Pages Navigation Menu
reklama

Smoleccy naprawiacze świata

Smoleccy naprawiacze świata

Konfucjusz powiedział kiedyś, że powinniśmy naśladować dobrych ludzi, których spotykamy na swojej drodze. Mam to szczęście, że w moim życiu jest kilka takich osób, a Tomek Soróbka, założyciel smolec24.pl i inicjator Smoleckiej (za)Dyszki, należy do nich z całą pewnością.

Przyznam się szczerze, że zdziwiłem się, gdy przeczytałem w wywiadzie z Tomkiem, że mieszka on w Smolcu … 5 lat. Dla mnie on tak „zrósł się” z naszą miejscowością, że po prostu o tym zapomniałem. Wydaje się, że mieszka tutaj od zawsze.

Gdy myślę o takich ludziach, jak Tomasz Soróbka, Grzegorz Stasik, Ewa Górska, Edmund Cieszko, Edyta Niemczynowska-Frąckiewicz, Henryka Rybak, Anna Kraczkowska, Halina Wiśniowska (wymieniam tylko niektórych), przypomina mi się pewna rzecz. Talmud mówi, że po śmierci każdy człowiek musi dokonać bilansu własnego życia odpowiadając na 5 najważniejszych pytań. Jedno z nich brzmi następująco: „Czy wierzyłeś/wierzyłaś w naprawę świata (hebr. tikkun olam)?”. W „Sentencjach ojców” czytamy: „Nie do ciebie należy ukończenie pracy [doskonalenia świata], ale nie jesteś wolny, aby się od niej oswobodzić”. Musimy pozostawić po sobie ten niedoskonały świat choć trochę lepszym – to jest obowiązek wyznaczony nam przez Boga.

Tomek i wszyscy wyżej wymienieni już odpowiedzieli na to pytanie pozytywnie. I za to im dziękuję.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *