie budżety roczne po ponad 33 tys. złotych każdy.
Stąd apel do naszych mieszkańców, aby 19 maja na godzinę 19.00 przybyli tłumnie do świetlicy wiejskiej przy ul. Głównej 47, i złożyli podpis pod wnioskiem o utworzeniu nowych sołectw.

Edmund Cieszko

.

 

 

22 komentarze

 1. Przypominam temat placu zabaw przy ulicy Śliwkowej obiecanego przez Burmistrza na ulotkach wyborczych – dzisiaj dzwoniłem do gminy i oto, co się dowiedziałem
  – plac zabaw na dzień dzisiejszy nie jest możliwy do zrealizowanie, ponieważ działka nie spełnia wymogów
  – projekt jest, co prawda u architekta ale są małe szanse na realizację j/w
  – usłyszałem, że w przyszłości możemy sobie sami zagospodarować ten teren np. postawić piaskownicę z własnych środków (śmiech)
  Po raz kolejny cynizm, brak zrozumienia sytuacji i kłamstwa
  Gratuluję Panu Burmistrzowi – na Pana miejscu wstydziłbym się pokazywać wśród społeczności Smolca

  • Obiecal wybudowac na gruncie, ktory nie nalezy do gminy! Dobre!

 2. Ludzie, sprężmy sie choć raz i przyjdźmy na zebranie i nie godżmy się na półśrodki, które gmina chce nam łaskawie zafundować – trzy sołectwa to jest minimum, które pozwoli nam jako tako funkcjonować, nie dwa – TRZY ! inaczej trzeba będzie PIT-y od nowego roku wysyłac na Wrocław, przynajmniej będziemy mieli zniżki do teatru i na zajęcia w domach kultury – tu i tak nic od lat nie ma… I nikt sie nie przejmuje, co będzie jak ludzie do nowych osiedli przy Chłopskiej sie wprowadzą, a przy Zielonej Dolinie juz też są działki wytyczane i to ponoć jest administracyjnie Smolec… – juz przed 7.30 nie można wjechac na Chłopską bez czekania… Pod szkołą zatrzymać sie nie ma gdzie, bo dwa autobusy blokują i tak niewielkie – nie oznaczone zakazem postoju – pobocze i czesto jezdnie, a piechotą też dzieci nie można puścić, bo nie ma chodnika. Nikogo w Kątach nie interesuje, jak sobie radzimy – nie powinni więc decydowac o tym ile jednostek administracyjnych nam trzeba, przepisy określają to liczba mieszkanców i tego powinni sie trzymać- jeśli im wyraźnie powiemy, czego chcemy!

 3. Mieszkańcy Smolca do boju!Bierzmy sprawy w swoje ręce!Ja będę na 100%

 4. No , no , wiedziałem , że się zacznie. Przede wszystkim gratuluję autorowi tekstu . Świetny , nic dodać i nic ująć. Na Smolcu popełniono jeden z największych w dziejach gminy grzechów zaniedbania , o czym podkreślałem w mojej kampanii wyborczej. Choć wybory wygrał urzędujący Burmistrz to mimo tego z uwagą śledzę losy Smolczan. To o czym pisze autor tekstu i domagają się mieszkańcy jest oczywiste. I nie rozumię oporu z strony władz co do utworzenia trzech Sołectw. Ekonomiści wiedzą co to jest zasięg i rozpiętość kierowania ( doglądania ). I słusznie w komentarzach zauważa się , że najbardziej uzdolniony Sołtys nie jest w stanie tego ogarnąć . A to , że z budżetu gminnego pójdzie nie 1 x 33 , a 3 x 33 tys. zł. to przy budżecie prawie 90 mln to pikuś. Wszak to mini budżet obywatelski . Nie chcę być posądzony o kontynuowanie kampanii , bo ona dawno się skończyła , ale Panie Burmistrzu podkreślę to co wielokrotnie mówiłem , to nie władza wie lepiej co potrzeba mieszkańcom , tylko oni sami. Smolczanie , trzymam za Was kciuki . Walczcie o swoje ,bo to Wam się należy.
  Pozdrawiam , Sławomir Hryniewicz .

 5. No to jest jawne manipulowanie opinią publiczną Chcę przypomnieć że propozycję utworzenia nowego sołectwa konsultowałem z mieszkańcami Smolca już 8 lat temu -efekt-byli przeciw Podobna inicjatywa była 4 lata temu -efekt taki sam Bardzo proszę nie insynuować że gmina jest przeciw bo to nie jest prawda Co do tych dwóch wpisów gdzie autorzy nie mają cywilnej odwagi się podpisać to oświadczam że wypisują kłamstwa Teren przy śliwkowej należy do gminy projektant zaprojektował urządzenia i została zlecona jego realizacja Wiem że na nowym osiedlu mieszkają w zdecydowanej większości rozsądni ludzie Robię tutaj zakupy jeżdżę rowerem czy zapuszczam się z moim pieskiem I proszę Was nie dajcie zmanipulować

  • Panie Burmistrzu !!!
   Kwintesencja postrzegania problemu !!!
   Jak Pan stwierdził :
   Osoby piszące w tym wątku „manipulują opinią publiczną” oraz „kłamią”
   Brawo !!
   Panie Burmistrzu, opisałem tylko to czego dowiedziałem się dzwoniąc do Gminy
   Sugeruje Pan że trafiłem na niekompetentnego urzędnika ??
   Panie Burmistrzu !! ludzie mają dość zaniechań w zarządzaniu Smolcem !!
   – chodnik
   – szkoła (jeszcze nie wybudowana a już brakuje miejsca – 3 zmianowość)
   – przedszkole – brak miejsca dla wszystkich dzieci (nie wspomnę o dzieciach z zerówki)
   – bezpieczeństwo – brak słów
   Jeżeli otrzymałem nierzetelne informacje w Gminie dotyczące placu zabaw to proszę o sprostowanie i odpowiedzenie na kilka prostych pytań:
   – czy projekt placu zabaw jest skończony ?
   – czy znajdzie się na tym terenie miejsce na zabawki (huśtawki) dla dzieci (nie dyskutujemy o jakiejś formie mikro terenu zielonego z trzema ławkami)
   – czy teren odpowiada wymogą placu zabaw ?
   – jak Pan pisze został przekazany do realizacji – proszę podać datę rozpoczęcia i zakończenia
   Inwestycji
   – przypominam że wszystko co wcześniej opisałem oparłem na informacji od Pani Urzędnik więc nie wiem dlaczego te rozbieżności ??? czyżby ktoś manipulował opinią publiczną ???
   Panie Burmistrzu !! w Smolcu mieszkają rozsądni ludzie i nie tylko w większości !!
   Zapraszam na spacer z pieskiem w z dłuż ulicy Chłopskiej – proszę pozdrowić matki z wózkami i dzieci wracające ze szkoły
   Społeczność Smolca domaga się szacunku i współpracy i nie zatrzyma Pan komentarzy ludzi na forum
   Bardzo proszę o wsłuchanie się w potrzeby podatników i wyborców a nie walką z postami
   Klient Nasz Pan !!
   Panie Burmistrzu !! WSTYD !!
   Ps.
   Nie liczę na odpowiedz !! (merytoryczną)

   • Jeśli Pan Antoni Kopeć nie weźmie sie ostro do roboty jak obiecał w kampanii, osobiście będę pikietował pod jego chałupa w Krzeptowie, niech Pan wreszcie wsłucha sie w głos ludzi i oderwie sie od tego stołka, ludzie chcą zmian !!!!!!!

   • W związku z podjęciem tematu dotyczącego placu zabaw przy ul. Śliwkowej w Smolcu oraz wypowiedziami mieszkańca Smolca nagłośnionymi na portalu internetowym smolec24 pragnę poinformować, że jest mi niezmiernie przykro iż moje informacje zostały przez mojego rozmówcę przedstawione w tak napastliwej formie.
    Teren przeznaczony pod budowę placu został przejęty przez Gminę i przystąpiono do sporządzenia projektu jego zagospodarowania jako terenu zielonego-rekreacyjnego. Całe zamieszanie wokół tworzonego placu wynika z tego, że Gmina musi tak uzgodnić projekt aby z tego terenu mogły korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Ponadto projekt zagospodarowania działki musi być tak przygotowany aby spełniał wszystkie warunki bezpieczeństwa bo jak wiadomo z trzech stron graniczy z drogami publicznymi zarówno już istniejącymi (ul. Śliwkowa) jak i tymi w fazie realizacji (droga dojazdowa do nowego osiedla). Udzielając mojemu rozmówcy informacji nie spodziewałam się że zostanę przedstawiona jako osoba niekompetentna. Staram się prowadzić sprawę tak żeby Państwa dzieci bezpiecznie mogły przebywać na wskazanym terenie.
    Jeśli chodzi o kwestie zagospodarowania terenu z „Państwa własnych środków” jak to ujął rozmówca, to chodzi tu głównie o środki, które są w posiadaniu sołectwa w ramach Funduszu Sołeckiego i nie było mowy o wykładaniu przez mieszkańców własnych środków finansowych na zakup jakichkolwiek zabawek, ponieważ doposażeniem placów zabaw zajmuje się Gmina.
    Obecnie Gmina jest w posiadaniu doprecyzowanego już projektu, na podstawie którego jeszcze w maju/początku czerwca zostanie przeprowadzone postępowanie wyłaniające wykonawcę na realizację zagospodarowania terenu rekreacyjnego w Smolcu przy ul. Śliwkowej.
    Myślę, że jeśli uzbroimy się w cierpliwość to jesteśmy w stanie wspólnymi siłami doprowadzić do takiego zagospodarowania tego terenu, żeby był on bezpiecznym punktem spotkań naszych najmłodszych mieszkańców i ich opiekunów. Nie trzeba też w tak emocjonalny i napastliwy sposób traktować Urzędników bo my też jesteśmy ludźmi i też mieszkamy w tej Gminie, a swoje obowiązki wykonujemy z poszanowaniem prawa i innych mieszkańców.

    Ewa Figas

 6. Ja będę napewno, weźmy wreszcie sprawy Smolca w swoje ręce, nie liczmy na jakis Kopciow czy Kurysiow !

  • Tez będę, precz z Kopciem !

 7. Ludzie spokojnie, to nie wybory na burmistrza, tylko sondowanie czy mieszkańcy są za utworzeniem nowych dwóch lub trzech sołectw. Nie wydaje mi się, żeby Rada Miejska głosowała wbrew woli mieszkańców. Nie wszystkiemu winien jest burmistrz

  • To zapytaj sie Kopcia czy popiera ten projekt ?, odpowiedz jest znana.

 8. Antoni nie kopeć leżących!

  • Po co obrażać zaraz ludzi? Róbmy swoje i tyle, na Smolec i tak idą spore pieniądze w porównaniu do innych, więc mogło być gorzej, choć nie ulega wątpliwości, że potrzeby Smolca przez szybki rozwój i zaniedbania są ogromne. Cierpliwości :)

 9. Dziękuję za odpowiedz
  Jak widać niezadowolenia wyrażane przez mieszkańców na portalu internetowym i zebraniu wiejskim przynosi skutek przynajmniej w postaci odpowiedzi na problemy naszej społeczności.
  Dziękuję również za zmianę retoryki w postrzeganiu problemu (przez telefon usłyszałem, że mogę sobie dzwonić nawet, co dwa dni)
  Podtrzymuję natomiast moją wypowiedz dotyczącą uwag zagospodarowania terenu pod plac zabaw
  (OBIECANEGO PRZEZ PANA BURMISTRZA NA ULOTKACH WYBORCZYCH)
  Wyraźnie Pani zasygnalizowała, że działka jest tak mała, że nie widzi Pani możliwości wstawienia zabawek na tym terenie (głęboko wierzę, że już dzisiaj jest to możliwe – właśnie w tej sprawie dzwoniłem) – czas pokaże!!!
  „Państwa własnych środków” jak to ujął rozmówca, to chodzi tu głównie o środki, które są w posiadaniu sołectwa w ramach Funduszu Sołeckiego i nie było mowy o wykładaniu przez mieszkańców własnych środków finansowych na zakup jakichkolwiek zabawek, ponieważ doposażeniem placów zabaw zajmuje się Gmina.

  Droga Pani
  Rzeczywiście nie dopisałem, że chodzi o środki „własne z funduszu sołeckiego”, ale w moim odczuciu to właśnie są nasze własne pieniądze – pieniądze mieszkańców
  (dodam, że fundusz sołecki to 30 000 zł. na wszystkich mieszkańców rocznie – wynajęcie świetlicy to koszt 17 000 zł rocznie) gdyby Pani nie wiedziała
  I zadam pytanie:
  To mamy nasze środki własne z funduszu sołeckiego inwestować w plac zabaw czy jest to po stronie gminy? – sam się pogubiłem (jak Pani wspomniała „to chodzi tu głównie o środki, które są w posiadaniu sołectwa w ramach Funduszu Sołeckiego”)
  Czy działka odpowiada wymogą placu zabaw i czy powstanie na niej plac zabaw?
  Kiedy ?
  Czy przypadkiem nie jest przeszkodą jej wielkość?
  Jak Pani napisała – na tej działce ma się znaleźć miejsce dla dzieci i dorosłych
  Dziękuję za odpowiedz – będę pisał dalej – jak widać warto
  Pani Ewo ludzie reagują w sposób emocjonalny z bezsilności i braku poszanowania

  • Zadanie jest w trakcie realizacji, proszę o cierpliwość i wyrozumiałość. Dziękuję i pozdrawiam Ewa Figas

 10. dziękuję

 11. Pani Ewo, Panie Burmistrzu

  Jaki status ma obecnie obiecany przez Pana Burmistrza (obietnica wyborcza) plac zabaw przy ulicy Śliwkowej ??

  proszę o odpowiedz !!!

 12. Proszę o odpowiedz

 13. dzisiaj się dowiedziałem że wykonawca placu zabaw ma wejść na teren działki na początku września

  to jest chyba dobra wiadomość !!!
  jeszcze nie dziękuję
  ale mam nadzieję że niebawem będę mógł to uczynić
  mam również nadzieję że placyk będzie super !!

 14. Pani Ewo
  Panie Burmistrzu
  Widzę że prace postępują
  Na racie rysuje się siłownia a nie plac zabaw ale czekamy na rozwój wypadków
  OBIECANEGO PRZEZ PANA BURMISTRZA PLACU ZABAW NA ULOTKACH WYBORCZYCH

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *