Pages Navigation Menu
reklama

Smoleckie Dożynki już za nami :)

Smoleckie Dożynki już za nami :)

Sobota 2 września obfitowała w Smolcu w wiele wydarzeń. Mszą Św. o godz. 14:00 rozpoczęły się obchody dożynek. Zaraz po Mszy kosz dożynkowy został przeniesiony w barwnej procesji i w asyście śpiewu chóru Smolec Cantans na tzw. Podzamcze. Dożynkowymi starostami zostali nasi radni, Katarzyna Łapińska-Szymańska oraz Sebastian Kotlarz. Tuż po dotarciu kosza plonów na plac przy zamku i zanim jeszcze Smolec Cantans rozpoczął swój występ, głos zabrał starosta Sebastian Kotlarz. A była ku temu specjalna okazja, ponieważ chciał on podziękować Panu Markowi Gierczakowi, kierownikowi chóru Smolec Cantans, kapelmistrzowi orkiestry dętej oraz inicjatorowi cyklu koncertów na rzecz renowacji smoleckich organów Smolec Organum za jego wyjątkowe zaangażowanie na rzecz Smolca i wręczyć mu statuetkę PRZYJACIEL SMOLCA. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Pan Marek nie jest smolczaninem, a właśnie tylko osobom spoza Smolca, którzy w naszej i dla naszej miejscowości z sukcesem działają przyznawane jest to wyróżnienie, którego inicjatorem jest nasz portal smolec24.pl. Następnie uczestnicy dożynek mogli wysłuchać specjalnie przez Panią Krystynę Woszczyk na tą okazję przygotowanych przyśpiewek dożynkowych, a było ich aż 65! Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z nimi, bo są naprawdę i ciekawe i wesołe, odnoszą się do bardzo wielu smoleckich spraw, wydarzeń, postaci czy organizacji. Każdy odnajdzie w nich na pewno coś ciekawego dla siebie. >TUTAJ<
Dożynki rozkręcały się praktycznie z minuty na minutę i nie było w ogóle czasu na nudę. Smoleccy sołtysi wraz ze swoimi pomocnikami włożyli w przygotowania naprawdę sporo wysiłku i im się naprawdę wszytko świetnie udało. Wędkarze przygotowali jak zwykle pyszną grochówkę, zapaśnicy z Tygrysów pod okiem i przy udziale Hieronima Kurysia częstowali gości kiełbaskami i karkówką, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym smakował jak za dawnych dobrych lat. Zimne piwo w odświętnej marynarce serwował gościom sołtys Wiśniewski, a Panie z Koła Gospodyń Wiejskich raczyły wszystkich pysznym domowym ciastem. Tuż obok można było także skosztować zakręconych lodów naturalnych od Anny Smoter (na co dzień punkt sprzedaży znajduje się w domku kortowym przy ul. Śliwkowej) i zakupić miody i inne produkty pszczele na stoisku Smoleckiej Pasieki. Dzieciaki ustawiały się w kolejki do dmuchańców, basenu z kulkami czy trampoliny, a przy okazji mogły sobie pojeździć na kucykach.
O 16:00 rozpoczął się profesjonalny instruktaż techniki nordic walking dla uczestników I Smoleckiego Marszu po Zdrowie, organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Smolca,  prowadzony przez Panią Monikę Kubik z M-fit.pl, certyfikowaną instruktorkę nordic walking i specjalistkę w wielu innych dziedzinach fitness. Po niej rozgrzewkę dla zawodników poprowadził Przemek Różański z Omega Sport. W biurze zawodów Justyna Kowalczyk zapraszała z plakatów Santander Consumer Bank do udziału w Akademii Zdrowia . Po instruktażu i rozgrzewce blisko 40 zawodników udało się na linię startu na ul. Parkową, gdzie o 17:00 wyruszyli na ponad 3 km trasę duktem leśnym pomiędzy Smolcem i Krzeptowem. Mimo, że marsz miał charakter rekreacyjny i odbywał się bez wyłaniania zwycięzców było widać ducha rywalizacji i ambicje sportowe. Najważniejsze, że wszyscy uczestnicy z uśmiechniętymi minami docierali na metę chwaląc nie wszystkim znane uroki tej części Smolca. Trasa marszu przebiegała częściowo po odcinku ścieżki edukacyjno-rekreacyjnej, która ma być udostępniona mieszkańcom w nieodległej przyszłości. Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników czuwało zabezpieczanie medyczne Pana Piotra Woźniaka. Na mecie wszyscy otrzymali również piękne kotyliony dożynkowe zaprojektowane na tę okazję oraz upominki od sponsorów. nagrody specjalne ufundowała również Pasieka Smolecka, która nagrodziła zawodników w strojach z akcentem dożynkowym. Gdy zawodnicy maszerowali po lesie, karatecy stylu kyokushin ze szkoły Państwa Sypieniów, którzy dotarli na dożynki z Omega Sport dali pokaz swoich umiejętności. Dzieci mogły też próbować swoich  sił na minikorcie Omegi Sport, która zapraszała do odwiedzin i zapoznania się z szeroką ofertą zajęć sportowych dla dzieci i dorosłych. Listę firm i osób, które wsparły dożynki znajdziecie na jednym ze zdjęć.
Podczas dożynek dotarła do uczestników świetna wiadomość z powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych, gdzie smolecka Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła pierwsze miejsce nie dając szans rywalom.

Przy dobrej muzyce na żywo i serwowanej przez dj-a zabawa trwała aż do pierwszej w nocy, świetnie bawili się śpiewając i tańcząc młodsi i starsi. Dożynki odbyły się w klimacie swojskiej biesiady, która bardzo wielu uczestnikom przypadła do gustu. Podziękowania dla sołtysów Edwarda Wiśniewskiego, Krzysztofa Bujaka i Piotra Sobko za pomysł i wspólną pracę włożoną w przygotowanie dożynek i całej ich oprawy. Do zobaczenia za rok!

TAS

Zdjęcia: Edyta Niemczynowska-Frąckiewicz, Łukasz Maciejewski, Jarosław Bartosik, Katarzyna Krym, Tomasz Soróbka

 

 

 

 

One Comment

  1. Niech żałują ci których nie było.

    Należy wspomnieć o zespole z Szalejowa Dolnego „Szalejowianki” Panie i młodzież dali ponad godzinny występ. Szeroki repertuar mógł zadowolić wielu.

Trackbacks/Pingbacks

  1. Przyjaciel Smolca – rozmowa miesiąca z Markiem Gierczakiem | Smolec 24 - Poznaj Smolec z lepszej strony - […] a przede wszystkim laureat nagrody „Przyjaciel Smolca”, wręczonej 2 września 2017 roku (TUTAJ), a przyznawanej przez portal smolec24 osobom…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *