Pages Navigation Menu
reklama

Warto przeczytać…

Warto przeczytać…


Corinne Hofmann BIAŁA MASAJKA

Jest to niesamowita relacja młodej kobiety z czterech lat spędzonych w buszu – relacja Szwajcarki, która, kierowana wielką miłością, wychodzi za mąż za Masaja z Kenii. Tam doświadcza nieba i piekła, dociera do granic wytrzymałości fizycznej i duchowej. Masajka, ale też i matka, postanawia jednak walczyć o przetrwanie i tę walkę wygrywa. Wspaniała opowieść o życiu w niewyobrażalnych dla nas warunkach, kenijskiej biurokracji, pozycji kobiet w społeczeństwie, ale też o sile miłości, która potrafi znieść tak wiele, że czytelnik zdziwiony czeka niecierpliwie na kolejny rozdział tej fascynującej opowieści… Bardzo polecam dorosłym czytelnikom, szczególnie tym, którzy kochają podróże w odległe miejsca świata, choćby tylko na stronach powieści! Polecam! Edyta

 

Burnett Frances Hodgson  „MAŁA KSIĘŻNICZKA”księżniczka

Perła literatury młodzieżowej. Wzruszająca powieść nie tylko dla młodych dziewczyn, wielokrotnie filmowana i adaptowana. Mglisty, deszczowy XIX-wieczny Londyn ukazuje się oczom ośmioletniej Sary, przybywającej z Indii, aby podjąć naukę na pensji. Wraz z dziewczynką przeżywamy okrutne traktowanie ze strony właścicielki pensji po bankructwie i nagłej śmierci jej ojca. Ale czasem wystarczą drobne znaki przyjaźni, by wytrzymać bardzo wiele… A zakończenie jest piękne.

 

Yann Martel „ŻYCIE PI” Zycie_Pi

Ranna zebra, orangutan, hiena cętkowana, szczur i tygrys bengalski… Taka menażeria to nie najlepsze towarzystwo w dryfującej po oceanie szalupie. Niestety szesnastoletni Pi Patel po zatonięciu japońskiego frachtowca, nie ma żadnego wpływu na dobór towarzyszy niedoli. Odyseja przez Pacyfik staje się walką o życie – z żywiołem, głodem i przede wszystkim z olbrzymim kotem, z którym w bezpośredniej konfrontacji chłopiec nie miałby żadnych szans. Nierzeczywista baśniowa opowieść czy może niejednoznaczna historia o poszukiwaniu Boga, walce z przeciwnościami losu i samotności?  A może to genialnie pokazane studium zachowań człowieka w sytuacjach ekstremalnych? Może nie wystąpiło tu ani jedno zwierzę, a treść dotyczy zagadek ludzkiej psychiki, jak choćby syndromu wyparcia?

 

Erich Maria Remarque  „CZAS ŻYCIA I CZAS ŚMIERCI”

Ktokolwiek zetknął się z twórczością tego autora wie, że jego powieści nie trzeba szczególnie polecać… „Czas życia i czas śmierci” to kolejna w dorobku pisarza powieść odsłaniająca bezsens i okrucieństwo wojny, która pokazana jest jako żywioł pochłaniający i walczących żołnierzy i bezbronnych cywilów. Autor nie szczędzi brutalnych przykładów i wstrząsających opisów przeżyć młodych ludzi, którzy dopiero trafiwszy na front, poznają prawdziwe oblicze wojny, gdy dociera do nich, że to nie przygoda, lecz krwawa masakra. Główny bohater, Ernst, jest szczęśliwcem, gdy po dwóch latach oczekiwania wreszcie otrzymuje trzytygodniową przepustkę. Jednak po przybyciu do rodzinnego miasteczka odkrywa, że dom, w którym mieszkał, został doszczętnie zniszczony, a spotykani rówieśnicy to – tak jak on – okaleczeni psychicznie koledzy, z którymi jeszcze niedawno beztrosko spędzał czas. Wielka miłość, którą przeżywa, potęguje tylko strach przed przyszłością. W końcu uświadamia sobie w pełni, jak wiele mu odebrano.

 

Andrzej Waligórski „WIECZÓR AUTORSKI”

Zbiór twórczości znakomitego poety, satyryka i dziennikarza Andrzeja Waligórskiego, zawierający jego najbardziej znane teksty rymowane (np. „Cysorz”) i prozatorskie (np. „Rycerze”). Wiele z nich stało się tekstami piosenek. Waligórski – współpracownik kabaretu Elita, współzałożyciel i wieloletni szef magazynu rozrywkowego „Studio 202” – wciąż zadziwia swoimi wnikliwymi spostrzeżeniami, trafnymi puentami i wyjątkowym poczuciem humoru, bo któż z nas nie zna przygód Małego Rycerza, Kmicica i wielu innych bohaterów Sienkiewiczowskiej Trylogii, pokazanych tu w „nieco” innym świetle… Nie jest to lektura do poduszki – nie pozwoli zasnąć!

 

Mark Leonard  ZROZUMIEĆ CHINY

Brytyjski politolog i dyrektor Europejskiej Rady Stosunków Międzynarodowych wybrał się w podróż po chińskich ośrodkach myśli i opisał, jak elity władzy w Pekinie postrzegają rozwój swojego kraju, gdzie widzą jego miejsce w świecie i jak wyobrażają sobie docelowy ład polityczny i gospodarczy swojego państwa. „Co myślą Chiny?” – tak brzmiał tytuł książki Leonarda w oryginale i polski wydawca niepotrzebnie go zmienił.

Chiny myślą na potęgę – zarówno pod względem liczby ośrodków badawczych, jak i celu, jaki przyświeca tej refleksji. Neokomi – jak Leonard przezywa neokomunistycznych rządców w Pekinie – pełną parą przygotowują kraj do zajęcia roli supermocarstwa, a za największe wyzwanie uważają dziś zagospodarowanie schyłku Ameryki. Nie ma w tym cienia megalomanii, raczej świadomość, że Chiny po krótkiej przerwie wracają na należne im miejsce. /Wawrzyniec Smoczyński „Polityka”/

Te i inne fascynujące książki wypożyczysz w każdą środę w godzinach 18.30 – 20.00 w smoleckim Klubie Książki SZAFA w świetlicy wiejskiej ul. Główna 47.    Cały księgozbiór KK Szafa >TUTAJ<

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *