Pages Navigation Menu
reklama

Zebranie wiejskie – relacja

Zebranie wiejskie – relacja

W ubiegła środę 24. września 2014 w świetlicy wiejskiej odbyło się zebranie wiejskie, na którym zostały zatwierdzone  wnioski do budżetu na rok 2015, ale była też okazja do porozmawiania z Burmistrzem Gminy p. Antonim Kopciem oraz Radnym Powiatowym p. Andrzejem Jamrozikiem.  Całość prowadził sołtys wsi Smolec, pan Hieronim Kuryś, a protokołował nasz radny Pan Sebastian Kotlarz. Na spotkaniu obecna także była radna, pani Katarzyna Łapińska-Szymańska.

Taką okazję, jak bezpośredni kontakt z Burmistrzem, mieszkańcy zawsze chętnie wykorzystają, stąd możemy dziś Państwu przekazać kilka najważniejszych informacji, kilka… gdyż nie będziemy pisać o planach, których jeszcze nie zaczęto realizować, i które na razie pozostają w sferze marzeń – nawet jeśli pięknych – poinformujemy szczegółowo, gdy pojawią się konkrety.

Na dziś najważniejszą inwestycją gminną, realizowaną w Smolcu, jest rozbudowa szkoły. Realne jest osiągnięcie stanu surowego zamkniętego przed zimą, a wówczas oddanie budynku na koniec czerwca 2015 nie powinno stanowić problemu – takie przynajmniej są oczekiwania wobec wykonawcy – a jak szybko przyjdzie do nas zima, i czy będzie sprzyjać pracom budowlanym – tego nie wiedzą nawet najstarsi górale…  Mamy uzasadnione wątpliwości, czy nowa szkoła pomieści wszystkie nasze dzieci, ale uzyskaliśmy od Pana Burmistrza zapewnienie, że da radę, i że szkoła zwolni w końcu świetlicę wiejską i pomieszczenia nad przychodnią, tak potrzebne przecież do działalności organizacji społeczno – kulturalnych , działających w naszej miejscowości (choć w przypadku pomieszczeń nad przychodnią ta deklaracja nie była już taka jednoznaczna:).

Na ukończeniu jest realizacja ulicy Jarzębinowej, zaś w przyszłym roku rozpoczną się prace przy ul. Kwiatowej i ul. Głogowej.  Mieszkańcy ul. Cisowej będą musieli jeszcze trochę poczekać – realny dla Was będzie rok 2016…

Realizowana jest inwestycja przy ul. Wiśniowej (wykonano oświetlenie, przygotowywana jest nowa droga, dotychczasowa droga stanowić będzie w przyszłości ciąg pieszy) i wzbudzająca wiele emocji przebudowa pierwszego odcinka ulicy Głównej. Budowa ulicy Głównej jest inwestycją powiatową, której koszt wyniesie 1,8 mln zł (gmina dofinansowała w wysokości 400 tys. zł). Cieszymy się, że mimo wielu problemów (przepadł wniosek o dofinansowanie z tzw. „schetynówek”) i upływu czasu ul. Główna zostanie jednak zrobiona (wraz z chodnikiem po jednej stronie) i powtarzamy za naszym sołtysem , że „nadzieja umiera ostatnia” – gratulujemy!

Rozmawialiśmy o połączeniach komunikacyjnych z Wrocławiem i wiemy, że jest problem z przejazdem dla autobusów miejskich ulicą Gagarina (ze względu na progi spowalniające), ale wiemy też, problem komunikacyjny nie powstał po oddaniu do użytku kolejnego osiedla na Muchoborze Wielkim – gdyby najpierw było porozumienie z Miastem, a potem LIDL, Biedronka i osiedle, którego mieszkańcy teraz racjonalnie bronią swoich interesów, to być może byłoby łatwiej obecnie osiągnąć porozumienie… O uruchomieniu autobusu miejskiego do Wrocławia może być mowa dopiero po remoncie ulicy Chłopskiej i wybudowaniu tzw. Osi Inkubacji. Jak poinformowała radna Katarzyna Łapińska – Szymańska, na razie uruchomiono nowe połączenia busa w piątki wieczorem i w soboty, o co skutecznie prosiła młodzież smolecka. Pani radna prosi wszystkich pasażerów, by pobierali paragon, poświadczający dokonanie opłaty za przejazd – uczulcie Państwo na ten problem swoje dzieci, by można było rozmawiać o kolejnych ulepszeniach niezbędne jest zapewnienie minimum rentowności (oczywiście wiemy, że bez dofinansowania gminy nie byłoby nawet tyle połączeń możliwych).

Poruszono też sprawę sprzedaży starego przedszkola, zarzucając Panu Burmistrzowi, że nie dotrzymał obietnicy, złożonej publicznie na zebraniu wiejskim wiosną 2012 r. i sprzedał cały teren wraz  z budynkiem, który wtedy, zdaniem władz gminy, nadawał się tylko do wyburzenia. Szczegóły TUTAJ. Jak widzimy prywatny inwestor, który zakupił całość za 600 tys., nie dokonał rozbiórki, a stworzył przepiękne miejsce dla naszych maluchów (kto był – ten widział!).  Pan Burmistrz tłumaczył swoją decyzje tym, że całość inwestycji kosztowała 2 mln 600 tys. a takich kosztów na remont gmina nie była w stanie ponieść, a nie zgłosił się inwestor zainteresowany tylko częścią działki. No cóż, ostatnia nieruchomość gminna w Smolcu poszła w ręce prywatne… Cieszymy się ze żłobka, ale też trochę szkoda nam budynku, który dałby szanse na tak potrzebny w Smolcu Dom Kultury – Pan Burmistrz zapewnił, że zastanawia, się co w zamian, i że ma świadomość, że taka duża miejscowość potrzebuje i zatwierdzenia formalnego istniejącej już przecież biblioteki, prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Smolca i filii domu kultury… Panie Burmistrzu – czekamy na konkrety…

Jak nas zapewniano, w gminie pamięta się też o innych potrzebach Smolca, jak ciąg pieszy łączący Smolec z Wrocławiem, park przy ruinach zamku, teren rekreacyjny przy ul. Ogrodowej, oświetlenie ulic itp.  Inwestycje zgłaszane są do ZIT, o szczegółach będziemy informować czytelników na łamach smolec24 w miarę rozwoju sytuacji.

Wiele się więc dzieje i będzie się działo – tradycyjnie mówiło się, że jesteśmy lata za … (nie będziemy tu jednak wskazywać na mieszkańców Afryki, bo ich szanujemy i w wielu kwestiach moglibyśmy się od nich uczyć) dlatego napiszemy zgodnie z prawdą, że jesteśmy lata za Kątami Wrocławskimi, ale może wreszcie przyjdzie nasz czas, bo tam już wszystko, co najważniejsze, zostało zrobione.

W drugiej części zebrania podjęte zostały dwie uchwały zebrania wiejskiego. Pierwsza dotyczyła wniosków naszego sołectwa do budżetu gminy na 2015 r. Zawarto w niej szereg inwestycji koniecznych do realizacji w kolejnych latach dotyczących m.in. oświetlenia ulic, remontów dróg. Pełny wykaz do wglądu u Radnych Gminnych.

W drugiej uchwale zaplanowano podział Funduszu Sołeckiego na 2015r. Nasz fundusz wynosi obecnie 33 029, 41 zł, większą jego cześć pochłania niestety utrzymanie świetlicy (rachunki za prąd, gaz, wodę i ścieki itd.). Pozostałą kwotę zebranie wiejskie podzieliło następująco:

  • 4,5 tys. zł – doposażenie i utrzymanie świetlicy wiejskiej
  • 3 tys. zł – doposażenie placu zabaw
  • 7 tys. zł – organizacja imprez integracyjnych
  • 2,5 tys. zł – utrzymanie terenów zielonych
  • 600 zł – materiały biurowe i promocyjne
  • 1,5 tys zł – utrzymanie i prowadzenie strony internetowej

 

Na koniec pan Włodzimierz Wasiński poprosił mieszkańców o ponowne przemyślenie sprawy utworzenia na terenie Smolca nowego sołectwa. W 2011r. pomysł powstania drugiego sołectwa przepadł w głosowaniu kilkoma głosami. Obecnie padła propozycja by na terenie Smolca były trzy sołectwa (zgodnie z 3 okręgami wyborczymi). Wtedy wzorem Kątów Wrocławskich mielibyśmy 3 osiedla z trzema Funduszami Sołeckim i wtedy mielibyśmy łącznie na naszą miejscowość 100tys. zł, a tak mając 33 tys. zł tęsknie spoglądamy na Kąty, które mają 130 tys. zł do dyspozycji, dzięki którym mogą rozwijać i wspierać swoje miasto.

Kto będzie realizował te wszystkie plany, dowiemy się 16 listopada, smolec24 będzie doglądać, czy są realizowane, ale Drodzy Mieszkańcy – bez Waszego udziału w życiu społecznym nic w Smolcu nie przybędzie – nasz Sołtys i Radni, których wkrótce wybierzecie – muszą wiedzieć , że stoicie za nimi murem! Niestety, liczebność na środowym zebraniu wiejskim wskazywała, że raczej są to sprawy wąskiej grupy mieszkańców. Szkoda…

Panie Burmistrzu! Drodzy Radni! I Kandydaci na te stanowiska! Prosimy nie zapominać o nas, jako o drugiej co do wielkości i liczby mieszkańców miejscowości w gminie Kąty Wrocławskie! Meldunki, podatki ….wiemy że to ważne kwestie , ale Państwo też wiecie, czemu część z nas (część z każdym rokiem przecież mniejsza) z konieczności często pozostaje zameldowana we Wrocławiu… My którzy tu działamy i chcemy zmieniać oblicze tej wsi, tu płacimy podatki – nie możemy ponosić odpowiedzialność za tych,  do której Państwa wezwania – nie z naszej winy –  nie docierają, bo na zebraniach wiejskich raczej ich nie ma…

Edyta Niemczynowska-Frąckiewicz, Ewa Górska

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *