Pages Navigation Menu
reklama

Wyrok w sprawie sporu o inicjatywę lokalną przy ulicy Hebanowej

Wyrok w sprawie sporu o inicjatywę lokalną przy ulicy Hebanowej

Jak poinformował nas mieszkaniec Smolca, pan Zdzisław Wojtasiak, 10 sierpnia 2016 r. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok dotyczący sporu o rozliczenie inicjatywy lokalnej przy budowie ulicy Hebanowej w Smolcu. Apelacja wniesiona przez Gminę została przez sąd w całości odrzucona, ponadto sąd zobowiązał Gminę do całkowitego pokrycia kosztów postępowania sądowego oraz zastępstwa procesowego. Wyrok jest prawomocny, w związku z czym Gmina została zobligowana do zwrotu spornej kwoty wraz z odsetkami mieszkańcom ulicy Hebanowej, którzy partycypowali w kosztach. Poprzedni wyrok wydany 25 czerwca 2015 r. przez Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej, I Wydział Cywilny, podzielił stanowisko pana Zdzisława Wojtasiaka, że gmina nie rozliczyła tzw. inicjatywy lokalnejAktualny wyrok Sądu Okręgowego w pełni podtrzymał wcześniejszy wyrok Sądu Rejonowego ze Środy Śląskiej

Cała sprawa sięga początkiem 2012 r., kiedy to mieszkańcy ulicy Hebanowej chcąc przyspieszyć jej budowę, zadeklarowali swój udział finansowy w formie inicjatywy lokalnej. Projekt budowy drogi został wyceniony na kwotę 1,5 mln złotych, a udział mieszkańców wynosił 10 % tej kwoty czyli 150 tysięcy złotych. Po zakończeniu inwestycji okazało się, że zamknęła się ona w kwocie ok. 700 tysięcy złotych, w związku z czym, mieszkańcy zażądali zwrotu 80 tysięcy złotych, które stanowiły nadpłatę całej wniesionej przez nich kwoty.

„Szkoda, że ten spór musiał być rozpatrywany na drodze sądowej. Dlaczego nie można było tej sprawy załatwić polubownie? Efekt jest taki, że oprócz spornej kwoty dochodzą koszty postępowania sądowego oraz odsetki. Te koszty tak naprawdę poniosą wszyscy mieszkańcy Gminy. Mam nadzieję, że osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy wyciągną wnioski na przyszłość i takie sprawy da się załatwić poprzez dialog, a nie sądy, które i tak mają na co dzień dużo pracy. Wyrok ten powinien zakończyć nieprawidłowe rozliczenie inicjatyw lokalnych.”

Zdzisław Wojtasiak

 

4 komentarze

 1. Świetnie! Brawo dla pana, który podjął walkę z naszą gminą, a raczej z włodarzami. Kto teraz zapłaci? My wszyscy, oni nie musza się o nic martwić, bo z własnej kieszeni nikomu niczego oddawać nie muszą.

  • Nie martwiłbym się o to, czy urzędnicy wyciągną z tego wnioski.
   Mamy przykłady od lat potwierdzające, że czyjeś pieniądze marnotrawione są łatwą ręką. Bez konsekwencji.

   Gratulacje dla mieszkańców, którzy postanowili wytrwale (od 2012 roku) walczyć o swoje.

 2. Hm aja mam pytanie -dlaczego Pan Wojtasik nie troszczył się o koszty nas mieszkańców gminy gdy wciskał swoją prywatną drogę gminie? Mój brat mieszka przy takiej drodze(współwłasność)w mieście 20 tys i tam żeby dojechać do jego domu to niestety zrzuta na tłuczeń..albo po błotku.

 3. Nie swoją tylko dewelopera, który zrobił nas w jajo.Działka miała być z drogą, jaką wszyscy wiemy Ja jestem zadowolony mam fajną drogę,oświetlenie i cieszę się że gmina dorzuciła te paręset zł(nie musiała!)i nie mieszkam a syfie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *