Pages Navigation Menu
reklama

Trzy pytania do… Antoniego Kopcia – kandydata na burmistrza

Trzy pytania do… Antoniego Kopcia – kandydata na burmistrza

Trzy pytania do Antoniego Kopcia, burmistrza Kątów Wrocławskich i kandydata na następną kadencję startującego w drugiej turze wyborów

 

W Kątach Wrocławskich, siedzibie gminy, wybudowano z budżetowych pieniędzy wiele obiektów, które mają w nazwie ,,gminny’’. Ze Smolca mało kto tam zagląda: za daleko i nie po drodze. Czy to nie przykład inwestowania kosztem podatników kilkutysięcznego Smolca, który nie posiada chociażby zwyczajnej biblioteki.

 

Podzielam to zdanie. Smolec i okolice, w tym Krzeptów w którym mieszkam, rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Uważam, że Smolec zasługuje na więcej. Zaległości inwestycyjne wynikają między innymi z tego, że Smolec był reprezentowany w Radzie Miejskiej tylko przez dwóch przedstawicieli, a to rada jako całość decyduje o realizacji, bądź nie, najważniejszych inwestycji  – Kąty Wrocławskie  posiadały 5 radnych. W tym roku to się zmienia. Smolec otrzymał 3-ci mandat, a mogłoby być lepiej, gdyby wszyscy tutaj mieszkający się zameldowali. Zawsze też dodatkowo można liczyć na moje wsparcie, gdyż tutaj mieszkam i na co dzień widzę niedogodności codziennego życia. Chcę jednak powiedzieć, że powoli nadrabiamy zaległości.  Budowana jest nowa szkoła, powstało wiele nowych dróg, rokrocznie Smolec jest doświetlany, wybudowane zostało nowe przedszkole. Ponadto bardzo dużo pieniędzy zostało „zakopanych” pod ziemię: kanalizacja całej miejscowości i wymiana wodociągów z azbestu.  Tylko w 2014 roku 40% budżetu gminy na inwestycje zostało skierowanych do Smolca. Oczywiście nie popadajmy w euforię, bo do zrobienia jest jeszcze wiele. Mam świadomość, że oferta kulturalna jest bardzo skromna, żeby nie użyć bardziej dosadnego słowa. Chcę i będę do tego dążył, aby w Smolcu powstało Centrum Kultury z ofertą nie odbiegającą od tej w Kątach Wrocławskich.  Liczę tu bardzo na współpracę z nowo wybranymi radnymi. To samo dotyczy gminnej komunikacji, która obsługuje w tej chwili głównie okolice Smolca, ale chciałbym ją wzbogacać i rozwijać.

 

Trwa w Smolcu budowa nowej ul. Wiśniowej, która będzie bezpieczniejsza i wygodniejsza. Ruch samochodów na starej Wiśniowej zostanie w zasadzie wstrzymany: wjazd z Chłopskiej w kierunku bramy wjazdowej na Osiedle Leśne zostanie zablokowany. Z tego rozwiązania nie są zadowoleni przede wszystkim właściciele lokali użytkowych bloku przy Wiśniowej 1: właściciel przychodni weterynaryjnej i ajent sklepu Żabka. Czy nie można było tego zaprojektować inaczej.

 

I tu się z tym stwierdzeniem nie zgadzam.  Nie jest prawdą, że ruch na starej Wiśniowej zostanie wstrzymany. Zostanie ograniczony, ale  tak, aby swobodnie można korzystać z dojazdu do lokali użytkowych oraz dla mieszkańców. Całkowicie zostanie natomiast wyeliminowany ruch tranzytowy w kierunku Krzeptowa. Stara Wiśniowa ma służyć tylko dla ruchu lokalnego oraz ma stanowić fragment trasy rowerowej, którą planujemy wykonać od Muchoboru aż do Kątów Wrocławskich – po trasie Euro-Velo. W tym miejscu chcę stanowczo zaznaczyć, że bardzo zabiegałem o to, aby przeforsować przebudowę ulicy Wiśniowej, czym mocno naraziłem się mojemu konkurentowi w wyborach – panu radnemu Hryniewiczowi, który miał i ma na ten temat inne zdanie.

 

Ruch pojazdów ze Smolca do Wrocławia ul. Chłopską, i dalej Żwirki i Wigury, jest utrapieniem wrocławskich mieszkańców przy ul.Gagarina. Zamierzali nawet ją blokować. Rada Osiedla Muchobór Wielki znając problem, postanowiła zorganizować spotkanie z jej mieszkańcami, aby poinformować o planach  budowy nowego odcinka ulicy łączącej ul. Żwirki i Wigury z Rakietową. Z naszych informacji wynika, że był pan na tym spotkaniu. Jakie decyzje tam podjęto.

 

Tak, byłem na tym spotkaniu i ubolewam, że nikt z decydentów z miasta Wrocławia się tam nie pojawił. Zebrała się dość duża grupa mieszkańców Muchoboru, ale brakowało przedstawicieli urzędu, więc swoje oczekiwania i stanowisko, zostało tylko wysłane do pana prezydenta. Ja korzystam z ulicy Gagarina parę razy w tygodniu i widzę doskonale ten problem. Jeszcze w październiku spotkałem się zainteresowanymi osobami, które byłyby gotowe współfinansować odcinek od ul Granicznej – od firmy Prologis, do ulicy Rakietowej, ale nie dalej. Ustaliliśmy, że wspólnie będziemy lobbować wykonanie jeszcze tego odcinka Rakietowa – Żwirki i Wigury (koszt ok. 3mln). Pomóc ma nam w tym rada osiedla Muchobór Wielki i radna Rady Miejskiej Wrocławia Pani Urszula Wanat, którą dobrze znam i cenię. Wystosowałem już w tej sprawie pismo do Prezydenta Wrocławia, a także planuję się z nim spotkać i porozmawiać po wyborach.  Jest to dla nas bardzo ważna sprawa, gdyż otworzyłoby to możliwości wznowienia rozmów na temat wydłużenia linii komunikacji miejskiej do Smolca. Chcę nadmienić także, że istnieje duża szansa na nowy peron na wysokości nowego Smolca  – stacja Mokronos na przedłużeniu ulicy Granitowej.

Rozmawiał: Edmund Cieszko

 

A.Kopeć_BANER (1)

 

 

 

 

8 komentarzy

 1. Dwoje czy troje radnych ze smolca, jaka to roznica gdy ma sie wiekszosc swoich ludzi w radzie? Slaby argument za slaboscia inwestycji w smolcu… my dostalismy jednego radnego wiecej, a katy chyba dwoch, czyli pogorszylismy nasza pozycje? Myle sie? Jak nie to juz trzeba sie wyprowadzac, jesli to rada decyduje, bo na wiekszosc w radzie to nie ma szans w tym stuleciu….

 2. Szanowny Panie Burmistrzu ,
  Znam niuanse kampanii wyborczej i wiem , że trzeba czasem konkurentowi „dołożyć” , ale róbmy to zgodnie z zasadami etyki i zwykłej ludzkiej uczciwości. Potwierdzam , że bardzo zabiegał Pan o budowę ulicy Wiśniowej , ale zrobił Pan to w sposób podstępny i niegodny piastowanego stanowiska. Uzasadniając potrzebę budowy tej ulicy sam Pan stwierdził, że nie stać nas na jej wybudowanie chyba , że dostaniemy dofinansowanie z zewnątrz. Aby starać się o to dofinansowanie poprosił Pan Radę o zabezpieczenie „stosownej” kwoty w budżecie (na udział własny) , zostawiając furtkę na wypadek otrzymania takiego dofinansowania. Jednocześnie zapewnił Pan , że jeżeli takiej dotacji nie otrzymamy to ulicy Wiśniowej nie będziemy budować. Rada w tym ja, zagłosowaliśmy pozytywnie za takim rozwiązaniem. Dotacji jednak nie dostaliśmy. Odbyło się ponowne głosowanie i wówczas byłem przeciw , bo uważałem, że są ważniejsze potrzeby (także w Smolcu), niż budowa ul. Wiśniowej za ponad 4 mln złotych. A tak przy okazji Panie Burmistrzu , zarówno ja jak i czytający te słowa mieszkańcy Smolca , będziemy Panu wdzięczni za podanie do publicznej wiadomości całkowitych kosztów budowy tej ulicy , łącznie z wykupieniem gruntu ( o ile było )i przeniesieniem ogrodzenia lotniska . Mam także nadzieję, że Radni ze Smolca minionej kadencji, także wypowiedzą się w tej kwestii.
  Z wyrazami szacunku,
  Sławomir Hryniewicz

 3. A ja slyszalem ze droga jest bo lotnisko potrzebowalo bo ta stara sie nie nadawala do celow ewakuacyjnych ….a przy okazji skorzystaja mieszkancy co jest ewidentna prawda . Wole droga w Smolcu niz kolejny remont w Katach, natomisat pilnie trzeba cos zrobic z droga do Wroclawia

 4. Oczywiście jak zwykle przy walce o koryto możemy przeczytać ” obiecanki”. I tylko przeczytać bo ich realizacji nie zobaczymy.

 5. Potwierdzenie inwestowania naszym kosztem wydawało mi się wpadką słowną kandydata ale następne zdanie jasno wyjaśnia, że 2 a teraz 3 radnych ze Smolca i tak nic nie załatwi i jest to groźne bo w nowej radzie większość(12 na 21)stanowią radni pana Kopcia, czyli Smolczanie, możecie głosować na mnie i cyt. „liczyć na moje wsparcie”. Przedstawiona filozofia podejmowania decyzji, własna nowa rada nie jest gwarancją wprowadzenia dobrych zmian w Gminie. Rada to organ stanowiący i kontrolny (wikipedia, Ustawa o samorządzie) a nie maszynka do głosowania tego co burmistrzowskie. Mam wątpliwości czy Soleckie Centrum Kultury to najpotrzebniejsza inwestycja, za co? po co? za ile? i potem roczne koszty, oby nie oszacowano tego jak koszty segregacji. Nie spotkałem się z konsultacjami i opinią środowiska a tu jak diabeł z pudełka dowiadujemy się, że kandydat „chce i będzie dążył”… Nie znalazłem info. o spotkaniu kandydata z wyborcami, tak w I jak i II turze. Smolczanie jak zadać pytania o tyle naszych spraw. Nie zgadzam się z oświadczeniem kandydata „Dzisiaj nie ma czasu na naukę… (ulotka str.28), „On” wie wszystko, mamy zaufać i dać wiarę jego doświadczeniu, woli, i…Jakie racjonalne przesłanki po 10 latach mieszkania w Smolcu mają przekonać mnie i Was do głosowania na Kandydata.

 6. Panie Kopeć jak można się zastawiać radnymi, trzeba brać odpowiedzialność na siebie, przecież większość w radzie to ma Pan. A radny pojedyńczy to w zasadzie nic nie może zrobić , bo wg. statutu gminy, nie ma zdolnośći uchwałodawczej. A tak nawiasem mówiąc – dlaczego nie było spotkania przedwyborczego ?. O i jeszcze jedno – czy zaproponuję Pan zmianę w statucie , tak aby był punkt w programie sesji rady, w którym mieszkaniec gminy może zabrać głos i przestawić postulat, uwagi dotyczące gminy.

 7. Czy wprowasdzi Pan następujący pkt. do statutu-
  paragraf 37.1 pkt 4a Trybuna Obywatelska uwzględniająca:
  a) wnioski i postulaty zarządów osiedli i sołectw,
  b) uwagi i wnioski mieszkańców gminy.
  Dzięki temu zapisowi mieszkańcy będą traktowani bardziej podmiotowo a nie przedmiotowo. W razie trudności chętnie pomogę i wyjaśnię precyzyjnie.
  Nasze szanse na dbanie o współne dobro będą równiejsze ( burmistrz – mieszkańcy )

 8. Zamieściłem pytania do burmistrza i co widzę ,że brak jemu poziomu ,żeby odpowiedzieć, albo to go przerasta,albo mówi się ,że luki w kulturze osobistej.
  A może dalej chce nas przedmiotowo traktować. A jest jeszcze takie powiedzenie ; ciemny lud wszystko kupi.
  Mam nadzieję ,że teraz te ostre słowa ruszą burmistrza Kopcia.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *