Pages Navigation Menu
reklama

Szukamy mieszkań!

Szukamy mieszkań!

Zapewne wielu z Państwa wie o tym, że istnieje możliwość wyremontowania budynku dworca w Smolcu. 14 września 2017 r. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły przetarg projekt przebudowy kilku dworców, w tym m.in. dworców w Smolcu oraz w Kątach Wrocławskich. Odbyły się warsztaty, w trakcie których mieszkańcy mogli przedstawić swoje oczekiwania. Przynajmniej część z nich miała znaleźć swoje odzwierciedlenie w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W Smolcu miałby być m.in. gminny punkt obsługi klienta, posterunek policji i filia Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu wraz z salą konferencyjną.

Warunkiem sine qua non przeprowadzenia takiej przebudowy jest znalezienie bądź zakup przez Gminę mieszkań dla dotychczasowych lokatorów obu budynków stacyjnych. W czwartym kwartale 2017 r. miał zostać ogłoszony przetarg na zakup mieszkań i w tym celu w budżecie Gminy zabezpieczono milion złotych. W ramach procedury negocjacji zakupiono lokale w Gniechowicach, w których wolę zamieszkania wyraziła zaledwie jedna rodzina z Kątów Wrocławskich. Pozostałe kategorycznie odmówiły przeprowadzki do tej miejscowości.

Nowy burmistrz Łukasz Zbroszczyk osobiście spotkał się z mieszkańcami obu budynków i zapytał się, jakimi lokalami są zainteresowani. Nie możemy zapominać o tym, że potrzebna jest ich zgoda. Byłem na spotkaniu w Smolcu i wiem, że mieszkańcy naszego dworca chcą mieszkać w Smolcu lub w Kątach Wrocławskich. Część z nich jasno zadeklarowała, że musi mieć mieszkanie w pobliżu dworca. W Smolcu takie mieszkania znajdują się jedynie w obrocie wtórnym. 

Burmistrz Zbroszczyk spotkał się z przedstawicielami PKP i to on jako pierwszy powiadomił członków Komisji Spraw Społecznych, o tym, że gmina musi znaleźć lokale do 31 marca 2019 r. (w przypadku Smolca ten termin może ulec lekkiemu przesunięciu). W chwili obecnej, na drodze zamian lokali, 4 z 7 rodzin mieszkających na stacji w Kątach zgodziło się przenieść do zaproponowanych im lokali. W przypadku pozostałych rozmowy trwają. Oczywiście, do przeprowadzki dojdzie jedynie w przypadku znalezienia lokali i zgody na przeniesienie ze strony wszystkich mieszkańców. Zakupione lokale wejdą w skład zasobu komunalnego Gminy, więc nie ma mowy o kupowaniu mieszkań osobom prywatnym.

Wszystkim nam bardzo zależy na tym, aby wyremontowane dworce służyły naszym lokalnym społecznościom oraz na tym, aby ich dotychczasowi lokatorzy (będący niejednokrotnie w podeszłym wieku!) zamieszkali w lokalach, które będą im odpowiadać.

Stąd jest moja prośba o przesyłanie informacji o lokalach mieszkalnych w Smolcu lub w Kątach Wrocławskich będących na sprzedaż. Podaję swoje dane teleadresowe:

Sebastian Kotlarz, tel. 798 609 792, sebastiank32@gmail.com

Poniżej zamieszkam wypowiedź burmistrza Łukasza Zbroszczyka zamieszczoną na portalu społecznościowym Facebook:

Dziękuję za zaangażowanie, jak również dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy podsyłają oferty sprzedaży mieszkań.

Potwierdzam temat jest trudny z kilku względów, dla samych mieszkańców dworców PKP w tym wieku jest to rewolucja i wywrócenie życia czasami do góry nogami. Padają pytania ile metrów będzie miało mieszkanie, czy będziemy musieli je sami remontować, czy będzie ogrzewanie, ciepła woda, jakie będą opłaty? Jest to zrozumiałe, jesteśmy w stałym kontakcie z mieszkańcami, wyjaśniamy, odpowiadamy na pytania, cierpliwie i z dużą wyrozumiałością przedstawiamy oferty mieszkań. Od razu wyprzedzam fakty, żadna z rodzin nie ma wygórowanych oczekiwań.

Inny wymiar to czas, jako gmina w tym temacie straciliśmy bardzo dużo czasu, kupiliśmy tylko mieszkania w Gniechowicach, którymi była zainteresowana tylko jedna rodzina!!! Tak, potwierdzam czasu zostało nam mało.

Zapewniam, że zrobimy wszystko żeby dopiąć ten projekt do końca czyli przystąpienie PKP do remontu dworców, lecz z zachowaniem wszystkich procedur związanych z wydatkowaniem pieniędzy publicznych.

Stąd moja prośba do Państwa o zgłaszanie mieszkań do sprzedaży również z rynku wtórnego. Ogłaszając przetarg musimy mieć pewność, że ktokolwiek w nim wystartuje.”

Łukasz Zbroszczyk

8 komentarzy

 1. Dlaczego jest wymagane zapewnienie lokalu? (Socyjalizm?)

 2. A czyj jest budynek dworca? Mieszkania w budynku czyje?

 3. Skoro gmina z naszych podatków kupiła im mieszkania w gniechowicach to tam ci ludzie powinni się przeprowadzić. Skoro chcą mieszkać gdzie indziej to niech płacą za to sami. Nam w większości nikt domów czy mieszkań nie kupił, a dom kultury i policja jest dla nas wszystkich a nie dla 5 rodzin. Gmina powinna tu być stanowcza

  • Jesli ktoś mieszka w budynku kolejowym tzn.ze prawnie go zajmuje …dlaczego ma sie wyprowadzać do Gniechowic….jeśli mieezka przy stacji w Smolcu ma zniżki na pociąg i 11 min.do Wrocławia…cwaniaczki ze Smolca wymyślili sobie dom kultury- to kupcie lokal od dewelopera, a odczepcie się od rdzennych mieszkańców z głodową emeryturą w podeszłym wieku

 4. Próbują ludzi wyrzucić z budynków najlepiej do jakieś dziury bo budynek jest potrzebny. Skandal. Jeżeli to kupuje gmina i mieszkania będą jej własnością niech kupią coś na rynku developerskim.
  Mają 1 mln zł. Niech przeznaczą drugi mln i kupią w Osadzie Dębowej za 280tys.zł. (3-pokojowe)
  Ale nie najlepiej ludzi jak meble przesunąć do jakiś pustostanów.

 5. Rzuf: taki jest warunek PKP: dworzec zostanie wyremontowany pod warunkiem, że nie będzie już pełnić funkcji mieszkalnej. Lucy: budynek dworca i znajdujące się w nim mieszkania są własnością PKP. Podatnik: przed zakupem mieszkań w Gniechowicach nie zapytano mieszkańców dworców o to, czy chcą tam mieszkać. Wolę zamieszkania tam wyraziła zaledwie jedna rodzina z dworca w Kątach. Zakupione lokale nie będą mieszkaniami prywatnymi, ale wejdą w skład zasobu komunalnego. Dotychczasowi lokatorzy staną się wynajmującymi (będą płacić czynsz itd.). To wszystko musi się dokonać za ich zgodą. Zaznaczam, że mieszkańcy są ludźmi często w bardzo podeszłym wieku (dwie osoby powyżej 90 lat) i nie mają wygórowanych oczekiwań. Chcą mieszkać w Smolcu, czyli tam, gdzie znają ludzi, tu mają swoich bliskich pochowanych na cmentarzu itd.

 6. Zapewnienie mieszkań zamiennych jest obowiązkiem PKP a nie gminy.Dworzec nie jest i nigdy nie będzie własnością gminy a PKP zezwoli jedynie łaskawie na dzierżawę pomieszczeń.Problem jest tylko taki,że jadąc trasą do Jeleniej Góry mamy przykłady wyremontowanych dworców.W Żarowie bardzo ładny obiekt w którym urządzono izbę pamięci a w Jaworzynie Śląskiej ostatnia instytucja wyprowadza się lada dzień bo czynsze są takie jak w Warszawie.Dworzec stoi pusty a ostatnio wprowadzili opłatę za WC 2 złote to tak dla dobra mieszkańców.

  • Szanowny Panie, znalezienie mieszkań przez gminę (za zgodą mieszkańców) jest warunkiem sine qua non postawionym przez PKP. W przyszłym tygodniu wraz z mieszkańcami będziemy oglądać kolejne proponowane lokale.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *